"Przejściowy zasiłek" dla Ashton - 2 mln zł przez 3 lata

06.04.2013 17:56
Catherine Ashton

Catherine Ashton (Fot. Pavel Mikheyev AP)

Szefowa unijnej dyplomacji baronessa Catherine Ashton, której kadencja upływa w październiku 2014 r., przez kolejne trzy lata otrzyma łącznie 400 tys. funtów (prawie 2 mln zł) bez potrzeby robienia czegokolwiek - opisuje "Daily Telegraph".
Do końca 2017 r. Ashton będzie otrzymywać 133,5 tys. funtów rocznie, co odpowiada 55 proc. jej podstawowego uposażenia - ustalił brukselski korespondent gazety Bruno Waterfield. Świadczenie to, zwane przejściowym zasiłkiem, nie będzie zmniejszone, o ile Ashton, wykonując inną pracę, nie zarobi dodatkowo więcej niż 140 tys. funtów rocznie. Oznacza to, że po upływie kadencji, nie ryzykując utraty unijnej odprawy, będzie mogła zasiadać w Izbie Lordów i otrzymywać wolne od brytyjskiego podatku 300 funtów dziennie za udział w posiedzeniach Izby. Jeśli zamierzałaby podjąć pracę w terminie 18 miesięcy po odejściu ze stanowiska szefowej unijnej dyplomacji, musiałaby wystąpić o zgodę Komisji Europejskiej.

Korzystanie z tego świadczenia przez trzy lata po upływie kadencji nie wymaga od Ashton wykonywania jakiejkolwiek pracy. Świadczenie to, według cytowanego przez gazetę rzecznika Komisji UE, jest "ceną za całkowitą niezależność". - Ważne jest, by komisarze nie zaczynali rozglądać się za nową pracą w ostatnich miesiącach sprawowania urzędu i mieli czas na znalezienie odpowiedniego dla nich nowego zajęcia - zaznaczył rzecznik.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2021 r. Ashton otrzyma unijną emeryturę w wys. 61 tys. funtów rocznie. Waterfield przypomina, że rząd brytyjski krytykował Ashton za to, iż nie wywiązała się z obietnicy utrzymania dyscypliny kosztów unijnej służby dyplomatycznej i występowała z żądaniami dodatkowych środków w okresie, gdy wiele rządów UE zmuszonych jest do cięć.

Zobacz także
Komentarze (75)
"Przejściowy zasiłek" dla Ashton - 2 mln zł przez 3 lata
Zaloguj się
 • jogibaboo

  0

  Jestem skłonny napisać do niej, aby mnie adoptowała.

 • stachkaz47

  0

  Ta szpetna baba powinna mieć płacone z OFE.
  Ale nie do końca życia.

 • miroslawa133

  Oceniono 1 raz 1

  Taka kasa musiała być zagwarantowana wcześniejszą umową, pod którą podpisali się kolesie z UE. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Fajne gniazdko sobie uwili.

 • 69-moher

  Oceniono 2 razy 2

  a co nie należy się?
  W Brukseli
  ,,czy się leży czy się stoi euro się należy"
  Jakbym to już znał!!!! :-))))

 • laissez.faire

  Oceniono 1 raz 1

  Och, to niemożliwe! Przecież Baronessa Ashton to światopoglądowa socjalistka! Jestem przekonany, że nie przyjmie tej hojnej darowizny- jej społecznie wrażliwe sumienie na to nie pozwoli.

  Warto przy okazji prześledzić jej przeszłość i poczytać jak to biorąc pieniądze z Moskwy walczyła o nuklearne rozbrojenie Wielkiej Brytanii. A będąc już przy tym, warto poczytać o maoistycznej przeszłości Pana Barosso. Oto prawdziwa natura czerwonych.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 2

  Słów brakuje na debilizm jeuroentuzjastów i tupet pastuchów tego motłochu. Tylko Adolf Hitler cieszy się zza grobu że jego dzieci "nowocześni europejscy socjaliści" zbudowali mu taki pomnik jakim jest EU.

 • cleryka

  Oceniono 1 raz 1

  Urzędnicy w UE przeżerają nasze unijne pieniądze. Darmozjady!

 • czerwonylech

  Oceniono 1 raz 1

  I to jest istota unii unijnych gangsterów.

 • marslaw1

  Oceniono 2 razy 2

  Może dać cipie 2 miliony dziennie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje