Miodek zostaje w TVP Polonia. MSZ dołożył pieniądze

05.04.2013 14:25
Prof. Jan Miodek

Prof. Jan Miodek (Fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta)

- Produkcja cenionego przez widzów cyklu audycji prof. Jana Miodka "Słownik polsko@polski" będzie kontynuowana przez TVP Polonia. Dzięki temu na antenie pojawią się wkrótce premierowe odcinki programu - poinformowała właśnie TVP
W wielkanocną sobotę mieliśmy zobaczyć ostatni odcinek programu literackiego "Słownik polsko@polski" prof. Miodka. Powodem wstrzymania produkcji miało być zmniejszenie dotacji dla telewizji Polonia ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wraz z TVP finansuje stację.

- Po długich rozmowach MSZ zaproponowało znacznie większą kwotę swojego udziału. Dzięki temu można będzie kontynuować produkcję programu - mówi rzecznik TVP Joanna Stępień-Rogalińska.

Decyzji o wstrzymaniu produkcji ostro sprzeciwili się internauci w Polsce i na świecie. Gorące apele o kontynuację programu można było przeczytać m.in. na jego profilu na Facebooku. "Kategorycznie protestuję. Jeszcze tego brakowało, aby wspaniale prowadzony przez prof. Miodka program o naszym języku został zlikwidowany. Jestem oburzony" - pisał jeden z internautów.

W sieci została również opublikowana petycja do MSZ z prośbą o ocalenie programu. Pod sprzeciwem podpisało się prawie 4 tys. internautów.

Powrót programu ucieszył prof. Miodka, choć jak mówi, telewizję traktuje jedynie jako przygodę i przyjemność: - Tak jak w życiu, coś się zaczyna i coś kończy. Pomyślałem, że może już dosyć. Jest mi jednak bardzo miło, że tyle osób nas popiera i wszystkich noszę w sercu. Jeśli program przetrwa, to wspaniale, ale jeśli nie, to też nie będzie tragedii.

Radości nie krył za to Witold Świętnicki, reżyser programu: - Chciałbym podziękować wszystkim za poparcie i piękne słowa. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni i wdzięczni. W programie robimy coś naprawdę fajnego, a nie jest to regułą w telewizji.

Według reżysera zmiana decyzji to dowód na to, że internauci są silni, a telewizja ich słucha. - Nigdy wcześniej nie było aż takiego poruszenia w związku z likwidacją żadnego innego programu - komentuje.

"Słownik polsko@polski" jest edukacyjnym programem emitowanym na stacji Polonia i cieszy się popularnością wśród Polaków w kraju i za granicą. Biorą w nim udział m.in. uczniowie szkół i internauci na całym świecie, którzy m.in. przez Skype'a rozmawiają z prof. Miodkiem o częstych błędach językowych. Program można oglądać w soboty.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • mieszczuch123

  Oceniono 31 razy 27

  No i git! ;-)
  A tak między nami to na co te misyjne ćwoki wydają kasę?
  Precz z abonamentem!!!!!

 • mela_1

  Oceniono 25 razy 25

  Nie ma racji pan rezyser twierdząc, że nigdy wcześniej nie było takiego poruszenia po zdjęciu programu.
  Przypomnę WIELKĄ GRĘ, ktorą ukatrupił pan Wildstein, kiedy był prezesem.

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 22

  Bardzo dobrze że MSZ dołożył pieniędzy ale może w ramach oszczędności i dobrze pojętego interesu publicznego zamiast "edukacyjnego" Pospieszalskiego właśnie na program Pana Miodka przeznaczyć kasę i to z więszym pożytkiem dla Wolaków

 • siekier35

  Oceniono 24 razy 20

  a na sprawy mszalno-watykalne to kasa się znajdzie!

 • fordysta

  Oceniono 17 razy 17

  Maestro języka polskiego. Malowniczo i ciekawie sławiący nasz język. Powinien mieć stałe miejsce w TVP.
  Ale co robi w TVP "pytanie na śniadanie" nieudaczny, bąkający i gapiowaty Zbigniew Zamachowski i jego konkubina Richardson ?
  Dlaczego abonenci TVP mają finansować tych łóżkowych skandalistów ? Ktoś z TVP , kto ich zatrudnił - niech SAM OPŁACA tą nędzną parę .

 • kajajgzzz

  Oceniono 16 razy 16

  No miodzio....:D

 • stan-1

  Oceniono 14 razy 14

  BRAWA w jedności siła. Pozdrowienia dla pana profesora.

 • awersja

  Oceniono 12 razy 12

  Pierwszy raz od wielu lat zdarzyło się, że publiczna telewizja leje Miodek na moje serce. Już bałem się, że polszczyznę ogarnie "dewojs ow polant", a korzenie rodzimego języka będzie można odnaleźć wyłącznie w wulgaryzmach.

  Za gest telewizji publicznej nie dziękuję, bo żadnej łaski nie robi.

  Pozdrawiam.

 • prusak2

  Oceniono 8 razy 8

  Zdaje się, że kolejna nasza akcja na Facebooku dała pożądany efekt. Tak trzymać kochani!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje