Kancelaria premiera: Zespół objaśniający materiały dot. katastrofy smoleńskiej powstanie w kwietniu

05.04.2013 19:04
Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r.

Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r. (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu zarządzeniem premiera Donalda Tuska formalnie powołany zostanie zespół, którego głównym zadaniem będzie wyjaśnianie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w toku prac komisji Millera - poinformowała KPRM. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podkreśla, że celem zespołu nie będzie ponowne zbieranie materiałów czy badanie przyczyn katastrofy Tu-154M.
"Zespół otrzyma wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. Po wejściu w życie zarządzenia ustalone zostaną szczegóły techniczne tego wsparcia. O powołaniu zespołu będziemy na bieżąco informować opinię publiczną" - poinformowała KPRM w oficjalnej notce. Premier Donald Tusk powiedział, że chce, by eksperci lotniczy, którzy badali katastrofę smoleńską, mogli wskazywać na przekłamania z nią związane, we współpracy z Centrum Informacyjnym Rządu. Ocenił, że kampania "prostująca dezinformację" powinna być bardziej intensywna.

Powstanie grupy, która ma przypominać ustalenia komisji Millera i wyjaśniać opinii publicznej kwestie związane z katastrofą smoleńską przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek zapowiadał już w grudniu 2012 r. Na razie zespół działa nieformalnie.

Donald Tusk ocenił, że nie zawsze wystarczy pójść do mediów, żeby skutecznie wyjaśnić nieporozumienia albo kłamstwa, więc działalność zespołu wymaga pomocy organizacyjnej i finansowej oraz formalnego wsparcia ze strony organów rządowych. Zdaniem premiera członkowie zespołu to "osoby, które są gotowe na bieżąco tłumaczyć, na czym polegają przekłamania naszych oponentów i cała ta smoleńska kampania czasami kłamstw, czasami bzdur, nacechowanych tylko polityczną niechęcią, czasami nieporozumień czy wątpliwości".

Tusk: Kampania prostująca dezinformację musi być intensywna

- Chcielibyśmy, żeby we współpracy z Centrum Informacyjnym Rządu jako taką bazą organizacyjną, osoby wykwalifikowane, które uczestniczyły w tworzeniu raportu [komisji Millera - red.], mogły możliwie na bieżąco państwa informować o tych wszystkich przekłamaniach - powiedział Tusk. Dodał, że chce, by kampania informacyjna "prostująca dezinformację" była bardziej intensywna.

Na początku roku Lasek zapowiadał, że odpowiedzi na pytania osób, które mają wątpliwości co do przebiegu katastrofy smoleńskiej, miałyby pojawiać się na specjalnej stronie internetowej. Lasek w styczniu informował, że czeka na opinie prawników, którzy mieliby zatwierdzić tryb działania zespołu oraz odpowiedzieć na pytanie, czy eksperci mieliby dostęp do materiałów komisji, które po zakończeniu jej prac, w lipcu 2011 r., trafiły do archiwum. Niedługo potem powiedział jednak, że eksperci uznali, że mogą też pracować bez dostępu do materiałów archiwalnych.

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego została powołana 15 kwietnia 2010 r. przez MON. Na jej czele stanął szef MSWiA Jerzy Miller. Do 29 lipca 2011 r. badała przyczyny katastrofy smoleńskiej, po czym została rozwiązana. W jej skład wchodziło 34 ekspertów z różnych dziedzin, m.in. piloci cywilni i wojskowi, a także np. prawnicy specjalizujący się w prawie lotniczym i meteorolodzy. W KBWLLP Lasek pełnił funkcję wiceszefa podkomisji lotniczej.

Z kolei Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której Lasek jest przewodniczącym od lutego 2012 r., działa przy Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Bada wszystkie wypadki i poważne incydenty lotnicze, do których doszło na terenie Polski. Ma ustalać ich przyczyny i okoliczności, nie orzeka co do winy i odpowiedzialności, natomiast na podstawie wyników badań proponuje odpowiednie środki dla zapobiegania wypadkom w przyszłości. Raporty i zalecenia komisji stanowią podstawę do podjęcia przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji ws. podjęcia działań profilaktycznych.

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 123 razy 43

  No to Antoni będzie musiał wymyślić kolejną jeszcze lepszą wersję zamachową jak mu obecne zaczną obalać jedna po drugiej
  Ale na jego wizje zawsze można liczyć

 • jamcijest44

  Oceniono 83 razy 33

  "Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu zarządzeniem premiera Donalda Tuska formalnie powołany zostanie zespół, którego głównym zadaniem będzie wyjaśnianie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w toku prac komisji Millera"

  Przewiduję, że w ramach operacji "Wy w nas zespołem, my w was komisją" PiS powoła teraz Komisję ds Przeciwdziałania Desmoleńskizacji Polski, będącą podkomisją ds. Przeciwdziałania Ateizacji, no bo przecież cała ta sprawa urosła już bez mała do rangi nowej religii, a jej wyznawcy do Kościoła Świętego Tupolewa...

 • brutalny_cyrkiel_nie_zbanowany

  Oceniono 65 razy 25

  Proponuję rozpocząć od ujawnienia ostatniej rozmowy Kaczyńskich.

 • jamcijest44

  Oceniono 89 razy 25

  Zespół ds. wyjaśnianie opinii publicznej materiałów komisji Millera? Eee tam, nie takie rzeczy Jarek z Antonim już obalali. Jak się rozpędzą, to i litr na dwóch obalą, choć wtedy to już prezes zamiast swoich tabletek może nieopatrznie zażyć tableta...

 • cyreliusz

  Oceniono 49 razy 23

  Co tutaj kombinować. Pilot nie widzial ziemi i przeszarżował.
  Nikt go paskiem nie bił zmuszając do lądowania i samobójstwa. szarza ulańska pilota = To była przyczyna niezalezna od radarów i innych rzeczy.
  Badanie katastrofy to - DLACZEGO SIĘ NIE UDAŁ CYRKOWY WYCZYN.
  Rozważając na zimno sprawę, to do podpuszczenia pilota przyczyniło się wcześniejsze lądowanie JAKA.
  Bo niezależnie od nacisków, nie przypuszczam, żeby sam pilot był samobójcą - nawet pod presją.
  Tym z JAKA się udało więc i my spróbujemy.

 • p4-s

  Oceniono 40 razy 16

  Chcą prostować ześwirzenie smoleńskie? Daremny trud. Dla pisdzielstwa zamach był i kropka.

 • drozd215

  Oceniono 58 razy 14

  Znowu coś powstanie, znowu coś będzie.
  Mieliśmy odwołać się do raportu Rosjan,. mieliśmy przywieźć wrak, mieliśmy , powstanie , zrobimy i tak o kółko.
  Chyba jedynie po to żeby bardziej rozgarnięci nie pytali o OFE i co z pieniędzmi, o Amber Gold , o dług jakim nas obłożono, o to w jaki sposób za kilka miesięcy będziemy płacili dwa razy więcej za śmieci idt. itd.

 • totapis500

  Oceniono 19 razy 13

  Zastawiam się co znowu wymyśli naukowiec Antek była mgła,hel,trotyl,nie było jeszcze mowy o zgromadzonych na pokładzie tutki zapasach ulubionych " małpek " prezydenta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje