Przed sądem stanie 50 byłych strażników KL Auschwitz

Mimo że mają po blisko 90 lat, dosięgnie ich ramię sprawiedliwości. Chodzi o 50 strażników obozu zagłady Auschwitz-Birkenau żyjących jak dotąd spokojnie w RFN. Niemieckie władze śledcze wpadły na trop strażników byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, którzy nie zostali jeszcze pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem.
Jak informuje konsorcjum prasowe WAZ (Westdeutsche Allgemeine Zeitung), Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu ma zamiar w najbliższym czasie rozpocząć postępowanie przygotowawcze w sprawie 50 byłych strażników obozu zagłady Auschwitz-Birkenau pod zarzutem współudziału w morderstwie.

Śledczy są w posiadaniu listy podejrzanych osób wraz z miejscami ich zamieszkania - potwierdził dyrektor placówki w Ludwigsburgu prokurator Kurt Schrimm w rozmowie z dziennikarzami WAZ. Osoby te mają po blisko 90 lat; ich miejsca zamieszkania rozsiane są po całych Niemczech.

Nie mają spokoju nawet na drugim końcu świata

Prokurator Schrimm jest zdania, że po wyroku, który został wydany na Johna Demjaniuka, strażnika z obozu w Sobiborze, jest także szansa na procesy przeciwko strażnikom z Auschwitz, nawet jeżeli ze względu na brak świadków nie będzie im można udowodnić bezpośredniego udziału w zbrodniach.

Demjaniuk został w 2011 r. skazany przez sąd w Monachium za współudział w 20 tys. morderstw na karę 5 lat więzienia."Oskarżony był częścią mechanizmu zagłady" - napisano w uzasadnieniu wyroku bawarskiego sądu krajowego. Od momentu tego orzeczenia - zaznaczył prokurator Schrimm - "każda czynność w obozie koncentracyjnym jest wystarczającą podstawą do wyroku skazującego za współudział w morderstwie", wskazując na różnicę w stosunku do sytuacji w przeszłości. Centrala ma nadzieję na wytropienie kolejnych sprawców, także poza granicami Niemiec. Prokuratorzy badają obecnie listy imigrantów, którzy przybyli do Brazylii tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu działa od roku 1958; utrzymywana jest przez kraje związkowe RFN. Od tego czasu prowadziła już 7485 postępowań przygotowawczych.Zobacz także
 • Niemieccy piłkarze o Auschwitz przy kominku. "Nie do zaakceptowania, gdy tam ludzi palono i przepuszczano przez komin"
 • Okładka "Szkicownika z Auschwitz" wydanego przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Szkicownik znaleziony w Auschwitz [ZDJĘCIA]
Komentarze (268)
Przed sądem stanie 50 byłych strażników KL Auschwitz
Zaloguj się
 • hens

  0

  Kiedy zostaną osądzeni wszyscy ci NRDowscy bandyci którzy strzelali do swoich rodaków na murze w Berlinie ?

  A kiedy u nas w Polsce zostaną osądzeni ci wszyscy polscy bohaterscy bandyci z wojsk WOP,
  którzy zabijali ludzi chcących uciec z Polski ?

 • xantyp

  0

  Półtora godziny...
  I tak wysławia się prawnik... gdybym miał takiego "fachowca" jako swoją obronę, długo by mnie nie bronił.

 • hens

  0

  A kiedy Niemcy wpadną na pomysł sądzenia bandytów z NRD-odowskiego STAZI........... za 50 lat ?
  Teraz jest czas aby im starość umilić.

 • gogo2012

  0

  To jest komedia.
  Niemcy wiedzą od zakończenia wojny kto kim był kiedy i gdzie ale kryją swoich ziomali.
  Cały świat milczy bo mają stabilną gospodarkę i świetne samochody i wiele innych rzeczy ale w porządku to oni nie są kryjąc potwory w swoim własnym państwie.

 • masz01

  0

  "Przed sądem..." - ostatecznym? :-)

 • husarz007

  Oceniono 1 raz -1

  Byla komuna a teraz jest postkomuna. Postkomuna najwyrazniej zawarla z komuna uklad honorowy a potem sie razem z komuna oblowila wiec umowa musi byc dotrzymana.

 • albin11

  Oceniono 1 raz 1

  blisko 90 lat. czyli w 43' mieli mniej niz 20. to byli chlopcy powolani do wojska. straznicy - ludzie pilnujacy terenu, tacy sami sa obecnie w guantanamo, majacy rozkaz strzelac do wszystkiego co sie rusza. cale dalsze ich zycie bylo w porzadku. "nawet jeżeli [...] nie będzie im można udowodnić bezpośredniego udziału w zbrodniach." itd... to sa kpiny z praworzadnosci

 • voiceinthedesert1

  0

  "Ich miejsca zamieszkania rozsiane są po całych Niemczech". Oby tylko. Czy tylko? W Polsce prawdopodobnie jest ich jeszcze więcej. Chętnie dowiedziałbym się jak zginął mój dziadek (nr 11770, 2 blok KL Auschwitz). Może któryś z nich przeczyta to i sobie przypomni ...
  "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje