64 proc. dobrze ocenia prezydenta. 74 proc. źle ocenia Sejm

04.04.2013 17:34
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

64 proc. badanych przez CBOS dobrze oceniło w marcu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego; 23 proc. ma o niej negatywną opinię. 73 proc. respondentów źle oceniło pracę Sejmu, a 56 proc. jest niezadowolonych z funkcjonowania Senatu.
Po rekordowo dobrych notowaniach prezydenta Komorowskiego w styczniu, a następnie pewnym ich pogorszeniu w lutym marzec nie przyniósł istotnych zmian w ocenie prezydenta. Jego działalność nadal cieszy się uznaniem niemal dwóch trzecich Polaków (64 proc.), natomiast prawie jedna czwarta (23 proc.) ma o niej negatywną opinię.

Najgorsze oceny Sejmu i Senatu w kadencji

Krytycznie o pracy prezydenta stosunkowo najczęściej mówią respondenci źle sytuowani, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu, najmłodsi badani, a także osoby o prawicowych poglądach politycznych, zwolennicy PiS i w nieco mniejszym stopniu - Ruchu Palikota - podkreśla CBOS. Z uznaniem o prezydenturze Komorowskiego wypowiada się większość głosujących na niego w II turze wyborów prezydenckich, natomiast w ówczesnym elektoracie jego kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego - dobre i złe oceny się równoważą.

CBOS zauważa, że już drugi miesiąc pogarszają się opinie o pracy obu izb parlamentu. W marcu niemal trzy czwarte Polaków (73 proc., wzrost o 2 punkty proc.) źle oceniło działalność Sejmu, a ponad połowa (56 proc., od lutego wzrost o 3 punkty proc.) wyraziło niezadowolenie z funkcjonowania Senatu.

Od lutego zmniejszył się odsetek badanych dobrze oceniających pracę posłów (o 3 punkty do 14 proc.). W takim samym stopniu ubyło osób pozytywnie odnoszących się do pracy senatorów (spadek z 19 proc. do 16 proc.). To najgorsze oceny Sejmu i Senatu w trakcie ich obecnych kadencji - zauważa CBOS.

Zwiększa się grupa niezadowolonych

We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych dominują negatywne opinie o parlamencie. Uznanie dla pracy posłów i senatorów relatywnie częściej wyrażają najmłodsi badani, uczniowie i studenci, a także osoby zadowolone ze swej sytuacji materialnej.

W elektoratach największych ugrupowań politycznych również przeważają złe oceny pracy obu izb. Są one częstsze wśród zwolenników PiS, SLD i Ruchu Palikota oraz wśród biernych politycznie, natomiast nieco rzadziej deklarują je osoby popierające PO i PSL. Od września ubiegłego roku pogorszyły się opinie na temat funkcjonowania władz samorządowych. Z 26 proc. do 34 proc. zwiększyła się grupa niezadowolonych z działalności władz lokalnych swojego miast lub gminy. Jednocześnie o 7 punktów proc. (do 56 proc.) ubyło oceniających ją dobrze.

Sondaż CBOS przeprowadzono 7-13 marca 2013 roku na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (76)
64 proc. dobrze ocenia prezydenta. 74 proc. źle ocenia Sejm
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 0

  Sejm ? To zbieranina przypadkowych osób. Dzisiejszy stan "Polska nierządem stoi" to efekt stanu naszego państwa pd (co najmniej) 200 lat. Dziś, żeby rzadzić nie wystarczy, jak Tusk, "wejśc na komin". Trzeba ogromnej wiedzy a skąd tę wiedzę mają czerpać posłowie ? Społeczrństwo polskie to 90 % hołota a i te 10 % to z tej hołoty się wywodzi. Inni (Niemcy, Żydzi) mieli farta mieli Fryderyka II, Bismarcka, Meier, Pereca i całą rzeszę junkrów i rabinów. A kto poprowadzi Polaków .....Głódź, Dziwisz, Tusk, Kaczyński ?

 • tatun44

  Oceniono 1 raz 1

  Bronisław I Klęczący

 • illuminatus2

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wiem kto tego barana ocenia dobrze. Przecież to ruska wtyka tak jak Jaruzelski.

 • koniu800

  Oceniono 1 raz 1

  są jeszcze jacyś debile którzy dobrze oceniają pracę tych skorumpowanych złodziei ?

 • ulanzalasem

  Oceniono 1 raz 1

  "@folwark_polski przecież on nic nie robi "

  Jeśli ktoś nie sprawuje bezpośrednio władzy, nie jest narażony jak np. premier na codzienny atak opozycji (nie mówię o obecnej sytuacji, ale ogólnie), to im mniej się pokazuje tym dla niego lepiej. Oczywiście prezydent pojawia się w oficjalnych chwilach, zabiera głos przy istotnych kwestiach, ale przeważnie jego stanowisko jest dosyć wyważone...to pewnego rodzaju nijakość, ale na tym polega prezydentura, żeby suchą nogą przejść do końca kadencji, bez większych awantur...czasami to nawet lepiej kiedy nie mamy zbyt agresywnej polityki z pałacu prezydenckiego.

 • ruska-swolocz

  Oceniono 2 razy 2

  Może on i coś robi, ale nie widać zza dymu kadzidła.

 • gw_ciagle_klamie

  Oceniono 2 razy 0

  Ilość się liczy, wiadomo, ileż to much siada na GW-nie, miliony.

 • kliwia-tylko

  Oceniono 4 razy 0

  Przyczyny tak dużego poparcia dla Komorowskiego :
  - nie angażuje się w bieżącą politykę
  - zdarza się, że trzyma stronę opozycji
  - nie ustala każdego wieczoru strategii działania z szefem rządu
  - nie ma po kieszeniach ulokowanych małpek i nie robi głupich min pod ich wpływem
  - nie robi większych błędów
  - nie obraża się z byle powodu... ot i klucz do sukcesu.
  Dodam, że obaj Kaczyńscy RAZEM mieli ok. 65 % poparcia...

 • batura3

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Kaczyński - jak żyć z taką wiadomością, jak życ??:):):):):):):)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje