Schetyna ws. gazociągu Jamał II: Nie możemy być zakładnikami polityki gazowej Rosji

06.04.2013 11:31
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład. Powinniśmy mieć więcej dystansu i umieć wyciągać wnioski - powiedział w RMF FM Grzegorz Schetyna. Dodaje jednak, że skoro Polska otrzymuje taką propozycję od Rosji, "to trzeba ją potrafić przyjąć i spokojnie zanalizować".
Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuroPolGaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny możliwości realizacji nowego gazociągu. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading. O przygotowaniu planu Jamału II informował media prezydent Władimir Putin po rozmowie z szefem Gazpromu. Informacje zaskoczyły polskie władze.

Rosja wraca do pomysłu drugiej nitki gazociągu jamalskiego

Proponowany przez rosyjską firmę projekt oznacza powrót do pomysłu sprzed 14 lat - czyli budowy tzw. pieremyczki. Ten omijający Ukrainę łącznik miałby służyć do przesyłu rosyjskiego gazu z Białorusi przez Polskę na Słowację - z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier. Do planów Rosji odniósł się wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Memorandum podpisane między firmami to sprawa ważna i strategiczna, ale kontekst jest zbyt polityczny. Wiemy, że Rosja używa gazu do realizacji swojej polityki, ale powinniśmy mieć dystans do tych kwestii. Wydaje mi się, że za dużo jest zamieszania wokół tego - powiedział w "Przesłuchaniu" w RMF FM wiceprzewodniczący PO.

Schetyna: Nie możemy być zakładnikami polityki gazowej Rosji

Według Schetyny zaakcentowanie tej kwestii było przez Rosję "bardziej niż rutynowe". - Nie może być tak, że będziemy zakładnikami każdej informacji i polityki rosyjskiej, która chce użyć gazu, by wpłynąć na sytuację w Europie Środkowej - podkreślił były minister spraw wewnętrznych. Jego zdaniem obecna sytuacja wynika z kłopotów, które są w polityce gazowej między Rosją a Ukrainą i między Rosją a Niemcami.

- Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład. Powinniśmy mieć więcej dystansu i potrafić wyciągać wnioski - zaznaczył Schetyna. - Nie powinniśmy dopuścić, by takie gesty spowodowały zakłócenia na linii Warszawa - Kijów. To jest nam niepotrzebne - podkreślił.

"Ciekawe, jakie były oczekiwania ze strony rosyjskiej"

Schetyna, pytany, czy należy ujawnić instrukcje rządowe, z którymi wicepremier Janusz Piechociński pojechał na rozmowy z szefem Gazpromu, stwierdził, że nie są to kwestie, które powinny być podawane do publicznej wiadomości.

- Bardziej interesują mnie ustalenia rozmów premiera Piechocińskiego z szefami Gazpromu. To jest ciekawsze, jaka jest polityka rosyjska i jakie były oczekiwania ze strony rosyjskiej, co do następnych kroków odnośnie drugiej nitki Jamału - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. W jego ocenie Jamał II tworzyłby nową sytuację w Europie centralnej.

- Jeżeli taką propozycję się otrzymuje, to trzeba ją potrafić przyjąć i spokojnie zanalizować. Do tego potrzebny jest czas i dobra współpraca między spółkami, które negocjują, Ministerstwem Skarbu a rządem - powiedział Schetyna.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 46 razy 16

  Schetyna nie powinien się wypowiadać w większości kwestii, w których zabiera głos, bo takie dyrdymały opowiada, że zęby bolą.

 • amen-666

  Oceniono 16 razy 12

  Nie rozumiem, o co ten wrzask. Gdy Rosja poprowadziła rurociąg do Niemiec przez Bałtyk zamiast przez Polskę, Sikorski darł ryja, że to "nowy pakt Ribbentrop-Mołotow". Teraz chce poprowadzić przez Polskę, i też jest źle. Przecież taki rurociąg zapewniłby nam przewagę: Rosja nie mogłaby nas szantażować odcięciem ropy, bo wtedy miałaby do czynienia również ze Słowacją i Węgrami. Pewnie skończy się na tym, że rurociąg pójdzie przez Ukrainę, a kretyni z prawicy znowu będą się drzeć.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 24 razy 12

  Boże ! Jakich mamy dziadowskich polityków, jakie miernoty decydują o naszym losie. Tragedia. Putin pierdnie coś pod nosem, a oni zamiast nie zwracać uwagi na pierdnięcie Putina, robią aferę i poważne dyskusje. Widocznie z nieróbstwa chwytają się każdej okazji, do bredzenia w mediach. Panowie politycy. Europa dławi się sowieckim gazem i nie potrzebuje ani milimetra sześcoiennego więcej. Powinniście o tym wiedzieć !! Zajmijcie się lepiej tym, dlaczego Polska JAKO JEDYNY kraj w UE płaci Rosjanom DWA RAZY WIĘCEJ za gaz niż pozostałe kraje i dlaczego Waldemar Pwalak nie siedzi w więzieniu ?

 • sur

  Oceniono 28 razy 10

  Jamał II - zdecydowanie tak. My się martwimy Ukrainą , a oni martwią się o nas? Chcieli nas i zapraszali jak były przemiany u nich. Potem i teraz wychwalają a wręcz podnoszą do roli bohaterów wiadomo jakich ludzi. Jest projekt to trzeba korzystać , a nie teraz nagle wszyscy są znawcami gazu i bardziej martwią się Ukrainą niż swoim narodem

 • lactum

  Oceniono 17 razy 9

  "to trzeba ją potrafić przyjąć i spokojnie zanalizować". No wlasnie, to czemu pan nadaje jak potluczony, jakby ktos pana szantazowal? Czy musi sie pan ogolnie tlumaczyc z pytan, ktorych panu nikt nie zadaje?

 • doni72

  Oceniono 13 razy 7

  Panie Schetyna jestesmy w ogole zakladnikami polityki miedzynarodowej i miedzynarodowego lobby.Suwerennosc takich krajow jak Polska to mrzonka,a nawet krajow duzo silniejszych.

 • m-kow

  Oceniono 12 razy 6

  Człowiek, który uśmiecha się jak właściciel autokomisu na widok portfela naprawdę powinien zostawić swoje geopolityczne przemyślenia dla siebie, jeśli one mają być takie jak wyżej...

 • kopyto777

  Oceniono 23 razy 5

  Bardzo wazna spolka podpisuje memorandum a premier nic o tym nie wie? To o co tu chdzi?

 • ksywa

  Oceniono 6 razy 4

  Oczywiście, że nie możemy być zakładnikami Rosji. My musimy być frajerami Europy! :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje