Wyciek 120 ton radioaktywnej wody ze zbiornika w Fukushimie

06.04.2013 16:28
Elektrownia w Fukushimie

Elektrownia w Fukushimie (Fot. ISSEI KATO REUTERS)

Aż 120 ton radioaktywnej wody mogło wyciec z nieszczelnego zbiornika w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej w marcu 2011 roku przez potężne trzęsienie ziemi i tsunami - poinformował operator tej siłowni Tokyo Electric Power Co (TEPCO).
Ziemia wokół zbiornika została skażona. TEPCO zamierza przepompować pozostałe w nieszczelnym zbiorniku 13 tys. metrów sześciennych radioaktywnej wody do innych zbiorników. Operacja ta może potrwać do dwóch tygodni.

Agencja Kyodo napisała, powołując się na bliżej niesprecyzowane źródła w Fukushimie, że woda z nieszczelnego zbiornika, znajdującego się w odległości 800 metrów od wybrzeża, nie powinna przedostać się do Pacyfiku. Wyciek wykryto kilka dni temu, gdy wzrósł poziom promieniowania na zewnątrz zbiornika.

W wielkich zbiornikach w Fukushimie znajduje się już ponad 270 tys. ton radioaktywnej wody, którą wykorzystywano do chłodzenia reaktorów, w których doszło do stopienia się rdzeni. TEPCO przewiduje, że w ciągu najbliższych trzech lat tej radioaktywnej wody będzie dwa razy więcej i planuje budowę kolejnych zbiorników. Trwają też przygotowania do dekontaminacji radioaktywnej wody.

Zobacz także
Komentarze (40)
Wyciek 120 ton radioaktywnej wody ze zbiornika w Fukushimie
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 1 raz 1

  Wysłać tam Franka z kropidłem i będzie git!
  A jeszcze lepiej wszystkich czarnych i to w jedną stronę.

 • kartownik

  Oceniono 3 razy 1

  Czy to już koniec mitu perfekcyjnej Japonii? Od ponad 20 lat nie mogą sobie dać rady ze skutkami pęknięcia bańki na nieruchomościach. W końcu niedoskonałe, dużo gorsze niż w Europie, zabezpieczenia elektrowni w Fukushimie też nie były dziełem Pana Boga. Teraz wygląda na to, że to Rosjanie po Czarnobylu lepiej zaplanowali akcje ratunkową. A swoją drogą co jest takiego promieniotwórczego w wodzie? Wodór – niemożliwe, tlen? dosyć dziwne. Zanieczyszczenia? – to może lepiej byłoby chłodzić wodą destylowaną?. Przecież uszkodzony reaktor grzeje czyli woda paruje – wystarczy parę schłodzić i już mamy dużo wody destylowanej. W ciągu dwu lat mogliby coś wybudować tym bardziej że teraz robią akcję wrzucania miliardów do gospodarki więc funduszy im nie brakuje.

 • ulrad

  Oceniono 6 razy 0

  co za brednie.
  "Aż 120 ton radioaktywnej wody..." - co jest ni mniej ni wiecej tylko 120 metrów sześciennych
  "....pozostałe w nieszczelnym zbiorniku 13 tys. metrów sześciennych..."
  czyli wyciekla im mniej niz jedna setna ale artykół trzeba tak napisać by było HALLLLOOOO!!!

 • max2-012

  Oceniono 16 razy 10

  ta radioaktywnosc jest teraz w rybkach oceanicznych sprowadzanych z Azji.

 • stenrw

  Oceniono 59 razy 19

  Logika antyatomowców:
  1. TYSIĄCE ludzi zginęło w pociągach zmytych do morza z nadbrzeżnych linii kolejowych, lecz NIKT nie postuluje likwidacji kolei nadmorskich.
  2. TYSIĄCE ludzi zginęło w samochodach zmytych do morza z nadbrzeżnych dróg, lecz NIKT nie postuluje odsunięcia dróg w góry.
  3. DZIESIĄTKI TYSIECY ludzi zginęło zmytych do morza z domów i ulic nadbrzeżnych miast i wsi, lecz NIKT nie postuluje przesunięcia domów w głąb lądu.
  4. NIKT nie zginął w katastrofie elektrowni Fukushima lecz WSZYSCY chcą zamknięcie WSZYSTKICH elektrowni atomowych, przy czym NIKT nie chce zrezygnować z korzystania z prądu elektrycznego...

 • max2-012

  Oceniono 2 razy 0

  I ta radioaktywnosc jest w "zdrowych " rybkach masowo sprowadzanych z krajow azjatyckich do Polski.

 • namiastek

  Oceniono 7 razy -1

  to jest podobny reaktor jak czarnobylu biorąc pod uwagę obieg pary
  "reaktory wodne wrzące BWR - w reaktorach tych zwykła woda znajdująca się pod ciśnieniem około 7MPa odparowuje bezpośrednio w rdzeniu reaktora i po osuszeniu kierowana jest do turbiny, reaktor ten pracuje w układzie 1-obiegowym wadą tego reaktora jest praca urządzeń obiegu roboczego w warunkach radioaktywnych, sprawność tego typu reaktora nie przekracza 34%"

  teraz już sie takich nie buduje.

 • sylzaj

  Oceniono 49 razy 7

  Japonia.Najgłupszy kraj na Świecie.Na terenach sejsmicznych stawiać elektrownie jądrowe,to jest arogancja najwyższych lotów i kpina ze Świata.Konsekwencje tego skażenia obejmą cały glob.

 • radzix1

  Oceniono 21 razy 9

  sami się po zabijamy, jedni chcą walić Atomówki, drudzy przeprowadzają jakieś testy chemiczne, po czym są takie skutki... w du**e z takim życiem.
  za 2 lata g***no będzie jeżeli się słyszy tylko o Skażeniach i nowych bombach.
  Koniec świata może i będzie ale nie przez naturę tylko przez "" LUDZI ""
  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje