Franciszek wypowiada wojnę pedofilii w Kościele

05.04.2013 14:15
Papież Franciszek podczas Mszy Wielkanocnej

Papież Franciszek podczas Mszy Wielkanocnej (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Papież zapowiedział, że "z pełną determinacją" będzie walczył z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele. Deklaracja ma potwierdzać stanowczą linię wobec skandalu pedofilii przyjętą przez Benedykta XVI.
Franciszek chce, by Kościół zdecydowanie działał w przypadkach pedofilii w swoich szeregach. Przypadki molestowania dzieci przez kapłanów mają być wykorzenione, a sprawcy takich czynów właściwie osądzeni. Jak poinformował Watykan, papież na spotkaniu z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Muellerem, zadeklarował, że walka z seksualnym wykorzystywaniem dzieci jest niezwykle istotna dla Kościoła i jego wiarygodności. W wydanym komunikacie podkreślono, że papież polecił kontynuowanie stanowczych działań wobec przypadków nadużyć. To pierwsze słowa nowego papieża ws. skandali seksualnych w Kościele.

Linia Benedykta XVI

- Ojciec Święty w szczególny sposób polecił, by kongregacja, kontynuując linię wprowadzoną z woli Benedykta XVI, działała zdecydowanie w sprawie przypadków nadużyć seksualnych, krzewiąc nade wszystko metody ochrony nieletnich, pomoc dla tych, którzy w przeszłości ucierpieli z powodu takiej przemocy, a także postępowanie proceduralne wobec winnych - ogłosił Watykan.

Ponadto w nocie zwrócono uwagę na konieczność zaangażowania konferencji episkopatów w opracowanie i wprowadzenie w życie niezbędnych dyrektyw na tym polu, co uznano za "ważne dla świadectwa Kościoła i jego wiarygodności". - Ojciec Święty zapewnił, że w jego trosce i modlitwie za cierpiących ofiary wykorzystywania są obecne w sposób szczególny - dodano w watykańskim oświadczeniu.

To słowa. A czyny?

Franciszek odziedziczył Kościół, dla którego walka z pedofilią jest jednym z największych problemów. Skandale pedofilskie wybuchły między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Irlandii. Coraz częściej mówi się o Polsce.

Po latach przyszedłem na plebanię. Zobaczył mnie i zaczął się śmiać. Historia Marcina K., ofiary księdza pedofila

Na razie nie wiadomo, jak słowa papieża przełożą się na konkretne działania biskupów. Od tygodni prosimy, by episkopat ujawnił dane dotyczące skali zjawiska pedofilii w polskim Kościele. Gdy nasza reporterka spytała rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o statystyki, odpisał: "Sam chciałbym je poznać". Dlatego wysłaliśmy listy z pytaniami do wszystkich diecezji i do konferencji episkopatu. Pytamy m.in. o dwie zasadnicze sprawy: czy - zgodnie z zaleceniami Watykanu - istnieją dane o przypadkach pedofilii wśród księży oraz czy polski episkopat ustalił wytyczne ws. postępowania z duchownymi pedofilami.

Zobacz także
Komentarze (226)
Zaloguj się
 • andrzej.frant

  Oceniono 447 razy 375

  Jan Paweł I panował przez miesiąc i został pochowany bez przeprowadzania seksji zwłok.
  Ciekawe jak dlugo w tej stajni Augiasza pociągnie Franciszek ???

 • oremus

  Oceniono 368 razy 296

  Myślicie że w polskich sierocińcach prowadzonych przez kler było inaczej niż w Irlandii?

  To mylicie się, dobrze, że komuna im je odebrała.

 • jerjar

  Oceniono 243 razy 223

  "Pytamy m.in. o dwie zasadnicze sprawy: czy - zgodnie z zaleceniami Watykanu - istnieją dane o przypadkach pedofilii wśród księży? Czy polski episkopat ustalił wytyczne ws. postępowania z duchownymi-pedofilami."

  No przecież to pytania do instytucji, na czele której stoi hierarcha, który twardo bronił księdza z Tylawy. Drugą ważna tam postacią jest franciszkański inaczej Leszek Sławoj G., który tez ukrywał księdza skazanego ostatecznie za czyny lubieżne wobec nieletniej.

  Czy możliwe jest, że teraz pozdejmują z głowy torby po cukrze i posypią ją popiołem?

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 197 razy 177

  Oj, Franciszek może w takim razie długo nie pociągnąć. A bo to jeden papież schodził szybko z urzędu? Pisząc schodził nie mam na myśli poruszania się w dół po schodach...

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 192 razy 168

  Wiem, że to chamskie, ale...

  ...ciekawe, kiedy "duch święty" jednak się rozmyśli? 3 miesiące? Pół roku?

  Swoją drogą to tylko słowa. Papież swoje, a biskupi swoje ("ubóstwo duchowe" taaa...). Ale jeśli weźmie się za czyny, może być ciekawie.

 • jogar

  Oceniono 185 razy 157

  W naszym kościele pedofilia? No skąd!!! Kochane klechy nie nazywają tego pedofilią więc są niewinni. I też na zapytania nic nie odpowiedzą bo oni są u nas są poza prawem. Sami niestety na to pozwalamy.

 • kato-rznik

  Oceniono 215 razy 135

  Ciekawe czy wyjdą na jaw jakieś nowe niewygodne fakty na temat Karola Wojtyły

 • vomitorium1

  Oceniono 167 razy 105

  to jest atak na kościół
  i nagonka na kapłanów
  pełniących posługę
  (a pieronek milczy)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje