PiS: Budzanowski do dymisji. Nie ma kontroli nad spółkami skarbu państwa. PO: Burza w szklance wody

05.04.2013 16:41
Od lewej: Mikołaj Budzanowski, Donald Tusk i Jarosław Gowin w Sejmie

Od lewej: Mikołaj Budzanowski, Donald Tusk i Jarosław Gowin w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS domaga się od premiera wyjaśnień dotyczących zamieszania wokół memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa. PiS domaga się dymisji ministra skarbu; w najbliższych dniach złoży wniosek o odwołanie ministra skarbu. - Burza w szklance wody - odpowiada PO.
Dziś agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali dziś w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa. EuRoPol Gaz poinformował, że podpisany dokument to "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji inwestycji. Nie zawiera decyzji o budowie gazociągu, nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów.

PiS o odwołaniu Budzanowskiego: Nieudolny, bez wiedzy, umiejętności

- Domagamy się, aby najbliższe posiedzenie Sejmu było uzupełnione o punkt, w którym premier przedstawi swoje stanowisko na temat tej bardzo niepokojącej informacji - powiedział poseł Dawid Jackiewicz (PiS) na konferencji w Sejmie.

- Po doświadczeniach ostatnich tygodni, po tym, co dzieje się w obszarze zarządzania majątkiem państwowym, czas sformułować poważny wniosek o wymianę ministra skarbu państwa - podkreślił. Jackiewicz poinformował, że w najbliższych dniach złożony zostanie wniosek o odwołanie szefa resortu skarbu państwa.

Jak argumentował, wniosek ws. Budzanowskiego zostanie złożony "z powodu nieudolności, braku wiedzy, braku umiejętności zachowania się w takiej sytuacji". - Zostanie on złożony w najbliższych dniach - dodał.

- Oburzające jest to, że jeszcze wczoraj o godzinie 17 minister Budzanowski na posiedzeniu komisji skarbu twierdził, że nie chodzi o budowę Jamału 2, że nie ma takich planów, są one nieuzasadnione, nazywał je wirtualnymi pomysłami, twierdził, że nie ma takiego porozumienia i takiego porozumienia być nie może bez zgody rządu. Okazuje się, że nie ma żadnej kontroli nad spółkami skarbu państwa - powiedział Jackiewicz.

"Decyzje ws. bezpieczeństwa energetycznego poza wiedzą rządu"

- Rzeczą niebywałą jest, że poza wiedzą rządu podejmowane są decyzje dotyczące obszaru bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Wygląda na to, że minister Budzanowski, pani prezes PGNiG, nie ma kontroli nad tym, co dzieje się w strategicznych spółkach i inwestycjach. Kompletnym niezrozumieniem strategicznego interesu państwa jest brak wiedzy ze strony premiera Donalda Tuska o tej inwestycji - powiedział Jackiewicz.

Według posła PiS Polska nie powinna akceptować budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa, ponieważ utrudni to dywersyfikację dostaw gazu do Polski i Europy oraz pogłębi monopol Gazpromu.

- Nie ma w tym żadnego zysku dla strony polskiej. Przypomnę, że od 2010 roku w wyniku negocjacji kontraktu jamalskiego strona polska dobrowolnie zrezygnowała z wielusetmilionowych opłat na rzecz Polski za transfer gazu przez Jamał 1 - zaznaczył.

- Nie jest w naszym interesie stworzenie warunków do takiej infrastruktury gazowej, która jeszcze bardziej wpędza w problemy na przykład Ukrainę, pogłębia jej uzależnienie od Federacji Rosyjskiej - dodał.

PO: Burza w szklance wody

- Burza w szklance wody - mówi z kolei o całej sprawie wiceszef sejmowej komisji gospodarki Andrzej Czerwiński (PO). - Jeśli zrobiono pierwszy ruch biznesowy po to, aby rozważyć, czy ma to sens ekonomiczny, to jest naturalne, że ktoś mógł bez politycznego nakazu rozpocząć te rozmowy - mam na myśli Gazprom i EuRoPol Gaz - powiedział dziś Czerwiński.

Dopytywany, czy w jego ocenie nie można mówić o błędzie ministra skarbu w tej sprawie, Czerwiński odparł: "Nie usiłuję tego rozstrzygać merytorycznie, czy to był błąd, czy nie: po prostu przyjmuję fakty: minister twierdzi, że nie wie, premier twierdzi, że nie wie, a jest gotowość do rozmów między dwoma przedsiębiorstwami. Jestem przekonany, że gdyby podejmowane decyzje miały jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, to nie zapadłyby bez rozmów na szczeblu ministerialnym czy nawet wyższym".

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 53 razy 33

  Jedyne o czy wiadomo że Polska zrezygnowała to pod rządami pisu minister Jasiński zrezygnował z ulgi jaka nam przysługiwała bo nie chciało mu się tyłka ruszyć i do Moskwy na rozmowy jechać

 • unnabujp

  Oceniono 64 razy 22

  PiSiory lubia soie poszczekac. Nie dziwie sie, od 6 lat jedyna inna dzialalnoscia jaka zapewnila im Historia jest grzanie zadami law poselskich.

 • stanislawolek

  Oceniono 45 razy 21

  .rura ułożona po dnie Bałtyku była skandalem dla PISu - bo omijała nasz kraj ....

  ...teraz nie omija i też jast skandalem ...! .....mimo że można zarobić na tranzycie gazu ....

  ..czy koń dogodzi pisowcom ....????

 • jerzysm42

  Oceniono 31 razy 19

  Kaczyści mają okazję do wszczęcia kolejnej awantury.
  Wystarczy jedna zdanie, część zdania< aby szalony Jarek rzucał hasło "bierz go"

 • vomitorium1

  Oceniono 20 razy 16

  ta cała zadyma
  bierze się
  z nieznajomości
  znaczenia słowa "memorandum"
  (pogwarzyć sobie o jakimś pomyśle
  zapoznć się z propozycją)

 • dornjuan

  Oceniono 26 razy 12

  proponuję na min SP jasińskiego ! Nic nierobienia + stała pensja.

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 10

  Podpisali porozumienie że będą rozmawiać o tym czy zbudować gazociąg czy nie a pisiory złapały wiatr i już będą ministra odwoływać tylko jedno pytanie za co że będą z Rosjanami rozmawiać . Banda idiotów

 • bankier.1

  Oceniono 15 razy 5

  taaaaak. Znacznie lepszy byłby ten pezetpeerowski ch....j jasiński

 • candid13

  Oceniono 5 razy 3

  Jak wynika z wpisu tej prymitywnej postaci @prezio3, to trzeba przyznac ze prezentuje klasyczna postawe chorobliwie nienawidzace blizniego kreatury z sekty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje