"Przejściowy zasiłek" dla Ashton - 2 mln zł przez 3 lata

06.04.2013 17:56
Catherine Ashton

Catherine Ashton (Fot. Pavel Mikheyev AP)

Szefowa unijnej dyplomacji baronessa Catherine Ashton, której kadencja upływa w październiku 2014 r., przez kolejne trzy lata otrzyma łącznie 400 tys. funtów (prawie 2 mln zł) bez potrzeby robienia czegokolwiek - opisuje "Daily Telegraph".
Do końca 2017 r. Ashton będzie otrzymywać 133,5 tys. funtów rocznie, co odpowiada 55 proc. jej podstawowego uposażenia - ustalił brukselski korespondent gazety Bruno Waterfield. Świadczenie to, zwane przejściowym zasiłkiem, nie będzie zmniejszone, o ile Ashton, wykonując inną pracę, nie zarobi dodatkowo więcej niż 140 tys. funtów rocznie. Oznacza to, że po upływie kadencji, nie ryzykując utraty unijnej odprawy, będzie mogła zasiadać w Izbie Lordów i otrzymywać wolne od brytyjskiego podatku 300 funtów dziennie za udział w posiedzeniach Izby. Jeśli zamierzałaby podjąć pracę w terminie 18 miesięcy po odejściu ze stanowiska szefowej unijnej dyplomacji, musiałaby wystąpić o zgodę Komisji Europejskiej.

Korzystanie z tego świadczenia przez trzy lata po upływie kadencji nie wymaga od Ashton wykonywania jakiejkolwiek pracy. Świadczenie to, według cytowanego przez gazetę rzecznika Komisji UE, jest "ceną za całkowitą niezależność". - Ważne jest, by komisarze nie zaczynali rozglądać się za nową pracą w ostatnich miesiącach sprawowania urzędu i mieli czas na znalezienie odpowiedniego dla nich nowego zajęcia - zaznaczył rzecznik.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2021 r. Ashton otrzyma unijną emeryturę w wys. 61 tys. funtów rocznie. Waterfield przypomina, że rząd brytyjski krytykował Ashton za to, iż nie wywiązała się z obietnicy utrzymania dyscypliny kosztów unijnej służby dyplomatycznej i występowała z żądaniami dodatkowych środków w okresie, gdy wiele rządów UE zmuszonych jest do cięć.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • drozd215

  Oceniono 175 razy 157

  Widać że zbliża się czas kiedy Europa się zbierze i pogoni tą bukselsą bandę .
  Umiaru widać nie posiadają , a pożytek marny.
  To dochodowe stołki dla tych co w kraju nie mają co robić.

 • siny_ptak

  Oceniono 128 razy 118

  Dlatego tak sie do tego koryta pchaja...

 • fakiba

  Oceniono 112 razy 100

  Ci to wiedzą jak żyć łatwo i przyjemnie

 • atosatos1

  Oceniono 109 razy 95

  A wiecie kto składa się na te więcej niż sowite pensje , odprawy i emerytury? Wszyscy należący do eurokołchozu.

 • 1966jerry

  Oceniono 73 razy 63

  dlatego ta brukselska mafia rozpie... się i to wcześniej ,niż sobie to wyobrażacie !!!!!! knury przy korycie wysiorbią całą kasę wcześniej niż się to komukolwiek wydaje ., jak ma qrwa nie być kryzysów ,bezrobocia - obecnie gigantycznego ?!!! elyty mają w piździe wszystkich pachołków Europy !!!! jak zacznie brakować w korycie to odejdą ,bo świnie będą nażarte i zabezpieczone na 100 lat.,to dziwna odmiana świń ,ale takie Europa wyprodukowała sama ......,.

 • waw-el

  Oceniono 45 razy 45

  to nie tylko ona, takich w EU sa tysiace. ..... a takich co zarabiaja 1600 zl. miesiecznie sa w Polsce miliony....... ale przeciez my sie na to zgadzamy.

 • aietes

  Oceniono 16 razy 16

  oby Matuszka Rewolucja jak najszybciej pogłaskała po główce bandę pasożytów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje