Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem

06.04.2013 08:13
Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński

Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wicepremier Janusz Piechociński chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. Nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o memorandum w tej sprawie, podpisanym przez EuRoPol Gaz i Gazprom. - Jeśli będę miał zgodę kierownictwa rządu, ujawnię instrukcję - zapewnia szef PSL.
- Myślę, że [instrukcja] pokaże, z jaką determinacją rząd Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego kładzie nacisk na kwestię bezpieczeństwa, suwerenności energetycznej, na realizację bardzo ambitnych planów wzmocnienia naszego potencjału i poszerzenia krajowego wydobycia energii - powiedział Piechociński na nocnej konferencji prasowej tuż po powrocie z Sankt Petersburga.

Minister gospodarki spotkał się tam z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, z którym rozmawiał na temat planów nowego gazociągu Jamał II. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry.

- Jeśli strona rosyjska, firmowa (Gazprom - PAP) przedłoży propozycje przybliżające ten pomysł (...), to wtedy Polska, uwzględniając dotychczasową konsekwencję dotyczącą swojej suwerenności energetycznej (...), zareaguje - powiedział wicepremier.

Umowa EuRoPol Gazu z Gazpromem, o której nie wiedział premier

Piechociński, mimo kilkakrotnych pytań, nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz z Gazpromexportem, dotyczącego możliwości realizacji nowego gazociągu. Porozumienie to było wielkim zaskoczeniem w Polsce: premier Donald Tusk dowiedział się o nim od dziennikarzy.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała 4 kwietnia w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Mimo że jak podkreślił EuRoPol Gaz, dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, sprawa ta wywołała w Polsce wiele kontrowersji.

Piechociński: Jak mi pozwolą, ujawnię instrukcję rozmów z Gazpromem

Wicepremier tłumaczył, że nie jest upoważniony, by mówić o memorandum, a odpowiedzi na zadawane mu pytania znajdują się w treści instrukcji, jaką otrzymał od rządu. - Nikt mnie nie zwolnił z tego, aby ujawnić państwu instrukcję negocjacyjną, więc wpierw muszę sugestię czy mogę to ujawnić, przedstawić kierownictwu rządu - powiedział.

Szef PSL podkreślił kilkukrotnie, że rosyjska propozycja ma wewnętrzny kontekst rosyjski i jest rozgrywana na kilku poziomach. Przypomniał komentarze rosyjskich mediów, wskazujące na determinację do wielkich inwestycji ze strony prezydenta Władimira Putina, a z drugiej - krytykujące obecne kierownictwo Gazpromu. I w tym kontekście zaapelował do opozycji o wstrzemięźliwość, bo "Polska może być przedmiotem rozgrywki ze strony rosyjskiej". Zadeklarował jednocześnie, że może na najbliższym posiedzeniu Sejmu zdać relację ze swoich rozmów.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX