Tusk po głosowaniu ws. Nowaka: Chcę wiedzieć, czy PSL "gwarantuje większość w koalicji"

05.04.2013 11:44
Szef PSL Janusz Piechociński i premier Donald Tusk

Szef PSL Janusz Piechociński i premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Donald Tusk zapowiedział, że prawdopodobnie w poniedziałek spotka się z prezesem PSL Januszem Piechocińskim, by dowiedzieć się, czy Stronnictwo "gwarantuje większość w koalicji". Dzisiaj trzech posłów PSL zagłosowało za wotum nieufności dla ministra transportu. - To nieszczęsny incydent, a nie trwałe zjawisko - przekonują liderzy Stronnictwa.
Tusk powiedział po głosowaniu w Sejmie, że rozmawiał z przewodniczącym klubu PSL Janem Burym i przewodniczącym klubu PO Rafałem Grupińskim na temat głosowania trzech posłów PSL.

- W jednym przypadku, jak się dowiedziałem, była to pomyłka, w pozostałych dwóch przypadkach - głosowanie intencjonalne. W przyszłym tygodniu PSL będzie musiało sobie samo odpowiedzieć w sposób już jednoznaczny, czy gwarantuje większość w koalicji - mówił szef rządu. - Tego typu informacji będę oczekiwał od naszych partnerów w przyszłym tygodniu, mam nadzieję, że w już w poniedziałek do takiego spotkania z premierem Piechocińskim dojdzie - dodał.

"Nieszczęsny incydent, a nie trwałe zjawisko"

Za odwołaniem ministra transportu zagłosowali dzisiaj Jarosław Górczyński, Henryk Smolarz i Piotr Walkowski. Tusk powiedział, że nie mógł wyjaśnić tej sprawy z wicepremierem Januszem Piechocińskim, ponieważ ten reprezentuje rząd na spotkaniu w Petersburgu. Według szefa rządu liderzy PSL traktują przebieg piątkowego głosowania "jako nieszczęsny incydent, a nie trwałe zjawisko".

- Ale ja oczywiście muszę mieć zawsze przygotowane różne warianty, aby dysponować większością, bo rządy mniejszościowe nie mają większego sensu w sensie trwałości działania, nie trzeba odkrywać Ameryki, wszyscy wiedzą jakie są alternatywy - oświadczył premier.

Posłowie PSL poniosą konsekwencje dyscyplinarne

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział, że posłowie Piotr Walkowski i Jarosław Górczyński, którzy zagłosowali za wotum nieufności dla ministra Nowaka, "poniosą konsekwencje dyscyplinarne". Jak dodał, sprawą obydwu posłów zajmie się na najbliższym posiedzeniu klub parlamentarny PSL.

- Obaj posłowie nie poinformowali wcześniej władz klubu parlamentarnego o swoim zachowaniu - podkreślił.

Kosiński dodał, że Henryk Smolarz, trzeci z posłów PSL, który poparł wniosek o wotum nieufności dla Nowaka, "po prostu się pomylił".

Sejm nie poparł dzisiaj wniosku klubu SP o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka. Za wnioskiem było 210 posłów, 228 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Do odwołania ministra konieczna była większość ustawowej liczby posłów - 231 głosów.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • apolis

  Oceniono 82 razy 78

  "Czy Stronnictwo gwarantuje większość w koalicji" - to kwestia ceny, jak to zwykle bywa w przypadku "nieszczęsnego zjawiska" zwanego PSL-em...

 • dziadekjam

  Oceniono 76 razy 66

  Ten Henio Smolarz, to wyjątkowo rozsądny chłopek. Zamiast się narażać, powiedział że się pomylił. Swoje zrobił, a nie podpadł. W końcu "pomyłki są rzeczą ludzką, jak powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej"...

 • fakiba

  Oceniono 90 razy 46

  Zaraz wyskoczy Błaszczak albo Hofman jako obrońcy uciśnionych posłów i będą coś mędzili o łamaniu kręgosłupów i że bidulki są szykanowani przez tyrana Tuska

 • mieszczuch123

  Oceniono 51 razy 43

  Panie Premierze PSL to gwarantuje tylko i wyłącznie ciepłe posady dla swoich członków i członków ich rodzin. Ot taka interesowna partia składająca się jedynie z "członków", gotowa udawać że popiera każdego kto ją dopuści do żłoba.

 • 31.februarius

  Oceniono 39 razy 35

  P S L - "To nieszczęsny incydent, a nie trwałe zjawisko - przekonują liderzy Stronnictwa"

 • mteodor

  Oceniono 36 razy 26

  Po co tylu posłów, skoro są tylko maszynkami do głosownia? Wystarczyłoby stu - też by się podzielili procentami. A tak tylko się matoły mylą głosując. Może trzeba im to dawać na piśmie - taką rozpiskę na każdy dzień

 • harm32

  Oceniono 40 razy 24

  Jak to miło widzieć kiedy hieny zaczynają się kąsać w obrębie watahy...............
  A tak na marginesie jakim trzeba być intelektualnym ułomem aby pomylić się mając do wyboru trzy oznakowane guziczki............takie rzeczy tylko w Sejmie :)

 • y0rg

  Oceniono 26 razy 22

  PSL działa cały czas zjawiskowo. Panie Donaldzie Tusk, zadając sie z PSL , to tak jak obietnice szulera ,że gra uczciwie - wniosek, jak najdalej od wieśniaków, oni są nie reformowalni.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 35 razy 21

  Koalicja będzie się miała dobrze - chłopki synekur z tłustych łapsk nie wypuszczą, chociaż dość już udoju - powinni wrócić do gnoju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje