Pigułki "dzień po" dla wszystkich bez ograniczeń w USA

Pigułka

Pigułka "dzień po" (Fot. AP)

Pigułki "plan B", zapobiegające ciąży do pięciu dni po stosunku, mają być dostępne dla wszystkich bez ograniczeń - zdecydował sąd w Nowym Jorku. Dotąd dziewczętom poniżej 17. roku życia wydawano je na receptę - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Wyrok sądu w Nowym Jorku kończy toczący się od kilku lat spór ws. dostępności pigułki "dzień po" czy "plan B", która zapobiega ciąży do pięciu dni po stosunku. Sędzia federalny Edward Korman nakazał administracji Obamy zniesienie wszelkich ograniczeń w dostępie do pigułki. Ma być ona dostępna dla wszystkich kobiet i dziewcząt bez recepty na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dotąd dziewczętom poniżej 17 lat wydawano je jedynie na receptę.

Departament Zdrowia już oświadczył, że nie zgadza się na tę zmianę. Sekretarz ds. zdrowia argumentuje, że choć pigułka nie jest szkodliwa biologicznie, może mieć negatywny wpływ na psychikę dziewczynek, które się na nią zdecydują. Jej zastrzeżenia poparł prezydent Barack Obama. - Sekretarz ds. zdrowia nie jest pewna, czy 11-letnia dziewczynka powinna mieć swobodę pójścia do apteki i kupienia sobie gumy do życia i pigułki "plan B". Myślę, że większość rodziców ma podobne odczucia - mówił prezydent USA.

Departament Zdrowia nie podjął jednak jeszcze decyzji, czy wystąpi z apelacją. Oświadczył jedynie, że analizuje uzasadnienie wyroku.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • USA: Bayer płaci ogromne odszkodowania za pigułki antykoncepcyjne USA: Bayer płaci gigantyczne odszkodowania za pigułki antykoncepcyjne
Komentarze (111)
Pigułki "dzień po" dla wszystkich bez ograniczeń w USA
Zaloguj się
 • tx12

  Oceniono 1 raz -1

  Unikac konsekwencji swojego postepowania za wszelka cene, nawet za cene zycia dziecka to nazywane jest obecnie postepem. Niedlugo postepem bedzie zabijanie ludzi niepelnosprawnych albo np. dziewczynek tak jak to bylo (a moze i nadal jest) praktykowane w Chinach. Zas kazdego kto sie z tym nie zgadza nalezy opluwac.
  Oto dewiza niektorych "pstepowych" Polakow. Wzorujcie sie na Ameryce a niedlugo bedziecie pracowac dla muzulmanow.

 • ko_mentator

  0

  "kupienia sobie gumy do życia i pigułki "plan B" - u nas to nie nazywa się guma do życia tylko prezerwatywa.

 • zbychus1

  Oceniono 3 razy -1

  W postepowej ameryce, dopuszcza sie aborcji niemal do samego konca ciazy. Skuteczna metoda to traktowanie plodu sola. Polecam pogooglowac, zobaczcie jak wyglada plod nazywany przez postepowcow zlepkiem komorek, po takim ttaktowaniu. Tu nie chodzi o religie, ale o prawa czlowieka.

 • davidgo4it

  Oceniono 3 razy 3

  Simplicity w rzeczy samej, za to Kocham Amerykanów.

  Zmiana krąży wokół słońca Fakt, Internet Fakt, Strony XXX Fakt. dziewczyn w wieku 11lat uprawiają SEX fakt, rodzą się z tego powodu dzieci Fakt, Pigułka po Fakt. Proste i jasne za to ich należy Podziwiać.

  Pozd
  D

 • 13perun

  Oceniono 9 razy 7

  A kiedy w pomrocznej rządzonej przez Plebanię Obywatelską ?

 • jack3yp

  Oceniono 6 razy 6

  Pigułka czy modlitwa, oto jest Pytanie?

 • strefas

  Oceniono 2 razy 0

  Tu jest wielu młodych i "dobrze wykształconych" ludzi,którzy nie pojmują ,że dzieci 11 letnie są wyjęte ze strefy życia seksualnego,a konkretnie z fizycznego współżycia bo jest to karalne w polskim prawie.

 • marekguz

  Oceniono 10 razy 8

  Wreszcie księża będą mogli współżyć z małoletnimi. Potem dadzą "cukiereczka" i budżet kościelny od alimentów się nie zmniejszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje