Budzanowski dementuje: Nie ma żadnej umowy na budowę Jamału II z Gazpromem

05.04.2013 18:44
Mikołaj Budzanowski, minister skarbu

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

Dementuję informacje, jakoby została podpisana umowa w sprawie budowy jakiejś nowej sieci gazociągów w Polsce - oświadczył dziś minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Jak dodał, nie ma też umowy, która by zobowiązywała kogokolwiek do takiej budowy.
- Nie ma takiej umowy, która zobowiązuje kogokolwiek, żeby tego typu projekt był realizowany na terytorium Polski - powiedział Budzanowski, odnosząc się do informacji o podpisaniu memorandum między spółką EuRoPol Gaz a Gazpromem. - To jest techniczne porozumienie, dotyczy wymiany informacji, które mają posłużyć głębszej analizie, ekonomicznej, technicznej i prawnej, związanej z ewentualną realizacją takiego projektu w przyszłości - powiedział Budzanowski. Zaznaczył, że umowy tego typu podpisuje każda spółka.

Budzanowski podkreślił, że Polska nie zamierza dzielić struktury własnościowej jakichkolwiek nowych gazociągów i jedynym ich właścicielem będzie państwowy Gaz-System.

W czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu - podkreślił EuRoPol Gaz.

Informację o podpisaniu dokumentu podała agencja ITAR-TASS, która późniejszą, zaktualizowaną depeszę zatytułowała: "Warszawa zastąpi Kijów w zapewnieniu niezawodności tranzytu rosyjskiego gazu na Słowację i Węgry w ramach projektu Jamał-Europa II".

Agencja dodała, że przewiduje ono realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 mld m sześc. gazu rocznie.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • fidziaczek

  Oceniono 15 razy 9

  To źle że dementuje. Mam nadzieje że podpiszemy umowę, ruskie będą wysyłac gaz a my brac kasę za tranzyt.

  p.s. Narzekanie że rura przez bałtyk omija Polskę a jak ma kolejna rura przez Polskę iść to znów coś nie tak? Co za kraj :(

 • biust75d

  Oceniono 37 razy 9

  Najpierw z winy kaczora ruscy wybudowali Nordstream zamiast jamału 2. Kaczka oskarżała ruskich, że wzdłuż rury położą światłowód i będą nim przesyłać dane szpiegowskie. To nas olali. teraz jak proponują powtórnie, to pajac archeolog szuka gazu głupkowego, którego nie znajdzie i kolejny raz pokazuje ruskim gest Kozakiewicza. Tylko, że o fiasku poszukiwań gazu głupkowego dowiemy się jak inna opcja będzie przy korycie. A my znów obudzimy się z ręką w nocniku.

 • mjs05

  Oceniono 18 razy 6

  Mam nadzieję, że ryk pisowców nie zagłuszy w tej sprawie zdrowego rozsądku. Budowa Jamału II leży w jak najlepszym interesie Polski. Ukrainie Janukowycza nic nie jesteśmy winni, więc ostatni argument przeciw upada.

 • keram01

  Oceniono 4 razy 4

  A co ma premier do rury ? Państwo ma jakieś pśrednie udziały w EuRoPolu i udaje właściciela. Zresztą Polacy
  to durnie do entej z jednej rury sami sie wykiwali a teraz druga i też im coś nie smakuje. Czystą kasę brać za
  tranzyt , przecież nikt nam gazu nie karze z tej rury brać.

 • juma07

  Oceniono 9 razy 3

  Budzianowski (mam wrażenie) że wygląda jak wyrwany z marzeń, facet z planety X, z Matrixa, który nie wie, że żyje... ale wyrywa się przed orkiestrę, tak jak z poprzednim oświadczeniem..... nie pytany o zdanie.

 • sylwester51

  Oceniono 4 razy 2

  Totalna klapa ale czegóż oczekiwać od archeologa skąd go wykopali prawie całe ministerstwo obsadzone przez kopaczy a żona jednego z nich jest szefową PGNIGe umiejętności menedżerskie nikłe jej biznesowe zdjęcia proszą się o jedyny możliwy komentarz "każda jej pozycja ...." . Do polityków, mam w nosie Ukrainę bo oni nas mają jeszcze głębiej ale w d.... . Wynegocjować korzystne warunki i budować, gazociąg zawsze może się przydać. Przy gazociągu Nord Stream nikt nie miał wobec nas skrupułów Niemcy olali totalnie nawet nie rozwiązali problemu z torem wodnym do Świnoujścia. Interesuje mnie bogata Polska bo ja też zyskam.

 • ag64

  Oceniono 4 razy 2

  Należy negocjować z gazpromem obniżenie ceny gazu o 150$ za 1000m3 gazu w zamian za zgodę na budowę tego gazociągu przez Polskę i budowę powinny wykonać polskie firmy, nie oglądajmy się na innych tak jak Niemcy nie oglądali się na nas gdy budowali Nord Strim

 • skiper45

  Oceniono 12 razy 2

  Mocne - po 2 dniach dowiedział się co robi nadzorowana przez niego strategiczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne spółka w której Skarb Państwa ma 48% udziałów.
  A pamiętacie jeszcze Państwo jak mu się razem z Vincentem cudownie rozmnażały pieniążki - wystarczyło je tylko wrzucić do państwowej kieszeni? Ktoś jeszcze tego błazna traktuje serio? Naprawdę?! takich wypłoszy to szef Gazpromu wciąga nosem na śniadanie.

 • ksywa

  Oceniono 8 razy 2

  Czy min. Budzanowski ma formalne upoważnienie rządów Słowacji i Wegier, by wypowiadać się nt. ich zapotrzebowania na gaz? To znaczy, żeby kategorycznie stwierdzać, że nie tylko Polska ale również Słowacja i Węgry tych 15 mld gazu nie potrzebują. Bo coś mi się zdaje, ze to trochę nie halo, panie archeolog...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje