Budzanowski dementuje: Nie ma żadnej umowy na budowę Jamału II z Gazpromem

05.04.2013 18:44
Mikołaj Budzanowski, minister skarbu

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

Dementuję informacje, jakoby została podpisana umowa w sprawie budowy jakiejś nowej sieci gazociągów w Polsce - oświadczył dziś minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Jak dodał, nie ma też umowy, która by zobowiązywała kogokolwiek do takiej budowy.
- Nie ma takiej umowy, która zobowiązuje kogokolwiek, żeby tego typu projekt był realizowany na terytorium Polski - powiedział Budzanowski, odnosząc się do informacji o podpisaniu memorandum między spółką EuRoPol Gaz a Gazpromem. - To jest techniczne porozumienie, dotyczy wymiany informacji, które mają posłużyć głębszej analizie, ekonomicznej, technicznej i prawnej, związanej z ewentualną realizacją takiego projektu w przyszłości - powiedział Budzanowski. Zaznaczył, że umowy tego typu podpisuje każda spółka.

Budzanowski podkreślił, że Polska nie zamierza dzielić struktury własnościowej jakichkolwiek nowych gazociągów i jedynym ich właścicielem będzie państwowy Gaz-System.

W czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu - podkreślił EuRoPol Gaz.

Informację o podpisaniu dokumentu podała agencja ITAR-TASS, która późniejszą, zaktualizowaną depeszę zatytułowała: "Warszawa zastąpi Kijów w zapewnieniu niezawodności tranzytu rosyjskiego gazu na Słowację i Węgry w ramach projektu Jamał-Europa II".

Agencja dodała, że przewiduje ono realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 mld m sześc. gazu rocznie.

Zobacz także
Komentarze (49)
Budzanowski dementuje: Nie ma żadnej umowy na budowę Jamału II z Gazpromem
Zaloguj się
 • czesarna

  Oceniono 1 raz 1

  M. Budzanowski zrobił swoje - z jednym wyjątkiem. Nie zrozumiał, że cokolwiek jest podpisywane w ważnych dla Polski sprawach, powinno odbywać się w dobrej wierze i z należytą powagą. To powinien wiedzieć nawet jako archeolog, a w rezultacie w odpowiednim czasie powiadomić premiera o zamiarze podpisana memorandum, które wbrew jego deklaracji nie jest aktem bez żadnego znaczenia.
  Minister nie powinien bronić swego niezrozumienia, aczkolwiek wypadałoby mu wyrazić żal, że wprowadził szefa rządu w sytuację, której nie powinno być.

 • 2we3

  Oceniono 1 raz -1

  Nastał kwiecień 2013roku od urodzenia Pana.
  Transnafta dopięła akwizycję Teenkabipi za 5o miliarduf dolaruf, pierwszy zadatek w wysokości 27 miliarduf dolaruf keszu zapłaciwszy gringo, więc Cyprusy mogły już zacząć upadać... W międzyczasie z pomocą swoich nieuczciwych partnerów wyzionął ducha chciwy Izraelitańczyk o swojsko brzmiącym nazwisku Brzozowskij, czekając na przelew na kwotę 3oo milionuf. Zrobiło się nudno w Gorky5, znalazł się czas, by poczytać co tam donosi razwiedka.
  Tymczasem razwiedka doniosła, że jak co roku, 04/10 na Wisłostradzie będzie obchodzony uroczyście Wielki Lament Męczenniczy, który wielce niesprzyjający jest dla imidża nowego i bussinesa strany wielkiej, a już tym bardziej nie wpisuje się w nową strategię stosowania miękkiej siły. Uczeni w piśmie poradzili, że najlepiej będzie klin klinem wybić i ogłosić Wielki Przełom zanim nastąpi Wielki Lament.
  Przeto wezyr zawezwał przed swe oblicze Młynarza swojego z Astorii, co nad brzegiem Newy stoi i do kamer rzekł: Nie czas Młynarzu teraz długo sypiać, Lechitom bombę trza wręczyć. Młynarz kiwnął głową tak jest i na forum pojechał. Tam się spotkał i memoryndan takowy podpisał, że z Wielkiego Lamentu nawet jednego pisku dosłyszeć się nie da.
  Wszyjstkie stany się rzucili dementyje od razu ogłaszać, że my, żę my tylko decydujem, że my i łącznik wybudowali, że my gasoporty budowali i budować będziem. Byli tacy, co nawet powiedzieli, że nic a nic nie wiedzieli.
  Prawda tymczasem była taka, że Archeobudzanologi co dementyje ogłaszali, już wszystko wiedzieli.
  Na gasoporty brakło talarów. Na atomoporty zabrakło. Ostały się jeno na sąsiadkę Gazopianistkę, Atomogeodetę i łupkoporty, dlatego Solarisperu elementarnie przyrżnął Grekijczyka.
  Wiedział o tym Piechotyńczyk, który zdawał sobie dobrze sprawę, że nie ma takiej sumy którą skarbiec sułtana nie wypłaci uczciwym brukseltyńskim eurokratyjczykom za lat kilka, za ustawy o zwiększeniu opłat za emisyję CO2, za zniszczenie środowiska wydobyciem łupkogasu.
  Może Piechotyńczyk wierzy, że uda się stworzyć nowe miejsca pozytywistycznej pracy dla kilku tysięcy celebrantów Wielkich Uroczystości Lamentowania Państwowego Niedbalstwa i zarazem niedoszłych rekrutów 45 dywizji mięsa armatniego eurowermachtu?
  Jak mu się uda, wzrosną płace na wschodniej ścianie, zaś on będzie Pierwszym na Wisłostradzie, bo kto szybko jeździ, ten nie jeździ dwa razy. Magyar-Lengyel dwa bratanki, bierzcie przykład z Orbana oszołomy, bo na emerytury może braknąć kasy nawet z OFE, a Brzezinskij niech się cieszy, że nie skończy jak Brzozowskij, co lubił piętnastoletnie modelki z Wrocławia. Niech w spokoju studiuje swoją wielką szachownicę, ponieważ nie wszyscy godzą się zejść jako pionki.

 • akiel26

  Oceniono 1 raz 1

  Oj Budzanowski ale ty bzdury gadasz !!! Nikt poza Gaz-System nie może budować gazociągów w Polsce. Od kiedy tak jest . Przecież jest kilkanaście spółek gazowych (także z kapitałem niemieckim), które budują gazociągi w zachodniej Polsce. Nie ma takiego zakazu budowy - to JAKAŚ KOSZMARNA BZDURA.

 • keram01

  Oceniono 4 razy 4

  A co ma premier do rury ? Państwo ma jakieś pśrednie udziały w EuRoPolu i udaje właściciela. Zresztą Polacy
  to durnie do entej z jednej rury sami sie wykiwali a teraz druga i też im coś nie smakuje. Czystą kasę brać za
  tranzyt , przecież nikt nam gazu nie karze z tej rury brać.

 • leslaw28

  Oceniono 6 razy 0

  kolejny zydowski nieudacznik

 • sylwester51

  Oceniono 4 razy 2

  Totalna klapa ale czegóż oczekiwać od archeologa skąd go wykopali prawie całe ministerstwo obsadzone przez kopaczy a żona jednego z nich jest szefową PGNIGe umiejętności menedżerskie nikłe jej biznesowe zdjęcia proszą się o jedyny możliwy komentarz "każda jej pozycja ...." . Do polityków, mam w nosie Ukrainę bo oni nas mają jeszcze głębiej ale w d.... . Wynegocjować korzystne warunki i budować, gazociąg zawsze może się przydać. Przy gazociągu Nord Stream nikt nie miał wobec nas skrupułów Niemcy olali totalnie nawet nie rozwiązali problemu z torem wodnym do Świnoujścia. Interesuje mnie bogata Polska bo ja też zyskam.

 • komunikat.4

  Oceniono 1 raz 1

  ponoć Piechociński ma się spotkać z szefem Gazpromu . Ciekawe jak go przyjmie Miler po takich oszołomskich wypowiedziach przez polskich oficjeli. Najpierw Budzanowski coś pieprzył że nie damy "guzika" , Sikorski coś mordą kłapał , a Piechocinskiego wysyłają by o cenie gazu rozmawiał. Po takich wypowiedziach Piechociński usłyszy "paszoł won."

 • kkes

  0

  Jak Budzanowski będzie tak dalej podskakiwał to coś mi się wydaje,że lada dzień wypłyną jakieś niewygodne informacje dot. katastrofy

 • fan.ortografii

  Oceniono 1 raz -1

  "Memorandum of understanding" to nie jest, do cholery, żadne "memorandum o wzajemnym zrozumieniu", tylko porozumienie o współpracy i wymianie informacji. Co za debilne tłumaczenie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje