PiS: Budzanowski do dymisji. Nie ma kontroli nad spółkami skarbu państwa. PO: Burza w szklance wody

05.04.2013 16:41
Od lewej: Mikołaj Budzanowski, Donald Tusk i Jarosław Gowin w Sejmie

Od lewej: Mikołaj Budzanowski, Donald Tusk i Jarosław Gowin w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS domaga się od premiera wyjaśnień dotyczących zamieszania wokół memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa. PiS domaga się dymisji ministra skarbu; w najbliższych dniach złoży wniosek o odwołanie ministra skarbu. - Burza w szklance wody - odpowiada PO.
Dziś agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali dziś w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa. EuRoPol Gaz poinformował, że podpisany dokument to "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji inwestycji. Nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów.

PiS o odwołaniu Budzanowskiego: Nieudolny, bez wiedzy, umiejętności

- Domagamy się, aby najbliższe posiedzenie Sejmu było uzupełnione o punkt, w którym premier przedstawi swoje stanowisko na temat tej bardzo niepokojącej informacji - powiedział poseł Dawid Jackiewicz (PiS) na konferencji w Sejmie.

- Po doświadczeniach ostatnich tygodni, po tym, co dzieje się w obszarze zarządzania majątkiem państwowym, czas sformułować poważny wniosek o wymianę ministra skarbu państwa - podkreślił. Jackiewicz poinformował, że w najbliższych dniach złożony zostanie wniosek o odwołanie szefa resortu skarbu państwa.

Jak argumentował, wniosek ws. Budzanowskiego zostanie złożony "z powodu nieudolności, braku wiedzy, braku umiejętności zachowania się w takiej sytuacji". - Zostanie on złożony w najbliższych dniach - dodał.

- Oburzające jest to, że jeszcze wczoraj o godzinie 17 minister Budzanowski na posiedzeniu komisji skarbu twierdził, że nie chodzi o budowę Jamału 2, że nie ma takich planów, są one nieuzasadnione, nazywał je wirtualnymi pomysłami, twierdził, że nie ma takiego porozumienia i takiego porozumienia być nie może bez zgody rządu. Okazuje się, że nie ma żadnej kontroli nad spółkami skarbu państwa - powiedział Jackiewicz.

"Decyzje ws. bezpieczeństwa energetycznego poza wiedzą rządu"

- Rzeczą niebywałą jest, że poza wiedzą rządu podejmowane są decyzje dotyczące obszaru bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Wygląda na to, że minister Budzanowski, pani prezes PGNiG, nie ma kontroli nad tym, co dzieje się w strategicznych spółkach i inwestycjach. Kompletnym niezrozumieniem strategicznego interesu państwa jest brak wiedzy ze strony premiera Donalda Tuska o tej inwestycji - powiedział Jackiewicz.

Według posła PiS Polska nie powinna akceptować budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa, ponieważ utrudni to dywersyfikację dostaw gazu do Polski i Europy oraz pogłębi monopol Gazpromu.

- Nie ma w tym żadnego zysku dla strony polskiej. Przypomnę, że od 2010 roku w wyniku negocjacji kontraktu jamalskiego strona polska dobrowolnie zrezygnowała z wielusetmilionowych opłat na rzecz Polski za transfer gazu przez Jamał 1 - zaznaczył.

- Nie jest w naszym interesie stworzenie warunków do takiej infrastruktury gazowej, która jeszcze bardziej wpędza w problemy na przykład Ukrainę, pogłębia jej uzależnienie od Federacji Rosyjskiej - dodał.

PO: Burza w szklance wody

- Burza w szklance wody - mówi z kolei o całej sprawie wiceszef sejmowej komisji gospodarki Andrzej Czerwiński (PO). - Jeśli zrobiono pierwszy ruch biznesowy po to, aby rozważyć, czy ma to sens ekonomiczny, to jest naturalne, że ktoś mógł bez politycznego nakazu rozpocząć te rozmowy - mam na myśli Gazprom i EuRoPol Gaz - powiedział dziś Czerwiński.

Dopytywany, czy w jego ocenie nie można mówić o błędzie ministra skarbu w tej sprawie, Czerwiński odparł: "Nie usiłuję tego rozstrzygać merytorycznie, czy to był błąd, czy nie: po prostu przyjmuję fakty: minister twierdzi, że nie wie, premier twierdzi, że nie wie, a jest gotowość do rozmów między dwoma przedsiębiorstwami. Jestem przekonany, że gdyby podejmowane decyzje miały jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, to nie zapadłyby bez rozmów na szczeblu ministerialnym czy nawet wyższym".

Zobacz także
Komentarze (76)
PiS: Budzanowski do dymisji. Nie ma kontroli nad spółkami skarbu państwa. PO: Burza w szklance wody
Zaloguj się
 • zbycholj23

  0

  Przecież wystarczy że jest zielona wyspa i wszystko co zrobi aktualna władza staje się z automatu sukcesem- nawet podwyższanie podatków, umowy śmieciowe, wydłużanie wieku emerytalnego, eksmisje na bruk, głodujące dzieci, brak dostępu do leczenia itd. itd. Brawo płemieł i POzostali nieudacznicy! Niech żyje Matrix-Tusk Show!

 • stanislaw50

  Oceniono 1 raz 1

  PiS- duary szaleją. Stary wyleniały KACZOR - gra na czym sie da i na KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ - ludzkiej tragedii, na niepowdzeniach rzadu, "imlepiej, tym gorzej", na ludzkiej głupocie. SZELMY - taki ich popaprańców PATRIOTYZM. Kombinatrstwo moherowo-rydzykowe. Sami gnoje, swoje rzadzenie oparli na ciagłych konferencjach - na pokaz, a gospodarka - odzidziczyli ja w bardzo dobrym stanie po komuchach i rządzili w super swiatowej koniunkturze i gó... im z tego wielkie wyszło. INTRYGI - INTRYGI i nic więcej. NIENAWIŚĆ - NIENAWIEŚĆ i ROZGRYWKI.
  Dziś Jarek KACZOR ze swoim PiS=duarowskim zapleczem marzy jedynie o WADZY nad WOLSKĄ. Myslę, że durni w Polsce jest co raz mniej i po kolei ich wszystkich zaczniemy spuszczać na polityczne emerytury, zaczynajac od zakłamanego i zakompleksionego PiS=duaru, po PSL, PO, SLD i innych politykierów, którzy co mogli rozgrabili i PALĄ WIELKIEGO GŁUPA, karząc nam pracować do 100 lat, kobietom rodzić po 10 dzieci. A sam JAREK - za to, że potomstwa nie spłodził powinien BYKOWE płacić.
  demos

 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to bydło z PiS-u złapie się jakieś poczciwej roboty czy tylko będą protestować,blokować i składać vota nieufności.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 1 raz -1

  „PiS domaga się od premiera wyjaśnień dotyczących zamieszania wokół memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa.”
  Wyjaśnił już Wszystkim, że nie wie. Przecież nie powie, że skoro przywłaszczyli już sobie cały Polski gaz łupkowy i rozdali wg zasług lub stanowisk, to obecnie potrzebują rury do exportu tego gazu, a za swoje nie wybudują, bo nie maja takich pieniędzy a jak już będą zarabiać to będą deponować w rajach podatkowym żeby później naiwniacy dziwili się skąd można posiadać tyle bilionów dolarów w rajach podatkowych. Otóż można, właśnie w taki sposób, bo tymi pieniędzmi nie zamierzają dzielić się z biednymi, pakiety socjalne to są wymysły biedaków i skoro biedacy chcą się wzajemnie wspierać to niech się wspierają. Natomiast bogacze będą płacić podatki dla państwa tylko od pieniędzy, które otrzymują z tego budżetu, natomiast od przekrętów nie. W przypadku budowy takiego rurociągu zauważcie jak jest to sprytnie zorganizowane jedni 48% drudzy 48% i jeden 4%, po to żeby złodziej złodzieja nie rolował i ten 4 procent- owiec był gwarantem. Ktoś może być zgorszony że użyłem słowa złodziej, ale jak można nabyć legalnie złoża, które należą do wszystkich. Przypuszczam, że ten rurociąg wybudują i to społeczeństwo za tym zagłosuje, gdyż wytłumaczą, że na tranzycie Polacy będą zarabiać, a nie, że będą w ten sposób okradani i za droższy gaz będą zmuszeni płacić Rosjanom a Polski tańszy gaz łupkowy będą eksportować do Węgier Czech lub Słowacji we wspólnej rurze, bo jak można inaczej ukryć przekręt na taką skalę. Wy myślicie, że Hasło Owsiaka „ Róbta, co chceta „ zostało wymyślone dla młodzieży, gdyby tak było to nie byłoby tak szeroko propagowane przez mas-media, bo kto by za to zapłacił.
  Z poważaniem

 • tp70

  Oceniono 2 razy 2

  PIS KONIECZNIE ZDELEGALIZOWAĆ, INACZEJ NIE BĘDZIE SPOKOJU W POLSCE.
  TAKIE EGZEMPLARZE JAK @prezio.3 trzeba wysłać, myślę, że najlepiej na Kamczatkę.

 • candid13

  Oceniono 5 razy 3

  Jak wynika z wpisu tej prymitywnej postaci @prezio3, to trzeba przyznac ze prezentuje klasyczna postawe chorobliwie nienawidzace blizniego kreatury z sekty

 • candid13

  Oceniono 3 razy 3

  Jedyne co sekta pisiato-rydziata potrafi to zadac dymisji tego lub innego ministra i wyplatac paranoicznie chore idiotyzmy o wypadku lotniczym w Smolensku.

 • orion57

  Oceniono 5 razy 3

  Jedyne co umie PiS to żądać, domagać się ale NIGDY nie umie powiedzieć przepraszam za nasze błędy. Z gazem to lepiej niech PiS zamilknie i zapamięta sobie- naród nierychliwy ale sprawiedliwy da wam znowu kopa. Acha i naród pamięta a PiS ma sklerozę. Wypadałoby poczytać na temat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje