Korea Płn. sugeruje Chinom ewakuację ambasady w Pjongjangu

06.04.2013 07:26
Kim Dzong Un i oklaskujący go generałowie

Kim Dzong Un i oklaskujący go generałowie (Fot. Ng Han Guan AP)

Korea Północna zasugerowała Chinom ewakuację swojej ambasady w Pjongjangu. Wcześniej podobny ruch proponowała m.in. Rosji i Polsce. Na Półwyspie Koreańskim cały czas utrzymuje się napięcie. Koreańskie źródła wojskowe obawiają się, że 15 kwietnia, w rocznicę urodzin założyciela KRLD, Kim Ir Sena, Północ może wystrzelić rakietę.
Władze Korei Północnej zwróciły się w piątek do ambasad o rozważenie ewakuacji personelu, jeśli wzrośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Pjongjang twierdzi, że od 10 kwietnia nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa ambasadom na swoim terytorium w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Ostrzeżenia dostały m.in. ambasady Rosji oraz Polski.

Teraz niemiecka agencja dpa poinformowała z Pekinu, że sugestię opuszczenia ambasady przez personel dyplomatyczny dostały także Chiny - wieloletni sojusznik Północy. Nie wiadomo, jakie jest stanowisko chińskich władz w tej sprawie.

15 kwietnia Północ wystrzeli rakietę?

Tymczasem południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła rządowe w Seulu, poinformowała, że Korea Północna przewiozła drugą rakietę średniego zasięgu na swoje wschodnie wybrzeże i zainstalowała ją na mobilnej wyrzutni pocisków rakietowych.

Źródła wojskowe, na które powołuje się Yonhap, twierdzą, że Pjongjang może wystrzelić rakietę 15 kwietnia, kiedy przypada rocznica urodzin zmarłego w 1994 roku założyciela komunistycznego państwa północnokoreańskiego, Kim Ir Sena.

Kryzys w Korei

Sytuacja w Korei Północnej zaogniła się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pjongjang dokonał kolejnej próby nuklearnej, zapowiada zmiecenie Południa z powierzchni ziemi, postawił wojska w stan gotowości bojowej i zerwał zawieszenie broni z 1953 r. Nad Koreą Południową zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Południa przygotował plany uderzenia wyprzedzającego na wypadek, gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego. Korea Północna ostrzegła też Japonię o możliwości prewencyjnego uderzenia nuklearnego, a w internecie pojawiły się filmy ukazujące planowaną na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę.

Pokój czy wojna? Jaka przyszłość czeka Koreę?

Reżim uruchomi też zamknięty kilka lat temu kompleks nuklearny w Jongbion. Eksperci zastanawiają się, co Pjongjang może rzucić do walki przeciw swoim przeciwnikom, a amerykańska armia rozważa scenariusze dla Korei, również te najczarniejsze - otwartej wojny.

Zobacz także
Komentarze (102)
Korea Płn. sugeruje Chinom ewakuację ambasady w Pjongjangu
Zaloguj się
 • sigm_0

  0

  znaczy, że wariata mamy

 • anders76

  0

  Chinczycy to zasadniczo cierpliwy narod, ale jak im sie ta cecha wyczerpie to Korejcy nawet nie zdaza zauwazyc kto ich likwiduje.

 • od-or

  0

  kiedyś królowie z nudów też lubowali się w takich manewrach ,trzeba być wdzięcznym Kimowi ,Chiny z Japonią już zaczęły sie żreć a dzięki Kimowi pójdą ramie w ramie

 • j.charz

  Oceniono 2 razy 2

  Kim nic nie zrobi.Zabił w raz ojcem już tyle ludzi przeciwstawiających się temu reżimowi.Kolejne straty tylko pogłębią kryzys wewnątrz Korei PLN.------->Drugi Stalin

 • ukos

  Oceniono 3 razy 3

  Bydlę przypomina nieco lekko niedorozwiniętego niejakiego Baby Doca, młodszą latorośl Duvalierów, przepędzoną niegdyś przez Haitańczyków. Tylko tamten nie miał bomby atomowej. He, he, najmłodsze tygrysy nie mają pojęcia, kto to taki był (ale taka niewiedza to mała strata).

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 3 razy 1

  Rakiety Kima trafiają w cel z dokładnością do jednego kontynentu.

 • ukos

  0

  Trzeba wysłać Bonda.

 • czarny-cezar2

  Oceniono 1 raz 1

  A może rakieta na samobieżnej wyrzutni Kima jest wielorazowego użytku? może by ktoś Kimowi spróbował to wytłumaczyć a nie lać niedojdę od razu.

 • processor

  Oceniono 3 razy 1

  W dzisiejszych realiach, dziennikarz który by przedstawił światu prawdę obiektywną, może być pewny beatyfikacji jeszcze za życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje