Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem

06.04.2013 08:13
Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński

Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wicepremier Janusz Piechociński chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. Nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o memorandum w tej sprawie, podpisanym przez EuRoPol Gaz i Gazprom. - Jeśli będę miał zgodę kierownictwa rządu, ujawnię instrukcję - zapewnia szef PSL.
- Myślę, że [instrukcja] pokaże, z jaką determinacją rząd Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego kładzie nacisk na kwestię bezpieczeństwa, suwerenności energetycznej, na realizację bardzo ambitnych planów wzmocnienia naszego potencjału i poszerzenia krajowego wydobycia energii - powiedział Piechociński na nocnej konferencji prasowej tuż po powrocie z Sankt Petersburga.

Minister gospodarki spotkał się tam z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, z którym rozmawiał na temat planów nowego gazociągu Jamał II. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry.

- Jeśli strona rosyjska, firmowa (Gazprom - PAP) przedłoży propozycje przybliżające ten pomysł (...), to wtedy Polska, uwzględniając dotychczasową konsekwencję dotyczącą swojej suwerenności energetycznej (...), zareaguje - powiedział wicepremier.

Umowa EuRoPol Gazu z Gazpromem, o której nie wiedział premier

Piechociński, mimo kilkakrotnych pytań, nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz z Gazpromexportem, dotyczącego możliwości realizacji nowego gazociągu. Porozumienie to było wielkim zaskoczeniem w Polsce: premier Donald Tusk dowiedział się o nim od dziennikarzy.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała 4 kwietnia w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Mimo że jak podkreślił EuRoPol Gaz, dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, sprawa ta wywołała w Polsce wiele kontrowersji.

Piechociński: Jak mi pozwolą, ujawnię instrukcję rozmów z Gazpromem

Wicepremier tłumaczył, że nie jest upoważniony, by mówić o memorandum, a odpowiedzi na zadawane mu pytania znajdują się w treści instrukcji, jaką otrzymał od rządu. - Nikt mnie nie zwolnił z tego, aby ujawnić państwu instrukcję negocjacyjną, więc wpierw muszę sugestię czy mogę to ujawnić, przedstawić kierownictwu rządu - powiedział.

Szef PSL podkreślił kilkukrotnie, że rosyjska propozycja ma wewnętrzny kontekst rosyjski i jest rozgrywana na kilku poziomach. Przypomniał komentarze rosyjskich mediów, wskazujące na determinację do wielkich inwestycji ze strony prezydenta Władimira Putina, a z drugiej - krytykujące obecne kierownictwo Gazpromu. I w tym kontekście zaapelował do opozycji o wstrzemięźliwość, bo "Polska może być przedmiotem rozgrywki ze strony rosyjskiej". Zadeklarował jednocześnie, że może na najbliższym posiedzeniu Sejmu zdać relację ze swoich rozmów.

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • zwid

  Oceniono 51 razy 41

  Tak jest - ujawniać wszysko!
  Zwłaszcza tajemnicze "negocjacje " Pawlaka, w których propozyje ruskich były dla nas korzystniejsze niż naszego negocjatora, po których kontrakt gazowy musiała poprawiać UE!!

 • marek.zak1

  Oceniono 69 razy 39

  Rosjanie nie chcieli budować drugiej nitki gazociągu Jamal przez Polskę – bardzo źle. Rosjanie zbudowali rurociąg przez Bałtyk – to porozumienie rosyjsko-niemieckie ponad naszymi głowami i prawie rozbiór Polski. Teraz Rosjanie chcą budować drugą nitkę rurociągu Jamal – zupełny dramat. Jeszcze nie wiemy dlaczego, ale to pachnie nową Targowicą.
  Nie umiemy się cieszyć z sukcesów. To, że z cudzych, to zrozumiałe, ale że ze swoich-to paranoja.
  Przed nami kolejna smoleńska rocznica. Będziemy się nią znowu upajać do upadłego. Sowieccy agenci udający patriotów nie odpuszczą i znowu będą napuszczać Polaków na Polaków. Rzygać się chce.
  www.optykacynika.blox.pl

 • kol.3

  Oceniono 35 razy 21

  Gazprom i Europol podległy Ministerstwu Gospodarki podpisały umowę o której nie wiedział ani wiceminister gospodarki ani premier.
  Czy leci z nami pilot?

 • yarrrr

  Oceniono 48 razy 14

  Schować te idiotyczne, chore uprzedzenia wobec Rosji i robić z nią dobre interesy! Ja się cieszę że Rosja istnieje jako przeciwwaga dla Chin, które z kolei są przeciwwagą dla USA.
  Przestańmy włazić Amerykanom w d. To właśnie jest szkodliwe dla kraju!

 • mara571

  Oceniono 25 razy 11

  Robi sie coraz ciekawiej: Polak, szef polsko-rosyjskiej firmy podpisuje memorandum o strategicznym znaczeniu, jeden z udzialowcow PGNiG twierdzi, ze negocjowal juz dwa tygodnie, a premier, vicepremiemier, prezydent, BBN i sluzby nic nie wiedza.
  Kto prowadzi ta gre, w ktorej stawka jest glowa premiera?

 • entymolog

  Oceniono 9 razy 5

  Histeryczna reakcja polskich "polityków" na propozycję Rosjan, w pełni potwierdza racje Putina który zdecydował się na budowę NordStream.

 • papaleone

  Oceniono 20 razy 4

  Jak czytam Piechociński.
  To widzę pajaca na kolanach, który nie wie co się stało, że go stado wybrało.
  To taka kopia Gowina w rządzie.

 • ludwikpp

  Oceniono 9 razy 3

  To bardzo delikatny problem. Należy wszystko zrobić, żeby nie "pytlowały" o nim głupie, cyniczne media. Powodują one jedynie chaos informacyjny. Należy pamiętać, że budowa rurociągu to inwestycja dająca nowe miejsca pracy, pobudzająca rozwój wielu gałęzi gospodarki, np budownictwo, przemysł hutniczy, chemia. Prośba do polityków - spowodujcie, żeby media nie "zagadały" tej sprawy. Należy oczywiście dywersyfikować źródła dostaw gazu, trzeba budować gazoport w Świnoujściu, prowadzić dalsze badania nad wytwarzaniem gazu łupkowego. Te inwestycje wzmacniają naszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z Rosją. Nie szukać jakiegoś "drugiego dna", pamiętać o interesie narodowym. Widać wyraźnie, że Rosji zależy na budowie drugiej nitki. Nie należy tylko słuchać głupich mediów i prawicowych polityków. Kierować się interesem narodowym. Możliwości jest wiele.

 • kulbaga

  Oceniono 9 razy 3

  piechocinski możesz chcieć ale nic po za tym, bo jesteś ciec sterowany huehhehehe
  i na nic więcej cie nie stać bo jesteś za malutki i nie masz jaj a koryto jest silniejsze hehehhehee

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje