Radni powierzyli Piastów Sercu Maryi. Kłótnia na sesji: "Działał tu szatan"

04.04.2013 16:17
Radni Piastowa powierzyli miasto opiece Niepokalanemu Sercu Maryi

Radni Piastowa powierzyli miasto opiece Niepokalanemu Sercu Maryi

Radni Piastowa powierzyli miasto opiece Niepokalanego Sercu Maryi. Posiedzenie w tej sprawie miało burzliwy przebieg. Jedna z radnych nazwała to "obłudnym manifestowaniem spraw wiary", a inny chciał zablokować inicjatywę słowami papieża Franciszka i wytykał władzy kumoterstwo. Usłyszał, że przemawia przez niego szatan.
Za tym, aby Piastów znalazł się pod opieką Serca Maryi, optowali miejscowi proboszczowie w specjalnym liście. Inicjatywę podchwycili radni Porozumienia dla Piastowa, czyli lokalnej koalicji PiS i PO. Stąd pomysł trafił na sesję rady miasta. I choć przeszedł, to nie obyło się bez przepychanek.

Czy Piastów to nie Polska?

- Rzeczywiście było burzliwie. Nie wynikało to jednak z mojego złego nastawienia do tej sprawy, bo ja akurat jestem osobą wierzącą i praktykującą. Jednak absolutnie nie zgadzam się na takie popisowe i obłudne manifestowanie spraw wiary. Dlatego właśnie zacytowałam podczas sesji Pismo Święte, gdzie wyraźnie jest napisane, że jeżeli chcesz się modlić, to nie rób tego na rogu ulicy - mówi portalowi Gazeta.pl radna Agata Korczak ze Stowarzyszenia Nasz Piastów-Wspólnota Samorządowa.

Radna Korczak nie tylko cytowała Pismo Święte, ale także przypomniała, że już król Jan Kazimierz w 1656 r. powierzył opiece Maryi całą Polskę, co powtórzył 300 lat później prymas Wyszyński. - Czy Piastów i jego mieszkańcy zostali wyłączeni z obrębu Polski? - pytała radna.

W rozmowie z nami porównała inicjatywę do pomysłu księdza Natanka, który nie tak dawno chciał intronizować Jezusa Chrystusa na króla Polski. - Ideę podchwyciło wielu faryzeuszy, ale biskupi odcinali się wyraźnie od tego typu działań. Nazywali je wręcz szkodliwymi. Właśnie cytat z tego listu biskupów cytowałam na sesji rady miasta. To podobna sytuacja - powiedziała.

Głos radnej jest szokujący

Przeciwstawiła jej się Maria Idźkowska z PiS. - Wydaje mi się, że forma i treść pani wypowiedzi pokazują, że niestety, ale musimy się uderzyć w piersi i zawierzyć Matce Najświętszej choćby z tego względu, że nie potrafimy wzajemnie znaleźć płaszczyzny porozumienia - polemizowała.

Krzysztof Jankowski, przewodniczący koło Platformy Obywatelskiej w podwarszawskiej miejscowości, w rozmowie z nami głos radnej Korczak uznał za szokujący, "bo przecież ona uważa się za osobę bardzo religijną". - To przypominanie historycznych zawierzeń, które obejmują jakoby całą Polskę... Raczej widzę tu nastawienie polityczne, żeby dołożyć obecnej władzy w Piastowie. Chodzi im o to, by zminimalizować pozytywne odczucia mieszkańców Piastowa, że oto władza polityczna coś takiego zrobiła, o czym nie pomyślała władza poprzednia - uważa radny, który oczywiście poparł pomysł.

- Byłem za tą propozycją, tym bardziej że społeczeństwo Piastowa, zwłaszcza wierzący, chce tego. To są ich wnioski, które popierają proboszczowie. To jest inicjatywa poparta przez PiS, a cała Platforma również jest za tym pięknym pomysłem. U nas konfliktów między tymi partiami nie ma - powiedział.

Radny Zaleśny jest przeciw

Jednak dla Agaty Korczak "przede wszystkim taki akt niczego nie zmienia w naszym mieście". Poparł ją Jacek Zaleśny, niezależny radny, który zaproponował, że "jeżeli w sprawie zawierzenia miasta intencje radnych miałyby być szczere, to powinni oni zrzec się diety do końca kadencji, a burmistrzowie przekazać część swoich pensji na przykład na jakieś stypendia". Ta propozycja spotkała się z ciszą na sali, która jednak szybko ustąpiła awanturze.

Zaleśny użył nawet autorytetu papieża Franciszka przytaczając, jak cytuje portal wpr24.pl, jego słowa mówiące o tym, że prawdziwą władzą jest posługa bliźniemu i wspólnocie, w której się żyje. - Możemy się tylko zapytać, co dla nas, radnych i władz Piastowa, znaczy strzeżenie powierzonego dobra wspólnego? Przypomniał, że gmina Piastów jako jedyna w okolicy nie otrzymała rządowych środków na finansowanie sieci dróg lokalnych.

Widać działanie szatana

Zaleśnemu przerwała przewodnicząca rady miasta Maria Ziółek z PiS. - Przerywać to może pani mężowi w domu, ale nie radnemu - stwierdził Zaleśny. Chciał, też złożyć wniosek formalny o uzupełnienie stanowiska o słowa: "Władze Piastowa wyrzekają się kumoterstwa, wyrzekają się zatrudniania w urzędzie miejskim działaczy partyjnych...". Wtedy ponownie wtrąciła się przewodnicząca. - Zachowuje się pan skandalicznie. Wyraźnie widać w tej chwili działanie szatana - zakończyła.

Ostatecznie radni Piastowa powierzyli miasto i jego mieszkańców Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Matce Jasnogórskiej. Głosowanie nie było potrzebne. Głosy przeciw był głośne, ale nieliczne. Wystarczyła aklamacja.

Zobacz także
Komentarze (213)
Radni powierzyli Piastów Sercu Maryi. Kłótnia na sesji: "Działał tu szatan"
Zaloguj się
 • romanovero

  0

  Inicjatywa powierzenia jest godna czasów Jana Kazimierza. Przykro, że minęło sporo lat, a mamy jeszcze w naszym Piastowie spore grono tkwiące mentalnie w tamtym okresie. Okazuje się, że nawet nauki pobierane w systemie naszego szkolnictwa nie są w stanie choćby w małym stopniu rozwinąć najważniejszy organ człowieka - mózg. Pozostaję z wyrazami głębokiego współczucia dla inicjatorów tej akcji.

 • jolka2014

  0

  Podobno wydali na tę mszę 150 tys złotych ( żart !!???) tylko po to aby księża mogli sobie pozbierać na tacę na większym terenie. Powinni księżom za taką przyjemność kazać kupić co dla miasta z tacowych pieniędzy bo zarobią ostro. Ta msza to czysta głupota , która przekroczyła wszelkie granice. Kościół jest od tego aby przeprowadzać msze i modlić się w skupieniu a robić widowiska z modlących się ludzi - wstyd dla organizatorów

 • w.s3

  0

  Klerykalizacja kraju coraz większa. Już jesteśmy pośmiewiskiem Europy. Chyba trzeba się przeprowadzić do Pragi ale czeskiej. Tam ponoć ateiści żyją bez wartości i jakoś żyją szczęsliwie i bez KK całkiem dobrze im się wiedzie.

 • vald

  Oceniono 2 razy 2

  Tiaaa. Jak widać, dopiero w w takich i podobnych sprawach zauważa się jakich durniów wybieramy do władzy.
  Czy może teraz jadąc do Piastowa, należy się zaopatrzyć w akt chrztu, bierzmowania, i karteczkę z podpisem księdza z ostatniej spowiedzi?

 • pierredoute

  0

  Oj tam, zawierzają się przecież tylko jej Niepokalanemu Sercu, nie całej Maryi... I to - zdaje się - wyłącznie Niepokalanemu Sercu tej jasnogórskiej Maryi, nie od razu wszystkim Niepokalanym Sercom wszystkich Maryj. Strasznie się czepiacie, moim zdaniem. Dajcie ludziom pracować.

 • kroliklesny

  Oceniono 5 razy 5

  Piastow zostal oddany pod opieke radnym, tym z PiS-u tez. A wycieranie sobie geby religia jest obrzydliwe! Maryja nie zalatwi spraw miasta- myslenie, ze to zrobi jest cholerna megalomania. Maryja ma inne zajecia- patrzy zeby aniolkowie nie chleli po katach itd, a Pistowem maja sie zabrac nieroby wybrane demokratycznie!!! I jeszcze jedno- usunac talibanski krzyz z Sejmu, ale to juz!!!

 • polaczek0

  Oceniono 4 razy 4

  Chodzi o tę Maryję której to Józef nie ciupciał a ona i tak urodziła mu syna?No to poważanie dla radnych i uważajcie na swoje niepokalane żony.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 4 razy 2

  Już nie raz pisałem że członkowie pisuaru zamiast rozumu mają we łbach to co jest zawartością pisuarów i kloak.

 • mefisto1606xl

  Oceniono 4 razy 4

  Pytanie za 10 punktów . - W KTÓRYM WIEKU MY ŻYJEMY ??? ..
  CZY W ŚREDNIOWIECZU , CZY W WIEKU LOTÓW W KOSMOS I MOBILNEGO INTERNETU ??? ..
  aMen .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje