64 proc. dobrze ocenia prezydenta. 74 proc. źle ocenia Sejm

04.04.2013 17:34
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

64 proc. badanych przez CBOS dobrze oceniło w marcu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego; 23 proc. ma o niej negatywną opinię. 73 proc. respondentów źle oceniło pracę Sejmu, a 56 proc. jest niezadowolonych z funkcjonowania Senatu.
Po rekordowo dobrych notowaniach prezydenta Komorowskiego w styczniu, a następnie pewnym ich pogorszeniu w lutym marzec nie przyniósł istotnych zmian w ocenie prezydenta. Jego działalność nadal cieszy się uznaniem niemal dwóch trzecich Polaków (64 proc.), natomiast prawie jedna czwarta (23 proc.) ma o niej negatywną opinię.

Najgorsze oceny Sejmu i Senatu w kadencji

Krytycznie o pracy prezydenta stosunkowo najczęściej mówią respondenci źle sytuowani, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu, najmłodsi badani, a także osoby o prawicowych poglądach politycznych, zwolennicy PiS i w nieco mniejszym stopniu - Ruchu Palikota - podkreśla CBOS. Z uznaniem o prezydenturze Komorowskiego wypowiada się większość głosujących na niego w II turze wyborów prezydenckich, natomiast w ówczesnym elektoracie jego kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego - dobre i złe oceny się równoważą.

CBOS zauważa, że już drugi miesiąc pogarszają się opinie o pracy obu izb parlamentu. W marcu niemal trzy czwarte Polaków (73 proc., wzrost o 2 punkty proc.) źle oceniło działalność Sejmu, a ponad połowa (56 proc., od lutego wzrost o 3 punkty proc.) wyraziło niezadowolenie z funkcjonowania Senatu.

Od lutego zmniejszył się odsetek badanych dobrze oceniających pracę posłów (o 3 punkty do 14 proc.). W takim samym stopniu ubyło osób pozytywnie odnoszących się do pracy senatorów (spadek z 19 proc. do 16 proc.). To najgorsze oceny Sejmu i Senatu w trakcie ich obecnych kadencji - zauważa CBOS.

Zwiększa się grupa niezadowolonych

We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych dominują negatywne opinie o parlamencie. Uznanie dla pracy posłów i senatorów relatywnie częściej wyrażają najmłodsi badani, uczniowie i studenci, a także osoby zadowolone ze swej sytuacji materialnej.

W elektoratach największych ugrupowań politycznych również przeważają złe oceny pracy obu izb. Są one częstsze wśród zwolenników PiS, SLD i Ruchu Palikota oraz wśród biernych politycznie, natomiast nieco rzadziej deklarują je osoby popierające PO i PSL. Od września ubiegłego roku pogorszyły się opinie na temat funkcjonowania władz samorządowych. Z 26 proc. do 34 proc. zwiększyła się grupa niezadowolonych z działalności władz lokalnych swojego miast lub gminy. Jednocześnie o 7 punktów proc. (do 56 proc.) ubyło oceniających ją dobrze.

Sondaż CBOS przeprowadzono 7-13 marca 2013 roku na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • bruna5

  Oceniono 79 razy 47

  Osoba która nic nie robi, nie ma wrogów. Kwasa też wszyscy lubili i lubią, bo swoim "prezydenckim nieróbstwem" nie narażał się nikomu. W Polsce, prezydent to w zasadzie statysta, więc o wspomniane nieróbstwo nie można mieć pretensji.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 55 razy 33

  z całym szacunkiem do Bronka - a co on takiego robi ? Prezydent niewiele robi, do robienia jest Premier...który za to robi tyle co Prezydent :)
  Te 64% respondentów to taki sygnał że ludzie nie mają pojęcia o tym że Polska jest Republiką :)
  .
  64% ciemniaków....

 • phillip_lee_81

  Oceniono 39 razy 33

  Jedne badania przeprowadza CBOS a inne poważniejsza instytucja

  Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polska ma obecnie jeden z najbardziej antyrodzinnych sposobów obciążania pensji, a preferencje dla rodziców są znacznie niższe niż w krajach OECD.

  Eksperci nie kryją zdumienia naszą polityką fiskalną wobec rodzin. Okazuje się bowiem, że Polska zajmuje 212. miejsce na 224 kraje świata pod względem wskaźnika dzietności. Sytuacja demograficzna jest w Polsce dramatyczna i nie poprawia jej antyrodzinna wręcz polityka fiskalna. Jak wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej” w najnowszym raporcie Polska jest wymieniana przez OECD jako jeden z trzech krajów, w którym w ubiegłym roku najbardziej wzrosły obciążenia nakładane na pracę.

 • katiabb

  Oceniono 34 razy 18

  @folwark_polski 11 minut temu Oceniono 2 razy 2

  przecież on nic nie robi

  ____________________________________________

  eee tam, nie opowiadaj, przecież wąsa zgolił

 • wodakrolewska

  Oceniono 34 razy 18

  Churchill mądrze powiedział:
  "Wierzę tylko w te sondaże, które sam sfałszowałem."

 • bolek_z_motorowki

  Oceniono 35 razy 13

  "64 proc. badanych przez CBOS dobrze oceniło w marcu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego"

  tak jakby Bul prowadził jakąkolwiek działalność, POlactwu wystarczy, że nie "jątrzy", poza tym nic nie musi robić, dokładnie jak bohater filmu "Wystarczy być"

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 12

  14 procent respondentów dobrze ocenia pracę Sejmu, a 16 Senatu. Wygląda na to, że parlamentarzyści mają dużo "wdzięcznych" znajomych i nieskłóconych krewnych...

 • poskadno

  Oceniono 21 razy 11

  to jakiś żart ? 1 kwietnia już minął

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje