Rosja gra Smoleńskiem ws. pomnika. "Chcą, żeby opozycja atakowała rząd"

- Polska domaga się 100 tysięcy metrów kwadratowych pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - alarmuje rosyjski dziennik "Izwiestia". - Rosja gra Smoleńskiem. To informacje wyssane z palca - komentuje polska strona. O tym, jak "Izwiestia" drażnią Polskę przed rocznicą katastrofy - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
"Polacy domagają się przyznania im przestrzeni większej od placu Czerwonego" - pisze autor bliskiego Kremlowi dziennika "Izwiestia". Na placu miałyby się znaleźć m.in. kaplica, ekspozycja muzealna oraz parking. W dodatku według dziennika to polska strona zwleka z decyzjami ws. przestrzeni pod pomnik, co doprowadziło do zamrożenia rozmów w tej sprawie na dobre pół roku.

- W tym tekście pełno jest nieścisłości. Pod pomnik potrzeba nie 100 tysięcy metrów kwadratowych, a 12 tysięcy, i Rosjanie wiedzą o tym od dawna - mówi dla "Gazety Wyborczej" Maciej Babczyński, rzecznik Ministerstwa Kultury. Wyjaśnia, że pomnik ma długość 115 metrów. Infrastruktura obejmuje drogę dojazdową, z parkingiem, węzeł sanitarny i tereny zielone - czyli w sumie właśnie 12 tysięcy metrów kwadratowych.

- Rosja gra Smoleńskiem. Chce, żeby nasza opozycja atakowała rząd za Smoleńsk. "Izwiestia" to przecież tuba Kremla - ocenia jeden z rządowych rozmówców.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Lech Wałęsa Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra
 • Koncepcja pomnika światła nawiązuje do zniczy stawianych przez Polaków po katastrofie 10 kwietnia  Smoleński Pomnik Światła na Krakowskim? PiS: "Chcemy?
Komentarze (87)
Rosja gra Smoleńskiem ws. pomnika. "Chcą, żeby opozycja atakowała rząd"
Zaloguj się
 • wstyd_mi

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem przekonany, że państwowość polska za jakiś czas się rozpadnie. Nastąpi to wskutek całkowitego rozkładu struktur politycznych i społecznych. Takiego stopnia skłócenia i podziałów w poglądach i zachowaniach, jaki demonstrują współcześni Polacy, nie ma z pewnością w żadnym innym kraju świata. Do tego dochodzi niemal całkowity brak instynktu przetrwania. Sąsiedzi Polski będą mieli łatwą grę: po prostu przejmą to, co Polacy wcześniej własnoręcznie zdemontują i zdewastują.
  Trudno doprawdy o lepszy dowód na to, niż ten brak generalnej zgodności co do tego, że powinien stanąć jakiś upamiętniający monument w miejscu, w którym zginęli wybrani w demokratycznych wyborach najwyżsi przedstawiciele państwa, i to w tak znacznej liczbie.
  Czy naprawdę tak trudno wyobrazić sobie, jak to wszystko wygląda w oczach świata? Przecież świat postrzega Polskę i Polaków jako całość, nie odróżnia za bardzo prawicy od lewicy. W całej znanej nam historii świata w katastrofie lotniczej nie zginęło tylu przedstawicieli elit politycznych, co w katastrofie pod Smoleńskiem. Ta tragedia dotknęła boleśnie zarówno rodziny ofiar jak i znaczną część społeczeństwa polskiego. Wobec śmierci wszyscy są równi, nieważne czy PiS czy PO. Zachowanie niektórych przedstawicieli ugrupowań politycznych (jak na przykład Antoniego Macierewicza) NIE MA NIC do rzeczy. I w ostatecznym rozrachunku jest też nieistotne, jakie były przyczyny katastrofy. Zginął urzędujący prezydent, zginął ostatni były prezydent na uchodźstwie, zginęli parlamentarzyści, generałowie, urzędnicy, przedstawiciele różnych organizacji społecznych i instytucji, zginęła załoga samolotu, zginęli ludzie. Stało się to w czasie pokoju, nie w czasie wojny. Naród, który nie potrafi czcić pamięci własnych ofiar, nie ma szacunku w oczach reszty świata. Jest postrzegany jako niedojrzały, słaby i bez honoru. Kłotnie wokół sposobu uczczenia pamięci ofiar utwierdzają przedstawicieli innych narodów w przekonaniu, że Polacy to naród niezdolny do zorganizowanego działania, niepoważny i niezasługujący na robienie z nim poważnych interesów.

 • nachujamitachata

  Oceniono 4 razy 2

  Prawda jest taka. Czy to 12 czy też 120 tys.m.kw to o wiele za dużo. Kaczor był nikłym, zadnym Prezydentem . Ot koleś o wielkopańskich aspiracjach. Polska Jagiellonów etc. Wot swołocz -brednie kretyna i tyle.
  Summa summarum, katastrofa smoleńska była potrzebna aby dowiedzieć się ile debili żyje w tym kraju.

 • jerzysm42

  Oceniono 5 razy 3

  Putin wie co robi. Liczy na pomoc szalonego kurdupla i jego pachołków w osłabieniu Polski.

 • satrapa_wr

  Oceniono 4 razy 4

  Domaganie się nawet 100 metrów pod pomnik na obcej ziemi to duża przesada. To do cholery ich ziemia a nie nasz park rozrywki dla skrajnej prawicy. Każdy metr na pomnik powinniśmy przyjąć z wdzięcznością a nie domagać się czegokolwiek.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  jak zwykle naszym geniuszom wydaje się ze my kupimy ich idiotyczne kłamstwa,
  Ruski maja w dupie III RP,.
  Bo ani interesu ani wymiany kulturowej ani High Tech ani rozumu,
  Nasi idioci popełnili dwa duże zbiorowe samobójstwa i kupili jeszcze sobie złom do latania, Embraer

 • pietia16

  Oceniono 3 razy 3

  A nie lepiej byłoby zażądać od nich 200 tyś km/kw, utraconych po 17.iX.1939r ?

 • p.wlodziu

  Oceniono 8 razy 8

  A po co tam pomnik? Wystarczy zwykły krzyż jakich pełno przy naszych drogach.

 • jacek-1111

  Oceniono 8 razy -8

  PRZYKRO CZYTAĆ JAK BARDZO DAJECIE SIĘ ZMANIPULOWAĆ, PROPAGANDA BAWI SIĘ WAMI JAK MAŁYMI DZIEĆMI.NIE WIDAĆ ŻEBY TLIŁA SIĘ W WAS ODROBINA PATRIOTYZMU, NIE WNIKAJĄC W PRZYCZYNY TRAGEDII ,BYŁA TO ELITA NARODU ZE WSZYSTKICH PARTII A TERAZ Z NAS KPI ROSJA FAJNIE CO!!!!

 • fred_die

  Oceniono 6 razy 6

  Jest tablica w dwóch językach w Smoleńsku i wystarczy. Żadnych pomników, nie mamy się czym chwalić, a zmarłym to już niepotrzebne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje