Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem

06.04.2013 08:13
Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński

Na pierwszym planie Donald Tusk, w tle Janusz Piechociński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wicepremier Janusz Piechociński chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. Nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o memorandum w tej sprawie, podpisanym przez EuRoPol Gaz i Gazprom. - Jeśli będę miał zgodę kierownictwa rządu, ujawnię instrukcję - zapewnia szef PSL.
- Myślę, że [instrukcja] pokaże, z jaką determinacją rząd Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego kładzie nacisk na kwestię bezpieczeństwa, suwerenności energetycznej, na realizację bardzo ambitnych planów wzmocnienia naszego potencjału i poszerzenia krajowego wydobycia energii - powiedział Piechociński na nocnej konferencji prasowej tuż po powrocie z Sankt Petersburga.

Minister gospodarki spotkał się tam z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, z którym rozmawiał na temat planów nowego gazociągu Jamał II. Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry.

- Jeśli strona rosyjska, firmowa (Gazprom - PAP) przedłoży propozycje przybliżające ten pomysł (...), to wtedy Polska, uwzględniając dotychczasową konsekwencję dotyczącą swojej suwerenności energetycznej (...), zareaguje - powiedział wicepremier.

Umowa EuRoPol Gazu z Gazpromem, o której nie wiedział premier

Piechociński, mimo kilkakrotnych pytań, nie odpowiedział na pytanie, czy wiedział o podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz z Gazpromexportem, dotyczącego możliwości realizacji nowego gazociągu. Porozumienie to było wielkim zaskoczeniem w Polsce: premier Donald Tusk dowiedział się o nim od dziennikarzy.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała 4 kwietnia w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Mimo że jak podkreślił EuRoPol Gaz, dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, sprawa ta wywołała w Polsce wiele kontrowersji.

Piechociński: Jak mi pozwolą, ujawnię instrukcję rozmów z Gazpromem

Wicepremier tłumaczył, że nie jest upoważniony, by mówić o memorandum, a odpowiedzi na zadawane mu pytania znajdują się w treści instrukcji, jaką otrzymał od rządu. - Nikt mnie nie zwolnił z tego, aby ujawnić państwu instrukcję negocjacyjną, więc wpierw muszę sugestię czy mogę to ujawnić, przedstawić kierownictwu rządu - powiedział.

Szef PSL podkreślił kilkukrotnie, że rosyjska propozycja ma wewnętrzny kontekst rosyjski i jest rozgrywana na kilku poziomach. Przypomniał komentarze rosyjskich mediów, wskazujące na determinację do wielkich inwestycji ze strony prezydenta Władimira Putina, a z drugiej - krytykujące obecne kierownictwo Gazpromu. I w tym kontekście zaapelował do opozycji o wstrzemięźliwość, bo "Polska może być przedmiotem rozgrywki ze strony rosyjskiej". Zadeklarował jednocześnie, że może na najbliższym posiedzeniu Sejmu zdać relację ze swoich rozmów.

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  ...Piechociński chce ujawnienia instrukcji na rozmowy z Gazpromem.....
  Powinien zwrócic się do tygodnika "NIE". Pewnie mają w archiwum tak jak choćby inną instrukcję:
  .....DONALD TUSK do ROMANA KOSECKIEGO, którego syn Jakub wszedł na boisko w drugiej połowie.
  T: - E, widzę synek po tatusiu odziedziczył. Zapieprza jak chiński skuterek.
  K: - Ja w jego wieku byłem młodszy (śmiech).
  T: - Widział… (niewyraźny fragment). Ale się nie podniesiemy. 3:1 i będzie koniec. Albo czwartą wbiją. Zero grania…
  (Do Tuska podchodzi asystent, wręcza mu telefon. Tusk znika w kuluarach. Po kilku minutach wraca do Koseckiego).
  T: - Związane ręce mam. Grzesiu będzie startował, obiecuje, pogra, we mnie nie uderzy.
  K: - Się rozumie.
  T: - Bo jak walnie, to i jemu się po łbie dostanie. Nie mogę, wiesz, teatrzyk musi odegrany zostać.
  K: - A ty czemu kwitów nie każesz wyciągnąć?
  T: - Ostatni do tego jestem. Od napie...nia to bokserzy są. Zresztą atmosfery nie ma, nastroju, rozumiesz…
  K: - Bo na ciebie nic nie ma. Zresztą spokojny jesteś.
  T: - Nie ma, nie ma… Każdy swoje za kołnierzem ma. Ale za długo siedzę, żeby z byle kijkiem wyskakiwać.
  K: - I słusznie. Na spokojnie jedziemy, na spokoju......
  www.nie.com.pl/14-2013/tusk-na-podsluchu

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  W tej sprawie zostawmy rząd i dyplomację w ciszy bo jestem pewny, że żadna z obecnych partii nie sprzeda Polski pod zarząd Gazpromu i Rosji a ujawnienie takich danych ograniczy być może potrzebne manewry rządowe. Tak samo powinno to być tajemnicą przed posłami bo większość z nich jest nieodpowiedzialnych.

 • klarneta8

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczydradzi to KLOPOTKOWI, to on roztrabi to w calym swiecie. Piechocinski, to czlowiek nieodpowiedzialny= stara baba plotkarska.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 2

  @ omnadren_polfa

  Robilam doktorat przez pare lat w USA, w Rosji bylam przez dobry rok na stypendium, jezykami obu panstw wladam jak wlasnym, i naprawde nie zauwazylam, zeby "ruska dzicz" byla bardziej dzika i mniej wyksztalcona od tej amerykanskiej.
  A wiec o CZYM tu pieprzysz, do cholery? O pozbawionym wszelkich materialnych i intelektualnych podstaw nadeciu sie i zadeciu "dumb Poles"?

 • tymoteusz121

  0

  Tak jest obojętnie co i jak podpisze ten rząd to nie będzie taki bubel jak podpisał PIS w sprawie umowy gazowej ! Ciemny ludu chwalący PIS ,zapłaciliśmy o 10 miliardów złotych więcej !!!!!!!!!!!!!! Chwalcie dalej tych nieudaczników ! Jest jeszcze kilka innych pięknych spraw ,ale to na deser przy innej okazji ! Łyknęliście już to ?

 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy ,ze Piechocinski, da ja przeczytac KLOPOTKOWI.Ten gosc gra na kilku imprezach i instrumentach w tym samym czasie. Najlepiej,jak pozwiw KOWALA do swojego klubu, bedzie mogl pyszczyc o lewactwie PO.

 • talbor73

  0

  ruska rura może być wymierzona nie tylko w Ukrainę ale i w nasz gazoport. Mamy budować połączenie ze Słowacją by gaz z gazoportu przesyłać na południe Europy(z Czechami już jesteśmy połączeni)

  www.ekonomia24.pl/artykul/994404.html

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  Buhaha!! Ta polska sekretnosc, tajemniczosc, tajne dyspozycje... by sie paru dupkow na gorze moglo dowartosciowac "waaadza", a pare sprywatyzowanych firm zrobic po cichu przekrety.
  A czemu, u licha, nie mozna tego zrobic jak to robia wladze calej Europy, a chocby i brytyjskie - tak, jestesmy gotowi wylozyc 11 mld na budowe brytyjskiej odnogi Nord Streamu, bo - wlasnie - nie mozna liczyc wylacznie na gaz szkocki czy norweski. A poza tym szukac wlasnego gazu lupkowego (w UK to East Anglia) i opracowywac wlasne technologie jego wydobycia, bezpieczniejsze nizli amerykanskie., bo czasem na sprzedazy technologii mozna zarobic lepiej nizli na sprzedazy surowca.
  Ale nie, w Polsce musi byc "konspira", bo jak zawsze slon a sprawa polska...
  Gdy tymczasem sprawa prosta: chodzi o zwykla biznesowa pozycje przetargowa, ktorej nie ma co ukrywac - tankowce czy rurociagi to nie igla w stogu siana, widac golym okiem czy sa, czy ich ni ma.;).

 • miroo

  Oceniono 2 razy 2

  to dopiero pomysł - tępy prawicowo-katolski pomysł:

  ujawniajcie instrukcje posłów i negocjatorów i zapowiadajcie co i jak chcecie negocjować...

  kretynizm sięgnął już samego nieba..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje