Konserwatyści w PO o związkach partnerskich: Oświadczenie zamiast umowy

05.04.2013 16:27
Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński i Artur Dunin

Małgorzata Kidawa-Błońska, Rafał Grupiński i Artur Dunin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Oświadczenie składane przed notariuszem zamiast dotychczas rozważanej umowy związku partnerskiego to nowa propozycja skrzydła konserwatywnego w Platformie - poinformowały źródła w tej partii. Platforma próbuje przełamać pat wokół związków partnerskich. Dziś po raz kolejny spotkał się klubowy zespół, który ma wypracować kompromis między partyjnymi konserwatystami i liberałami w PO.
Artur Dunin (PO) - autor klubowego projektu o związkach, który odrzucony został w głosowaniu w styczniu m.in. głosami części posłów PO - nie chciał szczegółowo informować o ustaleniach zespołu. - Omawiamy teraz paragraf po paragrafie konkretne rozwiązania - powiedział jedynie. Z kolei źródła w PO poinformowały, że skrzydło konserwatywne zaproponowało, aby umowę związku partnerskiego zastąpić oświadczeniem, które byłoby składane przed notariuszem. - Upraszczając, chodzi o to, że dwie osoby deklarowałyby w takim oświadczeniu, że są ze sobą - powiedział rozmówca z otoczenia polityków PO pracujących nad zmianami.

W odrzuconym później projekcie przygotowanym przez Dunina, a potem zgłoszonym w Sejmie jako klubowy, znajdował się zapis o umowie związku partnerskiego, jaką można by zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego bądź przed notariuszem. Ze względu na partyjnych konserwatystów Dunin zrezygnował ostatecznie z zapisu o USC. Jednak konserwatyści, którzy - jak sami deklarują - nie chcą "instytucjonalizować związków partnerskich", woleliby, aby zamiast umowy związku partnerskiego, zawieranej przed notariuszem, składać u niego specjalne oświadczenia.

Formułę oświadczeń muszą sprawdzić prawnicy

Źródła w PO podkreślają jednocześnie, że prawnicy będą musieli stwierdzić, czy formuła oświadczeń jest wiążąca prawnie i realnie zapewni związkom pozamałżeńskim konkretne uprawnienia. Umowa - zaznaczają źródła - "wiąże strony, nie jest jasne, czy tak samo byłoby z oświadczeniami, nawet tymi składanymi przed notariuszem". Do tej pory Dunin i popierający go posłowie PO akcentowali m.in., że związki partnerskie muszą być w jakiś sposób rejestrowane, aby nie można ich bez konsekwencji zawierać z kilkoma osobami jednocześnie.

Premier i szef PO Donald Tusk chce, by projekt dotyczący związków pozamałżeńskich trafił do Sejmu najpóźniej w maju. O ile konserwatyści w Platformie oprotestowują "instytucjonalizowanie" związków partnerskich, to liberałowie przekonują, że im mniej precyzyjnie - w kategoriach prawnych - zostanie zdefiniowany związek nieformalny, tym większe będzie pole do możliwych nadużyć. Uznawany za lidera grupy konserwatywnej w PO minister sprawiedliwości Jarosław Gowin wielokrotnie deklarował, że odrzuca pomysł projektu ustawy ws. związków partnerskich, zakładającego instytucjonalizację związków.

Wzór - Austria i Słowacja

PO szukała pomysłu na związki nieformalne, analizując rozwiązania obowiązujące m.in. w Austrii i na Słowacji. Ale politycy tej partii przyznali, że nie da się łatwo przenieść do polskiego prawa rozwiązań obowiązujących w innych krajach, skoro temperatura sporu w samej PO jest tak wysoka.

Gowin pytany, czy zgodziłby się przyznać prawo do formalnych związków partnerskich parom heteroseksualnym, przyznał w marcu br., że jest przeciwny także temu rozwiązaniu. "Jeśli chodzi o związki partnerskie heteroseksualne, to jestem przeciw, bo mogą one zawierać ślub kościelny, ślub cywilny lub żyć w konkubinacie, który wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami. Czy potrzebna jest jeszcze czwarta forma pośrednia między ślubem a konkubinatem? - mówił wtedy Gowin.

Zobacz także
Komentarze (70)
Konserwatyści w PO o związkach partnerskich: Oświadczenie zamiast umowy
Zaloguj się
 • nirelle

  0

  @ prof-antoni
  To może PO napisze ustawę o mieszkaniu z KOTEM lub PSEM. W schroniskach pełno jest zwierzaków, które czekają na dobrą opiekę. Może PO też napisze ustawę o obowiązkowej sterylizacji zwierząt domowych, wyłączając hodowle rasowców, które powinny być pod opieką Związku Kynologicznego.
  Samorządy nie mają dosyć pieniedzy na schroniska a zwierzęta zyją tam w warunkach, które przynoszą wstyd człowiekowi. Może ty zaopiekujesz się psem lub kotem ze schroniska?

  Geje i lesbijki domagaję się slubów, nie wystarcza im oświadczenie u notariusza. Rozwodów ci u nas aż nadto. Czy niektórzy zwolennicy PO chca juz zupełnie zatkać sądy rozwodami gejowskimi i sąd sprowadzić do karykatyry. Bo tak jest w niektórych stanach w USA. Zostawiłabym w tej sytuacji problem nierozwiązany. Nie mogą Ci ludzie zawracać głowy swoją seksualnością całemu krajowi.

 • xxy_yzz

  Oceniono 1 raz 1

  Odbyty służą do wydalania resztek pokarmu a nie obcowania płciowego wśród "mężczyzn".
  Macie w tym jakąś przyjemność babrać się w dupie FEEE 'zboczenie' leczcie się ?
  W zdrowym społeczeństwie mniejszość nie może narzucać praw większości tak jak jest to próbowane robić w Polsce za pomocą jakiś kolorowych marszów. DZIŚ - homoseksualiści JUTRO - pedofile ? Chcecie POLSKĘ wyludnić za ludzi mało wyjechało o to walczycie od miesięcy ?

 • kloakier

  Oceniono 3 razy 1

  Niech się parzy kto chce i z kim chce.Ale niech tym całej reszcie świata dupy nie zawraca...To już zaczyna być po prostu niestrawne.Politycy świetnie się bawią za nasze pieniądze.

 • fan-po

  Oceniono 4 razy 2

  Wałęsa jak zwykle jest za a nawet przeciw.

 • 440922edek

  Oceniono 4 razy 0

  Może być oświadczenia . Szkopuł w tym aby to miało moc prawną . Jeśli to wpisane zostanie w ustawie to ok. Jasno ,że to oświadczenie jest równoznaczne z umową.
  Uważam , dajmy żyć innym . Przecież oni nie wtrącają się w nasze życie. Prawda.

 • zyks

  Oceniono 3 razy 1

  Nie, nie , nie o to chodzi !! To kpiny !! Pedały chcą prawdziwego małżeństwa i ślubu, z pierścionkiem, księdzem i stułą. I w białym welonie. Wszystkie inne propozycje, to prowokacja i chamska homofobia !

 • wojtem

  Oceniono 4 razy 2

  A dlaczego nie bedzie wolno zawierac umowy z kilkoma osobami jednoczesnie??? Przeciez to jawna dyskryminacja!

 • r1111111

  Oceniono 3 razy 1

  To niedługo i u nas będzie:
  gosc.pl/doc/1522253.Proces-gejowpedofilow-bedzie-publiczny
  Widać, że się nie wstydzą:
  gosc.pl/doc/1522261.Mainstream-ukrywa-pedofilow

 • pangea_ultima

  Oceniono 4 razy 0

  Pro PiSowscy ... Macie w szeregach wielu notariuszy, ktorzy chetnie siegna po kase?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje