Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem

06.04.2013 08:13
Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński

Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wicepremier Janusz Piechociński chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. Nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o memorandum w tej sprawie, podpisanym przez EuRoPol Gaz i Gazprom. - Jeśli będę miał zgodę kierownictwa rządu, ujawnię instrukcję - zapewnia szef PSL.
- Myślę, że [instrukcja] pokaże, z jaką determinacją rząd Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego kładzie nacisk na kwestię bezpieczeństwa, suwerenności energetycznej, na realizację bardzo ambitnych planów wzmocnienia naszego potencjału i poszerzenia krajowego wydobycia energii - powiedział Piechociński na nocnej konferencji prasowej tuż po powrocie z Sankt Petersburga.

Minister gospodarki spotkał się tam z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, z którym rozmawiał na temat planów nowego gazociągu Jamał II. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry.

- Jeśli strona rosyjska, firmowa (Gazprom - PAP) przedłoży propozycje przybliżające ten pomysł (...), to wtedy Polska, uwzględniając dotychczasową konsekwencję dotyczącą swojej suwerenności energetycznej (...), zareaguje - powiedział wicepremier.

Umowa EuRoPol Gazu z Gazpromem, o której nie wiedział premier

Piechociński, mimo kilkakrotnych pytań, nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz z Gazpromexportem, dotyczącego możliwości realizacji nowego gazociągu. Porozumienie to było wielkim zaskoczeniem w Polsce: premier Donald Tusk dowiedział się o nim od dziennikarzy.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała 4 kwietnia w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Mimo że jak podkreślił EuRoPol Gaz, dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, sprawa ta wywołała w Polsce wiele kontrowersji.

Piechociński: Jak mi pozwolą, ujawnię instrukcję rozmów z Gazpromem

Wicepremier tłumaczył, że nie jest upoważniony, by mówić o memorandum, a odpowiedzi na zadawane mu pytania znajdują się w treści instrukcji, jaką otrzymał od rządu. - Nikt mnie nie zwolnił z tego, aby ujawnić państwu instrukcję negocjacyjną, więc wpierw muszę sugestię czy mogę to ujawnić, przedstawić kierownictwu rządu - powiedział.

Szef PSL podkreślił kilkukrotnie, że rosyjska propozycja ma wewnętrzny kontekst rosyjski i jest rozgrywana na kilku poziomach. Przypomniał komentarze rosyjskich mediów, wskazujące na determinację do wielkich inwestycji ze strony prezydenta Władimira Putina, a z drugiej - krytykujące obecne kierownictwo Gazpromu. I w tym kontekście zaapelował do opozycji o wstrzemięźliwość, bo "Polska może być przedmiotem rozgrywki ze strony rosyjskiej". Zadeklarował jednocześnie, że może na najbliższym posiedzeniu Sejmu zdać relację ze swoich rozmów.

Zobacz także
Komentarze (50)
Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  ...Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem.....
  Powinien zwrócic się do tygodnika "NIE". Pewnie mają w archiwum tak jak choćby inną instrukcję:
  .....DONALD TUSK do ROMANA KOSECKIEGO, którego syn Jakub wszedł na boisko w drugiej połowie.
  T: - E, widzę synek po tatusiu odziedziczył. Zapieprza jak chiński skuterek.
  K: - Ja w jego wieku byłem młodszy (śmiech).
  T: - Widział… (niewyraźny fragment). Ale się nie podniesiemy. 3:1 i będzie koniec. Albo czwartą wbiją. Zero grania…
  (Do Tuska podchodzi asystent, wręcza mu telefon. Tusk znika w kuluarach. Po kilku minutach wraca do Koseckiego).
  T: - Związane ręce mam. Grzesiu będzie startował, obiecuje, pogra, we mnie nie uderzy.
  K: - Się rozumie.
  T: - Bo jak walnie, to i jemu się po łbie dostanie. Nie mogę, wiesz, teatrzyk musi odegrany zostać.
  K: - A ty czemu kwitów nie każesz wyciągnąć?
  T: - Ostatni do tego jestem. Od napie...nia to bokserzy są. Zresztą atmosfery nie ma, nastroju, rozumiesz…
  K: - Bo na ciebie nic nie ma. Zresztą spokojny jesteś.
  T: - Nie ma, nie ma… Każdy swoje za kołnierzem ma. Ale za długo siedzę, żeby z byle kijkiem wyskakiwać.
  K: - I słusznie. Na spokojnie jedziemy, na spokoju......
  www.nie.com.pl/14-2013/tusk-na-podsluchu

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  W tej sprawie zostawmy rząd i dyplomację w ciszy bo jestem pewny, że żadna z obecnych partii nie sprzeda Polski pod zarząd Gazpromu i Rosji a ujawnienie takich danych ograniczy być może potrzebne manewry rządowe. Tak samo powinno to być tajemnicą przed posłami bo większość z nich jest nieodpowiedzialnych.

 • klarneta8

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczydradzi to KLOPOTKOWI, to on roztrabi to w calym swiecie. Piechocinski, to czlowiek nieodpowiedzialny= stara baba plotkarska.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 2

  @ omnadren_polfa

  Robilam doktorat przez pare lat w USA, w Rosji bylam przez dobry rok na stypendium, jezykami obu panstw wladam jak wlasnym, i naprawde nie zauwazylam, zeby "ruska dzicz" byla bardziej dzika i mniej wyksztalcona od tej amerykanskiej.
  A wiec o CZYM tu pieprzysz, do cholery? O pozbawionym wszelkich materialnych i intelektualnych podstaw nadeciu sie i zadeciu "dumb Poles"?

 • tymoteusz121

  0

  Tak jest obojętnie co i jak podpisze ten rząd to nie będzie taki bubel jak podpisał PIS w sprawie umowy gazowej ! Ciemny ludu chwalący PIS ,zapłaciliśmy o 10 miliardów złotych więcej !!!!!!!!!!!!!! Chwalcie dalej tych nieudaczników ! Jest jeszcze kilka innych pięknych spraw ,ale to na deser przy innej okazji ! Łyknęliście już to ?

 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy ,ze Piechocinski, da ja przeczytac KLOPOTKOWI.Ten gosc gra na kilku imprezach i instrumentach w tym samym czasie. Najlepiej,jak pozwiw KOWALA do swojego klubu, bedzie mogl pyszczyc o lewactwie PO.

 • talbor73

  0

  ruska rura może być wymierzona nie tylko w Ukrainę ale i w nasz gazoport. Mamy budować połączenie ze Słowacją by gaz z gazoportu przesyłać na południe Europy(z Czechami już jesteśmy połączeni)

  www.ekonomia24.pl/artykul/994404.html

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  Buhaha!! Ta polska sekretnosc, tajemniczosc, tajne dyspozycje... by sie paru dupkow na gorze moglo dowartosciowac "waaadza", a pare sprywatyzowanych firm zrobic po cichu przekrety.
  A czemu, u licha, nie mozna tego zrobic jak to robia wladze calej Europy, a chocby i brytyjskie - tak, jestesmy gotowi wylozyc 11 mld na budowe brytyjskiej odnogi Nord Streamu, bo - wlasnie - nie mozna liczyc wylacznie na gaz szkocki czy norweski. A poza tym szukac wlasnego gazu lupkowego (w UK to East Anglia) i opracowywac wlasne technologie jego wydobycia, bezpieczniejsze nizli amerykanskie., bo czasem na sprzedazy technologii mozna zarobic lepiej nizli na sprzedazy surowca.
  Ale nie, w Polsce musi byc "konspira", bo jak zawsze slon a sprawa polska...
  Gdy tymczasem sprawa prosta: chodzi o zwykla biznesowa pozycje przetargowa, ktorej nie ma co ukrywac - tankowce czy rurociagi to nie igla w stogu siana, widac golym okiem czy sa, czy ich ni ma.;).

 • miroo

  Oceniono 2 razy 2

  to dopiero pomysł - tępy prawicowo-katolski pomysł:

  ujawniajcie instrukcje posłów i negocjatorów i zapowiadajcie co i jak chcecie negocjować...

  kretynizm sięgnął już samego nieba..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje