Sobecka: Poproszę Kaczyńskiego, żeby partia cofnęła rekomendację Kuchcińskiemu

Najwięcej interpelacji złożyła w tej kadencji Anna Sobecka z PiS

Najwięcej interpelacji złożyła w tej kadencji Anna Sobecka z PiS (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Anna Sobecka jest oburzona na prezydium Sejmu, które odrzuciło jej 654 interpelacje złożone w marcu. Przeciwko posłance PiS miał zagłosować jej partyjny kolega wicemarszałek Marek Kuchciński. - Wystąpię z wnioskiem do prezesa Kaczyńskiego, by cofnąć mu rekomendację - grozi Sobecka.
- Pracowałam nad tym trzy tygodnie, solidnie, z dużym zespołem ludzi - utyskuje w rozmowie z Gazeta.pl Sobecka. Posłanka PiS w drugiej połowie marca złożyła w prezydium Sejmu 654 interpelacje. Chciała uzyskać od Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacje na temat niewykonania przez Polskę poszczególnych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Treść kilkuset pism różniła się jedynie numerami spraw w Trybunale. Dlatego Jerzy Wenderlich z SLD - złożył wniosek, aby nie wysyłać interpelacji do MSZ. Prezydium Sejmu na czele z Ewą Kopacz przychyliło się do niego jednogłośnie. "Metodę, którą pani poseł zastosowała, uważam za niemożliwą do zaakceptowania, tak intelektualnie, jak i organizacyjnie" - napisał wicemarszałek w piśmie, do którego dotarła Gazeta.pl . O sprawie pierwsza napisała dzisiaj "Rzeczpospolita" .

"Jestem posłem, wybrańcem narodu"

Najbardziej Sobecką oburzył fakt, że jej interpelacje odrzucili wszyscy marszałkowie Sejmu. Oznacza to bowiem, że przeciwko niej głosował także marszałek z rekomendacji PiS - Marek Kuchciński. - Wystąpię z wnioskiem do prezesa Kaczyńskiego o cofnięcie rekomendacji panu Kuchcińskiemu - zapowiada Sobecka. Jej wniosek może wywołać burzę w partii. - Nawet niech tę burzę wywoła. Niech się Kuchciński obraża. Ja naprawdę ciężko pracuję. Albo ktoś to uszanuje, albo nie powinniśmy iść tą samą drogą - stwierdza Sobecka.

I dodaje, że reszcie marszałków też nie zamierza odpuścić. - Poprosiłam o opinie prawną, czy pani marszałek i prezydium Sejmu nie naruszyli Kodeksu karnego. Nie mają prawa mnie blokować. Jeśli interpelacja spełnia kryteria i odpowiada regulaminowi, nie mogą tego zrobić. Jestem posłem, wybrańcem narodu i służę ludziom - podkreśla.

Interpelacje to nabijanie statystyk?

Sobecka jest rekordzistką w złożonych interpelacjach. W tej kadencji na koncie ma już 660, prawie drugie tyle, które próbowałaby złożyć w marcu, podwoiłoby jej wynik i dało niezagrożoną pozycję lidera. Ale posłanka tłumaczy też, że próbowała złożyć jednocześnie 654 interpelacje, bo każda sprawa to inna historia i inne paragrafy. - Nie dałoby rady na to odpowiedzieć w jednym piśmie - przekonuje Sobecka.

Wielu posłów uważa jednak, że taka ilość interpretacji służy tylko nabijaniu statystyk, by chwalić się przed wyborcami. Poseł Ruchu Palikota Marek Poznański, którego cytowała "Rz", podjął niedawno walkę z rosnącą liczbą interpelacji. Uważa, że wielu posłów tworzy interpelacje, kopiując fragmenty artykułów prasowych i jedynie dopisując do nich pytania.

- Jeśli ktoś tak uważa, jest to mnie obraża. To uwłaczające i niesprawiedliwie. Wystarczy prześledzić moje poprzednie interpelacje, by się przekonać, że nie zostały napisane w celu nabicia statystyk - kwituje Sobecka.

Posłanka w swoich interpelacjach pyta o bardzo różne sprawy, np. o egzamin na prawo jazdy i wizerunek papieża w telegazecie TVP - jej zdaniem Jan Paweł II został znieważony. "Osoba przystępująca do egzaminu będzie miała tylko 10 sekund na odpowiedź. W związku z tym nie ma ona zbyt wiele czasu na zastanowienie się nad wyborem prawidłowej odpowiedzi. Czy te same zasady egzaminu będą obowiązywać wszystkich, także dyslektyków - przekonywała Sobecka, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu .

Zobacz także
 • Posłanka Sobecka jest rekordzistką w Sejmie pod względem złożonych interpelacji Sobecka złożyła ponad 650 niemal identycznych interpelacji. Prezydium mówi "stop"
 • Sobecka ws. grzywny za Rydzyka: Zrzekłam się immunitetu, ale sprawa jest polityczna
Komentarze (174)
Sobecka: Poproszę Kaczyńskiego, żeby partia cofnęła rekomendację Kuchcińskiemu
Zaloguj się
 • demetria11

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że te niecałe 7 tysięcy narodu, które wybrało ten bubel, jest z siebie dumne...

 • india.wr

  Oceniono 1 raz 1

  choć raz Kuchciński zrobił coś przemyślanego

  Swoją drogą to mam żal do Gazety, że tyle razy w roku straszy mnie zdjęciem upiora na swoich stronach www.
  Litości

 • topiramax

  Oceniono 1 raz 1

  Widać nawet swoich nie interesowały 654 głupoty , które ta pani wymyśliła....
  Ciekawe, jak to dziwnie się odbywa w PiSie...powinny decydowac i odwoływać organy partii a widać , że ten organ jest malowany...bo decyduje jeden gość. Pani Sobecka widać dobrze sie orientuje w demokratycznych normach Pisowskich;)

 • artefakt-13

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Sobecka wie co mówi, to jest bardzo mądra i piekna duża kobieta?!

 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Sobecka lachociąg faszysty i złodzieja Rydzyka.

 • rikardino33

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo!Wybranko Rydzyka.

 • cyklista

  Oceniono 2 razy 2

  Patrzcie państwo. Poseł i wybraniec narodu. Sobecki. Ciekawe, czy Pawłowicz nie ma obiekcji, jak z nią razem wchodzi do sejmowej toalety.

 • korcia2000

  Oceniono 4 razy 4

  "Wybranka narodu" czy moherowych beretów? A swoją drogą tej pani widocznie ma dość już nawet PiS.

 • evergreen111

  Oceniono 5 razy 5

  Pracowała TRZY TYGODNIE Z DUŻYM ZESPOŁEM LUDZI dla napisania - de facto - jednego pisma??? Trzeba być niezłą idiotką, żeby to ogłosić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje