"Rzeczpospolita": Nad Polskę nadlecą olbrzymie bezzałogowce NATO

05.04.2013 06:33
Bezzałogowy Global Hawk Block 40

Bezzałogowy Global Hawk Block 40 (Fot. za www.nato.int)

Olbrzymie samoloty bezzałogowe będą obserwowały ruchy wojsk przy naszej granicy. Polska zostanie przyjęta do natowskiego programu AGS (Alliance Ground Surveillance) obserwacji obiektów naziemnych z powietrza - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Rada Dyrektorów NAGSMO, organizacji zarządzania programem NATO AGS, przyjęła bowiem wniosek MON o udział w tej inicjatywie. Rzecznik resortu Jacek Sońta mówi, że Agencja podjęła decyzję o przygotowaniu stosownych dokumentów akcesyjnych.

- Po ich przesłaniu do Polski będą one podlegały negocjacjom i uzgodnieniom międzyresortowym przez minimum sześć miesięcy - relacjonuje Sońta. Polska mogłaby zostać przyjęta programu na początku 2014 r.

Dane z baz AGS trafią do komórek wywiadowczych

AGS to system radarów zdolnych do prowadzenia obserwacji obiektów naziemnych, umieszczonych na pokładzie pięciu bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk. Dane trafią do bazy operacyjnej AGS i dalej do komórek wywiadowczych i rozpoznawczych wojsk uczestniczących w projekcie.

Z danych MON wynika, że w projekcie tym mogłoby wziąć udział kilka polskich firm, które produkują radary, m.in. Bumar Elektronika, Netline, WIŁ i Transbit.

Więcej czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (235)
Zaloguj się
 • fajny_zajety

  Oceniono 565 razy 525

  Kilka razy obserwowałem ruchy naszych wojsk. Przychodzą na 8:00 rano do jednostki w japonkach z plecaczkami i w okularach słonecznych, mówią dzień dobry inwalidzie pracującemu w firmie ochroniarskiej która zajmuje się pilnowaniem jednostki wojskowej w nocy ,żeby nikt karabinów nie ukradł. Następnie o 16:00 idą do domu i mówią dowidzenia ochroniarzowi. NATO nie ma się czego obawiać w Polskiej armii jednostek wojsowych pilnują firmy ochroniarskie w których pracują emeryci i inwalidzi, a w nocy w jednostkach nikogo nie ma. Jeśli ktoś chce nas zaatakować Polskę to tylko między 9:30 a 12:30 bo później żołnierze mają basen i angielski.

 • 5m00tny

  Oceniono 239 razy 179

  "...nadlecą olbrzymie bezzałogowce..."

  Faktycznie są olbrzymie. W porównaniu ze zdalnie sterowanymi helikopterami z marketu. Dla tak sensacyjnej informacji trzeba było dać tytuł "SZOK I NIEDOWIERZANIE!"

 • dziadekjam

  Oceniono 227 razy 169

  "Rzeczpospolita": Nad Polskę nadlecą olbrzymie bezzałogowce NATO.
  =======================================================
  Wielka radość w domu Gucia,
  Gucio gumę ma do żucia...
  Najbardziej rozbawił mnie wątek:
  "Z danych MON wynika, że w projekcie tym mogłoby wziąć udział kilka polskich firm, które produkują radary, m.in. Bumar Elektronika, Netline, WIŁ i Transbit."
  Tej "owocnej" współpracy doświadczyliśmy już m.in. "uczestnicząc" w programie odbudowy Iraku, oraz w "offsecie" towarzyszącym zakupowi F-iutów.

 • mefisto1606xl

  Oceniono 149 razy 97

  Czyżbym DZISIEJSZĄ PORANNĄ KAWĘ PIŁ W TOWARZYSTWIE ORWELLA ???? .
  Polsko opamiętaj się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .
  aMEN .

 • ptak57

  Oceniono 123 razy 91

  Wzbudza we mnie śmiech i trwogę gdy czytam takie informacje. Żyję dostatecznie długo by pamiętać "przyłączanie się " do innych programów obronnych . Teraz - domyślam się - będą obserwowane przygraniczne ruch wojsk po przeciwnej stronie Polski. Ciekaw jestem czy starczy nam masła by wreszcie wejść w dupę sojusznikowi zza oceanu. Ciekaw jestem ile zapłacimy i ile nas będą kosztowały bazy amerykańskie na NASZYM terytorium, choć wcale nie jestem przekonany czy naszym wszak ONI chcę by były eksterytorialne. Tak więc część oddaliśmy Watykanowi, część USA ....

 • strefas

  Oceniono 148 razy 86

  "bezzałogowe będą obserwowały ruchy wojsk przy naszej granicy" -po której stronie ?naszej czy wroga ?.
  Jestem bardziej sceptyczny i wydaje mi się ,że to raczej jest po to aby bardziej inwigilować Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX