Schetyna ws. gazociągu Jamał II: Nie możemy być zakładnikami polityki gazowej Rosji

06.04.2013 11:31
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład. Powinniśmy mieć więcej dystansu i umieć wyciągać wnioski - powiedział w RMF FM Grzegorz Schetyna. Dodaje jednak, że skoro Polska otrzymuje taką propozycję od Rosji, "to trzeba ją potrafić przyjąć i spokojnie zanalizować".
Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuroPolGaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny możliwości realizacji nowego gazociągu. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading. O przygotowaniu planu Jamału II informował media prezydent Władimir Putin po rozmowie z szefem Gazpromu. Informacje zaskoczyły polskie władze.

Rosja wraca do pomysłu drugiej nitki gazociągu jamalskiego

Proponowany przez rosyjską firmę projekt oznacza powrót do pomysłu sprzed 14 lat - czyli budowy tzw. pieremyczki. Ten omijający Ukrainę łącznik miałby służyć do przesyłu rosyjskiego gazu z Białorusi przez Polskę na Słowację - z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier. Do planów Rosji odniósł się wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Memorandum podpisane między firmami to sprawa ważna i strategiczna, ale kontekst jest zbyt polityczny. Wiemy, że Rosja używa gazu do realizacji swojej polityki, ale powinniśmy mieć dystans do tych kwestii. Wydaje mi się, że za dużo jest zamieszania wokół tego - powiedział w "Przesłuchaniu" w RMF FM wiceprzewodniczący PO.

Schetyna: Nie możemy być zakładnikami polityki gazowej Rosji

Według Schetyny zaakcentowanie tej kwestii było przez Rosję "bardziej niż rutynowe". - Nie może być tak, że będziemy zakładnikami każdej informacji i polityki rosyjskiej, która chce użyć gazu, by wpłynąć na sytuację w Europie Środkowej - podkreślił były minister spraw wewnętrznych. Jego zdaniem obecna sytuacja wynika z kłopotów, które są w polityce gazowej między Rosją a Ukrainą i między Rosją a Niemcami.

- Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład. Powinniśmy mieć więcej dystansu i potrafić wyciągać wnioski - zaznaczył Schetyna. - Nie powinniśmy dopuścić, by takie gesty spowodowały zakłócenia na linii Warszawa - Kijów. To jest nam niepotrzebne - podkreślił.

"Ciekawe, jakie były oczekiwania ze strony rosyjskiej"

Schetyna, pytany, czy należy ujawnić instrukcje rządowe, z którymi wicepremier Janusz Piechociński pojechał na rozmowy z szefem Gazpromu, stwierdził, że nie są to kwestie, które powinny być podawane do publicznej wiadomości.

- Bardziej interesują mnie ustalenia rozmów premiera Piechocińskiego z szefami Gazpromu. To jest ciekawsze, jaka jest polityka rosyjska i jakie były oczekiwania ze strony rosyjskiej, co do następnych kroków odnośnie drugiej nitki Jamału - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. W jego ocenie Jamał II tworzyłby nową sytuację w Europie centralnej.

- Jeżeli taką propozycję się otrzymuje, to trzeba ją potrafić przyjąć i spokojnie zanalizować. Do tego potrzebny jest czas i dobra współpraca między spółkami, które negocjują, Ministerstwem Skarbu a rządem - powiedział Schetyna.

Zobacz także
Komentarze (42)
Schetyna ws. gazociągu Jamał II: Nie możemy być zakładnikami polityki gazowej Rosji
Zaloguj się
 • felekstankiewicz

  0

  Wydaje mi sie ze powinnismy miec z tego powodu jakies korzysci finansowe,niestety bracia Ukraincy sa wazniesi niz nasz skarb panstwa,kogo tu wybrac w nadchodzacych wyborach?

 • flymen22

  0

  A zakładnikami naszych UBkapitalistów i niedouczonych polityków to możemy

 • jacek-50

  0

  Obecny Koalicyjny Rząd PO-PSL to kompromitacja na całej szerokosci. Z niektórych ludzi nie trzeba robić błaznów. Ich życie jest jednym wielkim błazeństwem. PO miała być remedium na ten syf, a zrobił się z tego potwór gorszy już chyba nawet od PiS..A my słuchamy i patrzymy na to wszystko, może nareszcie wyciągniemy wnioski.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  on i reszta geniuszy z PO ma świetne koryto,
  ale kilkadziesiąt tysięcy miejsc dobrej pracy przy Jamal II dla Polaków
  to oni maja w dupie.
  Patrioci tacy sami jak reszta bandy na Wiejskiej

 • 111doradca

  Oceniono 1 raz 1

  Czy wszyscy podurnieli???
  Nie chodzi przecież o transportowanie gazu DO POLSKI. Chodzi o transportowanie go PRZEZ POLSKE!.
  Polska( budżet) , polskie firmy i Polacy mogą zarabiać i dać prace Polakom przy BUDOWIE, UTRZYMANIU i KONSERWACJI Jamalu II , a przede wszystkim zarabiać wielki szmal za TRANZYT GAZU PRZEZ POLSKIE TERYTORIUM.
  Transportowanego gazu nie musimy kupować!!! A zawory będą w naszych rękach.
  To jest bardzo wygodna sytuacja. Tylko nie można się dać zastraszyć rusofobom!

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Najważniejsze to właściwe odczytywanie intencji jak w czasie meczu z Ukrainą:
  Operator telewizyjny pokazuje DONALDA TUSKA na stadionowym telebimie. Kibice zaczynają gwizdać. Ponownie GRZEGORZ SCHETYNA zwraca się do Tuska.
  S: - Gwizdajcie, debile, gwizdajcie…
  T: - Cicho, mogą nas jeszcze pokazywać. Tamto (stadionowy telebim – przyp. red.) niekoniecznie gra, co w telewizji…
  S: - To po cholerę kamerzysta prowokuje?
  T: - A co, ma mecz pokazywać? (śmiech). A debile swoją drogą (śmiech). Kanclerzem Niemiec bym był. Po nogach by całowali. A i w piłkę lepiej.
  www.nie.com.pl/14-2013/tusk-na-podsluchu

 • snajper21

  Oceniono 1 raz 1

  Uśmiechnięty debil się wypowiada na tematy, których nie rozumie
  wysłali następnego kmiota /pierwszy był pawlak/
  a Polacy będą mieli droższy gaz.

 • strefas

  Oceniono 3 razy 1

  POmału kumam.Za niedługo wybory w PO na szefa partii.Kim Dzong Un ma bombę atomową która zwraca uwagę całego świata ,a Grzechu ma ...no kogo ? ..no ....PUTINA !!! właśnie i jemu pokaże jaki to ważny person,że nawet Tosiek nie podskoczy,a rury jak nie ma tak nie będzie:).

 • katarzynaburchardt

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego nikt nie poprosi o wyjasnienia pani prezes PGNiG. Wypowiadaja sie wylacznie osoby trzecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje