Rosja gra Smoleńskiem ws. pomnika. "Chcą, żeby opozycja atakowała rząd"

05.04.2013 06:00
Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski, Dariusz Komorek są autorami zwycięskiego projektu pomnika ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154

Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski, Dariusz Komorek są autorami zwycięskiego projektu pomnika ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154 (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

- Polska domaga się 100 tysięcy metrów kwadratowych pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - alarmuje rosyjski dziennik "Izwiestia". - Rosja gra Smoleńskiem. To informacje wyssane z palca - komentuje polska strona. O tym, jak "Izwiestia" drażnią Polskę przed rocznicą katastrofy - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
"Polacy domagają się przyznania im przestrzeni większej od placu Czerwonego" - pisze autor bliskiego Kremlowi dziennika "Izwiestia". Na placu miałyby się znaleźć m.in. kaplica, ekspozycja muzealna oraz parking. W dodatku według dziennika to polska strona zwleka z decyzjami ws. przestrzeni pod pomnik, co doprowadziło do zamrożenia rozmów w tej sprawie na dobre pół roku.

- W tym tekście pełno jest nieścisłości. Pod pomnik potrzeba nie 100 tysięcy metrów kwadratowych, a 12 tysięcy, i Rosjanie wiedzą o tym od dawna - mówi dla "Gazety Wyborczej" Maciej Babczyński, rzecznik Ministerstwa Kultury. Wyjaśnia, że pomnik ma długość 115 metrów. Infrastruktura obejmuje drogę dojazdową, z parkingiem, węzeł sanitarny i tereny zielone - czyli w sumie właśnie 12 tysięcy metrów kwadratowych.

- Rosja gra Smoleńskiem. Chce, żeby nasza opozycja atakowała rząd za Smoleńsk. "Izwiestia" to przecież tuba Kremla - ocenia jeden z rządowych rozmówców.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 106 razy 68

  Mam dość Smoleńska, katastrofy i informacji o niej. Nie rozumiem dlaczego Rosjanie mają nam oddawać 12 tys m kw pod pomnik. Gdy u nas zwolennicy PiS chcą zniszczenia grobów Rosjan. Kto tam będzie jeździł poza PiS, raz do roku 10 kwietnia. To kolejna zagrywka Rosjan aby dać PiS powód do kolejnej awantury.

 • chi_neng1

  Oceniono 63 razy 37

  "Polacy domagają się przyznania im przestrzeni większej od placu Czerwonego" - pisze autor bliskiego Kremlowi dziennika "Izwiestia".

  " To informacje wyssane z palca - komentuje polska strona."

  Ja wcale nie jestem taka pewna, ze to sa informcje wyssane z palca.

  Zadania sa absolutnie na miare megalomana - lidera Kaczego Grodu .

 • bilu46

  Oceniono 40 razy 30

  Pardon , czegoś nie kumam . Teren wypadku lotniczego jest kawałkiem terenu suwerennego kraju . Na jakiej podstawie nasza dzicz tam się szarogęsi ? Czy wyobrażamy sobie , żeby np. Niemcy czy Ukraińcy robili co by chcieli na swoich terenach , przyłączonych po II Wonie do Wolski ?!

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 45 razy 29

  Spokojnie Macierewicz juz w Polsce jest tak skompromitowany bredniami o helu, bombie termobarycznej, sztucznej mgle, dobijaniu rannych i innych bredniach, ze coraz mniej osob bierze na powaznie co mowi Macierewicz i niestety caly czas na lekach prezes Kaczynski.

 • folwark_polski

  Oceniono 48 razy 28

  a kto da gwarancję że taki pomysł nie wyskoczył od pisdzielców? tam wszystko jest możliwe włącznie z budową pomnika na księżycu

 • dziadekjam

  Oceniono 35 razy 27

  Ja tak z ciekawości:
  - Kto poniesie koszty budowy tego megalomańskiego pomnika i towarzyszącej mu infrastruktury?
  - Kto będzie ponosił bieżące koszty utrzymania pomnika i reszty?
  - Komu potrzebne ta megainwestycja?

 • zigzaur

  Oceniono 40 razy 20

  Nareszcie ktoś zrozumiał, że Macierewicz i spółka to moskiewska agentura, która ma jątrzyć i mendzić.

 • marooned.mb

  Oceniono 13 razy 11

  12 tysięcy (tysięcy!!) metrów kwadratowych na pomnik?! Już 12 metrów kwadratowych na pomnik to całkiem potężny plac na cokół... Kogoś ostro pogrzało...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje