Pigułki "dzień po" dla wszystkich bez ograniczeń w USA

06.04.2013 08:47
Pigułka

Pigułka "dzień po" (Fot. AP)

Pigułki "plan B", zapobiegające ciąży do pięciu dni po stosunku, mają być dostępne dla wszystkich bez ograniczeń - zdecydował sąd w Nowym Jorku. Dotąd dziewczętom poniżej 17. roku życia wydawano je na receptę - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Wyrok sądu w Nowym Jorku kończy toczący się od kilku lat spór ws. dostępności pigułki "dzień po" czy "plan B", która zapobiega ciąży do pięciu dni po stosunku. Sędzia federalny Edward Korman nakazał administracji Obamy zniesienie wszelkich ograniczeń w dostępie do pigułki. Ma być ona dostępna dla wszystkich kobiet i dziewcząt bez recepty na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dotąd dziewczętom poniżej 17 lat wydawano je jedynie na receptę.

Departament Zdrowia już oświadczył, że nie zgadza się na tę zmianę. Sekretarz ds. zdrowia argumentuje, że choć pigułka nie jest szkodliwa biologicznie, może mieć negatywny wpływ na psychikę dziewczynek, które się na nią zdecydują. Jej zastrzeżenia poparł prezydent Barack Obama. - Sekretarz ds. zdrowia nie jest pewna, czy 11-letnia dziewczynka powinna mieć swobodę pójścia do apteki i kupienia sobie gumy do życia i pigułki "plan B". Myślę, że większość rodziców ma podobne odczucia - mówił prezydent USA.

Departament Zdrowia nie podjął jednak jeszcze decyzji, czy wystąpi z apelacją. Oświadczył jedynie, że analizuje uzasadnienie wyroku.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (111)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 208 razy 146

  skoro edukacja seksualna w polsce nie istnieje skłonny był bym zagłosować właśnie na taką opcję a nie na lekcje religii w szkołach!!!!

 • stritek

  Oceniono 162 razy 118

  Polacy uczcie się wolności i demokracji w USA każdy decyduje za siebie, w Polsce decyduje kościół potem politycy a naród nie ma nic do gadania.
  Religia w szkołach dla dzieci i młodzieży niech będzie ale w szkołach katolickich.
  A w szkołach świeckich zajęcia przysposobienia do życia w dorosłym świecie i sprawach sexu i niechcianych ciąż.

 • alesieporobilo

  Oceniono 132 razy 102

  Dopoki umysly w naszym kraju bedzie wciaz meblowal kosciol katolicki to jedynym srodkiem dla kobiety "po" bedzie modlitwa do sw. Judy Tadeusza (od spraw beznadziejnych) - zeby nie zaskoczyla. Szkoda gadac.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 81 razy 73

  Malo. Prawo w UK idzie jeszcze dalej (byc moze jest i w USA, bo regulacje anglosaskie sie nasladuja): bezwzglednie nakazuje podanie tych pigulek (i dopilnowanie ich prawidlowego zazycia) w przypadku gwaltu - robi sie to juz w momencie zglaszania przestepstwa (lekarz policyjny, przeprowadzajacy obdukcje i pobierajacy probki na DNA). A bierze to na siebie panstwo, bo ofiara ma prawo byc w takiej traumie, by o grozbie ciazy nie pomyslec. I w tenze sposob problem aborcji w przypadku ofiar gwaltu "sam" znika.
  Niestety, do tepych mozgow polskich ustawodawcow (ile to tych tumanow w Sejmie macie?) nie dotarlo, ze - zamiast bicia pseudokatolickiej piany (i placenia odszkodowan z wyroku ECHR) - mozna problem ciazy z gwaltu rozwiazac w brytyjski sposob.

 • blue911

  Oceniono 64 razy 62

  Co wolicie: pigulke czy zeby nastoletnia matka bez srodkow do zycia skakala z niemowleciem na reku z 10-ego pietra zeby zakonczyc swoje cierpienie?? I argument "bylo nie dawac d....." to nie argument. Uniesienia milosne I bledy z nich wynikajace kazdemu sie zdarzaja. Nie tedy droga do "moralnego" wychowywania dziewczat.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 81 razy 51

  czy 11 letnia dziewczyna po urodzeniu tez będzie miała zdrową psychikę ?
  a wogóle co to pigułki dla ofiar pedofili ?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 61 razy 41

  Skoro wiek inicjacji się obniża, fykymyky kończy się często ciążą, to do pigułek "po" należy dorzucić zwiększenie seksualnej edukacji, żeby zabezpieczano się "przed". Szczególnie, że HIV sobie krąży w najlepsze, a fykymyky często ma miejsce z udziałem przypadkowych osób.

  Ale to w Hamburgerowni. W nadwiślańskim katolandzie to by nie przeszło.

 • rufioxxx0

  Oceniono 54 razy 38

  Jestem za..

 • crizs

  Oceniono 70 razy 36

  pytanie retoryczne: czy istnieje coś co nie ma negatywnego wpływu na psychikę kobiet ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje