Odkryto Wrota Piekielne. To tutaj rządził Pluton - bóg śmierci

Tak dzisiaj wyglądają gorące źródła w tureckim Pamukkale

Tak dzisiaj wyglądają gorące źródła w tureckim Pamukkale (Fot. CherryX/ WikiCommons)

Włoscy archeolodzy odkryli w Turcji od dawna poszukiwane miejsce, które starożytni nazywali Wrotami Piekielnymi - informuje portal webpronews. To tutaj według antycznych przekazów miało znajdować się wejście do podziemnego świata boga śmierci Plutona.
Naukowcy z Uniwersytetu Salento odkryli Wrota Piekielne, na skraju starożytnego miasta Hierapolis. Obecnie nosi ono nazwę Pamukkale i jest znane turystom z gorących źródeł wód mineralnych. Odkrycie było przypadkowe, gdyż naukowcy pod wodzą prof. Francesco D'Andia poszukiwali źródła, z którego wypływa słynna woda z Pamukkale. Zamiast tego natknęli się na ruiny starożytnej świątyni Plutona zbudowanej nad jaskinią, z której wydobywały się trujące opary gazu.

W starożytności wierzono, że tu właśnie znajduje się wejście do świata umarłych, nad którym władzę ma bóg śmierci Pluton (odpowiednik greckiego Hadesa). Grecki geograf Strabon pisał: "Wpuszczałem tam jaskółki, a one od razu padały martwe". Z jego opisu wynika, że przeznaczone na ofiarę zwierzęta prowadzono do Bramy Plutona, gdzie spotykała je "nagła śmierć".

"Według wyjaśnień kapłanów, życie odbierał zwierzętom władca świata podziemnego. Podobny los spotykał nielicznych śmiałków, którzy odważyli się wejść do jaskini, za wyjątkiem samych kapłanów, którzy najprawdopodobniej opanowali jakieś techniki oddechowe chroniące ich przed działaniem toksycznych gazów" - czytamy na portalu zajmującym się archeologią biblijną. Nawet dziś dwutlenek węgla wydobywający się z groty okazałby się śmiertelny dla ptaków.

Archeolodzy odnaleźli ruiny starożytnej świątyni, na miejscu której w V wieku zbudowano kościoły. Sensacyjne znalezisko potwierdzają greckie napisy na kolumnach poświęcone właśnie Plutonowi.

Zobacz także
 • Planeta 55 Cancri e, która zbudowana jest z diamentów Odkryto planetę, która zbudowana jest z diamentów
 • Posążek Buddy zrobiony jest z meteorytu - twierdzą naukowcy Posążek Buddy ze swastyką zrobiony jest z meteorytu
Komentarze (70)
Odkryto Wrota Piekielne. To tutaj rządził Pluton - bóg śmierci
Zaloguj się
 • zgodanarodow

  Oceniono 1 raz 1

  Nawet dziś dwutlenek węgla wydobywający się z groty okazałby się śmiertelny dla ptaków.

  dwutlenek wegla nie jest smiertelny,nie jest trujacy.trujacy jest tlenek wegla.
  W dwutlenku można się najwyżej udusic,ale z pewnoscia nie zdazylyby się udusic ptaki

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 3

  "Według wyjaśnień kapłanów, życie odbierał zwierzętom władca świata podziemnego. Podobny los spotykał nielicznych śmiałków, którzy odważyli się wejść do jaskini, za wyjątkiem samych kapłanów, którzy najprawdopodobniej opanowali jakieś techniki oddechowe chroniące ich przed działaniem toksycznych gazów" -

  Kapłani zawsze robili swoje owieczki w bambuko :)

 • czesarna

  Oceniono 2 razy 2

  Kapłani to są bardzo mądrzy, bo bogobojni, ludzie. Tak było w starożytności i tak jest teraz, choć może niektórzy z nas o tym na co dzień nie nie wiedzą. Wtedy jednak kapłani mieli wielkich bogów (np. Plutona). Teraz to zupełnie co innego. Boga mamy jednego jedynego i jedynącego, ale wszechmogącego, za to kapłanów mamy mnóstwo.I jeden większy od drugiego. Przeróżnych. Najważniejsi z nich to Rydzyk spod Torunia (tzw radiowy tatuś dyrektor, zwany także doktorem na potrzeby szkolenia narybku rydzykowatych). Jest też ogólnopolski kapłan - Natanek, on się nie boi i niby się nie zbroi, ale rycerzy ma istny huk, tak mu dopomóż bóg!
  Mamy jednak przeważająca większość tak zwanych kapłanów strojnych i wcale nie bogobojnych. Oni są waleczni. Każdy spasiony jak sam hippopotam - jak na ten przykład biskuparcy Głódź Flacha Sławoj, dla zdrobnienia opatrzony także malutkim, skromniutkim imionkiem Leszek. Nie tylko jest spasiony, ale przede wszystkim nadzwyczajnie śliwkowo-truskawkowo ubarwiony, bo permanentnie upojony. Nie ma biedaczek Plutona i to fakt, teraz nawet skromnej drużynki nie ma, a - były czasy, że cała armia u jego stóp warowała. Ma ten przyszywany do armii klecha mundury wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP i jeszcze nieraz da o sobie znać, a nam zrobi wstyd.
  Flacha jest jednym z wielu. Bo kapłanów też u nas huk!

 • mielis

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby to było na terenie Polski to na podstawie obecności ruin kościoła czarni już złożyli by żądanie zwrotu całego uzdrowiska jako majątku kościelnego. POonadto zobowiązali by państwo do odbudowy kościoła z ruin.

 • otoosh

  0

  Nieuku, w Grecji to był HADES, a nie Pluton...

 • mrruwrrgrr

  Oceniono 2 razy 0

  pismak - autor "rik" szkoly podstawowej nie ukonczyl?
  Co to znaczy "za wyjątkiem" tumanie jezykowy?
  Miernoty nadal publikuja tzw. "newsy" byle jak i byle skad - byle za wierszowke zaplacili.

 • nieszczepiony

  Oceniono 4 razy 0

  Poproscie Maciarewicza on jest biegły w tych sprawach i obyczaiach on wszystko nam wyiaśni

 • plumgazeta

  Oceniono 3 razy 1

  Pluton to przydomek Hadesa.
  Rzymianie jako większe prymitywy coś przywłaszczyli nie wchodząc w szczegóły.
  Obecnie mamy jeszcze większy prymitywizm w rozumowaniu.
  Np. Większość uznaje, że mleko jest z biedronki i innych sklepów, a nie od krowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje