Saperzy już na Lotnisku Chopina w związku z niewybuchem z czasów wojny

05.04.2013 07:14
Lotnisko Chopina

Lotnisko Chopina (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Mniej więcej do południa ekipa budowlana ma zerwać na Lotnisku Chopina nawierzchnię w miejscu, gdzie znaleziono przedmiot przypominający bombę z czasów II wojny światowej - poinformował dziś rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Przyloty i odloty odbywają się bez zakłóceń.
- Pracownicy firmy Hochtief Polska, kopiąc tunel pomiędzy terminalem a stacją kolejową wczoraj, wiercąc małym wiertłem, natrafili na coś. Trudno jest określić, co to jest, po przewierceniu lekko tego przedmiotu ulotnił się biały dym. Ponieważ dwa lata temu podczas budowy stacji kolejowej na lotnisku natrafiliśmy na bomby z czasów II wojny światowej z elementami fosforu, który zadziałał tak jak wczoraj, to zakładamy, że to też może być bomba. Ale może to być również kawałek jakiegoś metalu, jakiejś rury. Muszą to oczywiście sprawdzić saperzy - wyjaśnił Przybylski.

Rzecznik tłumaczył, że przedmiot ten znajduje się na głębokości 5-6 metrów. - O godz. 8 wejdzie ekipa budowlana, która musi zerwać warstwę ziemi o tej głębokości, by umożliwić saperom dojście do tego obiektu. Prawdopodobnie potrwa to do godz. 11-12, jednak trudno jest powiedzieć dokładnie, jaka to będzie godzina. Wiemy, że należy bardzo ostrożnie wykonać prace - zaznaczył rzecznik Lotniska Chopina.

"Decyzja o tym, co dalej, jak dokopią się do obiektu"

Dodał, że w miejscu znaleziska w czasie II wojny światowej znajdował się wojskowy hangar z amunicją. Po zerwaniu przez pracowników asfaltu i warstwy ziemi saperzy zdecydują, co dalej robić. - Jeżeli okaże się, że jest to zwykła rura, to wtedy przeprosimy pasażerów. A jeżeli okaże się, że są to bomby, to saperzy zapewne nie zdecydują się ruszać jej w trakcie, kiedy odbywa się ruch na lotnisku i prawdopodobnie poczekamy do nocy i będziemy to wówczas wyciągać - powiedział rzecznik.

Jak podkreślił Przybylski, decyzja o tym, co dalej będzie znana w momencie, kiedy robotnicy dokopią się do podejrzanego obiektu. Rzecznik zapewnił, że lotniskowe służby robią wszystko, aby ruch - odprawa, przyloty i odloty - odbywał się płynie. Przed terminalem na poziomie odlotów ruchem samochodów kieruje policja, nie ma większych utrudnień.

"Niech pasażerowie przyjeżdżają na lotnisko wcześniej"

- Terminal nie zostanie zamknięty. Jednak pasażerowie mogą spodziewać się utrudnień na drogach dojazdowych do lotniska - powiedział Przybylski. - Ze względów bezpieczeństwa zamknięty został podjazd pod halę przylotów. Pasażerowie przylatujący wychodzą przez poziom odlotów - dodał rzecznik.

Wyjaśnił, że osoby, które przyjeżdżają po pasażerów przylatujących, nie będą mogły oczekiwać samochodem bezpośrednio na poziomie hali odlotów. - Prosimy, aby pasażerowie znacznie wcześniej udali się na lotnisko, by mogli sprawnie odprawić się i odlecieć - apelował rzecznik.

Przedmiot przypominający bombę znaleziono w czwartek wieczorem na placu budowy remontowanej części Terminalu A. Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln osób.

Zobacz także
Komentarze (11)
Saperzy już na Lotnisku Chopina w związku z niewybuchem z czasów wojny
Zaloguj się
 • snurfik

  0

  Trzeba być idiotą zeby zabierać sie bez sprzętu do prześwietlenia gruntu za kopanie, wiedząc że był tam arsenał!

 • k-x

  Oceniono 21 razy 21

  Odwoziłem wczoraj ok. 20ej polonusa na Okęcie. Cały prawy pas na długości terminala zajęty przez puste taksówki, czekające xuj wie jeden na co. Nijak podjechać do chodnika. Pasażerowie odlatujący muszą rozładowywać się na środku ulicy, a taksiarze śpią w swych złomach.

 • krasnoludek524

  Oceniono 12 razy 10

  Redaktor piśmienny ale mniej rozgarnięty napisał:

  "Saperzy mają zerwać nawierzchnię na Lotnisku Chopin"

  Jezus Maria, co się tam dzieje, rewelacja konsternacja, ludzie to musi być coś strasznego!!!!!

  A może to na poważnie jest tak samo jak i w Modlinie?
  Ale żeby saperzy zrywali nawierzchnię, ZLITUJ się redaktorku!
  ZLITUJ się nad swoją piśmienną głupotą!!!

  Saperzy będą płytę lotnika wysadzać trotylem?

 • kryszard_lwie_serce

  Oceniono 27 razy 23

  Po co ponosic koszty? Moze poprosic Niemcow aby zabrali co im sie zgubilo. Byly czasy gdy domagali sie zwrotow zdobyczy ichniej techniki ktore pozostaja u nas od czasow wojny.

 • siekier35

  Oceniono 16 razy 12

  biały dym?
  bomba sygnalizuje pokojowe zamiary!

 • dziadekjam

  Oceniono 65 razy 49

  "Trudno jest określić, co to jest, po przewierceniu lekko tego przedmiotu pojawił się biały dym."
  =========================================================================
  Co za ignoranci! Przecież biały dym oznajmia wybór papieża. Ponownie polskiego, chociaż podziemnego.

 • iremus

  Oceniono 12 razy -6

  .....Saperzy już na Lotnisku Chopina w związku z niewybuchem z czasów wojny.....
  Jakiej wojny? To koreańczycy z północy podrzucili w nocy niewybuch żeby sprowokować III RP do udziału w wojnie amerykańsko-koreańskiej, która dopiero wybuchnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje