Korea Płd. chce się szybko dozbroić. Nowe samoloty i rakiety

04.04.2013 19:55
Południowokoreański żołnierz na ćwiczeniach

Południowokoreański żołnierz na ćwiczeniach (Fot. YONHAP REUTERS)

Pentagon poinformował, że Korea Płd. chce zmodernizować swoje samoloty F-15 za 2,4 mld dolarów. W grę może wchodzić także zakupienie 60 nowych myśliwców F-35.
Urzędnicy Defense Secuirty Cooperation Agency (DSCA) przesłali do Kongresu dokumenty informujące o zainteresowaniu Korei Południowej zakupem samolotów F-35 i F-15. Te pierwsze maszyny miałyby zostać w dużym stopniu zmodernizowane, tak by mogły być niebezpieczną i przede wszystkim skuteczną bronią w ewentualnym konflikcie z sąsiadem z północy. Przystosowaniem samolotów do wymogów współczesnego pola walki i wyposażenie ich w technologię Silent Eagle zająć miałby się ich producent - firma Boeing.

Koreańczycy wstępnie są też zainteresowani możliwością kupna najnowszych samolotów F-35. Są to najnowocześniejsze na świecie myśliwce, które są póki co w fazie testów. Tutaj koszt zakupu 60 samolotów byłby ponadpięciokrotnie wyższy.

Na liście wojskowych z Korei Płd. znajdują się także rakiety dalekiego zasięgu Taurus KEPD 350. Te lecące na niskiej wysokości rakiety produkowane są przez niemiecko-szwedzki koncern. Mogą one pokonywać około 500 km i niszczyć z dużą precyzją nawet mocno ufortyfikowane cele.

Korea Północna ogłosiła przed kilkoma dniami, że wchodzi w "stan wojny" z Koreą Południową - podała północnokoreańska agencja KCNA. Armia czeka teraz na rozkazy Kim Dzong Una, który od miesięcy straszy świat wojną.

Zgodnie ze "wspólną decyzją rządu, rządzącej Partii Pracy Korei oraz innych organizacji" "wszystkie kwestie między oboma krajami mają być traktowane zgodnie z protokołem wojennym". Armia, jak głosi komunikat agencji KCNA, czeka na kolejne rozkazy przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.Zobacz także
Komentarze (123)
Zaloguj się
 • lucek75

  Oceniono 240 razy 154

  Tak gadacie na US a ja przyjdzie co do czego to wszyscy zechcą zeby ameryka zrobiła z tym porządek... Żółty prosiak szczeka szczeka aż wyszczeka

 • ramzeslw

  Oceniono 76 razy 62

  Co tu nie zajrze to zawsze jakiś błąd jest w artykule. Czy tego nikt nie czyta przed publikacją?

  (...) zakupem samolotów F-35 i F-15. Te pierwsze maszyny miałyby zostać w dużym stopniu zmodernizowane (...)

  (...) Koreańczycy wstępnie są też zainteresowani możliwością kupna najnowszych samolotów F-35. (...)

  To w końcu które chcą kupić a które zmodernizować?

 • konus33

  Oceniono 63 razy 33

  Polska tez przyłączy się do misji chłopaki już grzeja tarpany oraz rosomaki

 • 1234qwerty

  Oceniono 81 razy 27

  No to chyba już jasne dlaczego ta histeria wojenna. Zakup broni lub ew. modernizacja za cieżkie pieniądze. Tak sie robi interesy w kryzysie drogie nasze matoły rządowe.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 62 razy 20

  Działa to tak: Chinole potrzebują kasy, więc lecą do Kima, żeby postraszył. Koreany z Południa trzęsą gaciami, więc lecą do Jankesów kupić trochę złomu wojennego. A kasa ze złomu od Jankesów leci wprost do Chinoli...

 • amrik

  Oceniono 19 razy 15

  I tutaj mamy sedno konfliktu.

 • turbo-liberal

  Oceniono 54 razy 14

  Ja im mogę opchnąć packi na muchy, o napędzie konwencjonalnym.
  Na armię Kima powinny dać radę.
  W ostateczności - muchozol.

 • 1234qwerty

  Oceniono 15 razy 7

  Teraz tylko trzeba poczekać aż się nas czymś postraszy i może dokupimy do F-16 jakiś system antyrakietowy oczywiście tylko u naszych sojuszników zza oceanu. Wrogowie tylko czekają żeby nas napaść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje