"Rzeczpospolita": Łapówkarze nie chcą już gotówki, wolą akcje w spółkach

04.04.2013 07:25
Rząd planuje podwyżki dla funkcjonariuszy niektórych służb. Największe dla CBA oraz kontrwywiadu i wywiadu wojskowego

Rząd planuje podwyżki dla funkcjonariuszy niektórych służb. Największe dla CBA oraz kontrwywiadu i wywiadu wojskowego (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

Co trzecia sprawa prowadzona przez CBA dotyczy korupcji w samorządach, coraz więcej śledztw prowadzonych jest też w różnych państwowych agencjach - ujawnia "Rzeczpospolita" na podstawie raportu CBA. Biuro coraz rzadziej wręcza łapówki w postaci pieniężnej - częściej mogą to być np. udziały w spółkach.
Z raportu wynika, że w ub. roku CBA prowadziło 466 śledztw i blisko pół tysiąca spraw operacyjnych. Było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Blisko połowa spraw skończyła się aktem oskarżenia.

- Łapówki są coraz bardziej zakamuflowane, rzadziej jest to gotówka, zdecydowanie częściej mogą to być udziały w spółkach dla urzędnika czy jego rodziny, akcje czy pieniądze ukryte pod postacią usług - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Wzrost śledztw w terenowej administracji rządowej

W czołówce wciąż jest korupcja w samorządach - ich dotyczy co trzecia sprawa prowadzona przez Biuro. Nowością jest wzrost śledztw korupcyjnych w terenowej administracji rządowej - aż 10 proc. wszystkich spraw prowadzonych w 2012 r. przez CBA (w 2011 r. takich śledztw było o połowę mniej). Chodzi m.in. o państwowe agencje i instytucje dysponujące środkami z UE.

Jaki jest bilans śledztw? Dowody zebrane przez CBA pozwoliły na postawienie 1851 zarzutów 584 osobom. Na poczet kar zostało zabezpieczone mienie wartości 33,7 tys. zł.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 84 razy 66

  a Kościół Katolicki woli grunty i nieruchomości, najlepiej za 1% wartości.

 • stachkaz47

  Oceniono 52 razy 50

  To teraz już wiadomo dlaczego taki wrzask
  podnosiło powiatowe ELDORADO na
  przewietrzenie swoich SĄDÓW.
  Dobrze mieć swój własny SĄD.

 • walczmy_o_normalnosc

  Oceniono 52 razy 48

  Hahahahaaaa ale sie usmialem.

  Postawili 1851 zarzutów 584 osobom. Na poczet kar zostało zabezpieczone mienie wartości 33,7 tys. zł.

  to srednio az 57 PLN na glowe a jakby liczyc od zarzutu to juz prawie cale 20 PLN.

  Sukces goni sukces...

 • maxwoj

  Oceniono 44 razy 44

  33700/1851 = 18.21 zl zabezpieczonego mienia na 1 zarzut. Pewnie redaktor Gimbus znowu pomylil rzedy wielkosci.

 • cool77

  Oceniono 27 razy 27

  Urzędas polityk i ksiądz dobrodziej na 1 jadą wozie . Sobie nazwajem krzywdy nie zrobią maja do strzyżenia nas owieczki i barany.

 • dziadekjam

  Oceniono 25 razy 25

  "Jaki jest bilans śledztw? Dowody zebrane przez CBA pozwoliły na postawienie 1851 zarzutów 584 osobom. Na poczet kar zabezpieczono mienie wartości 33,7 tys. zł."
  ===================================================================
  Dane powalają z nóg. Nie pytam nawet, ile osób w wyniku działalności CBA zostało prawomocnie skazanych. "Imponująca" jest wartość zabezpieczonego mienia 33,7 tys zł, co daje statystycznie :33700 zł : 584 osoby = 57 zł i 71 groszy na osobę.
  Ciekawe ile wynosi koszt funkcjonowania CBA w przeliczeniu na jedną "zabezpieczoną złotówkę".?

 • dziadekjam

  Oceniono 24 razy 22

  "Biuro coraz rzadziej wręcza łapówki w postaci pieniężnej - częściej mogą to być np. udziały w spółkach."
  =======================================================================
  Jakie biuro wręcza te łapówki? Czy chodzi o Centralne Biuro Antykorupcyjne, bo tak to brzmi...

 • zgr-edo

  Oceniono 18 razy 18

  a ile to takich jest co chcą akcje ? poza tym ABW i CBA kontroluje ten rynek i można szybko zmoczy, więc tylko gotówka albo załatwienie intratnej posady dla kogoś,jest korzystne.Nikt nie sprawdza skąd,nagle, w urzędach,spółkach czy państwowych firmach, pojawia się jakaś nowa osoba bez kwalifikacji, świeżo po studiach, wykształceniem nie związanych z zajmowanym stanowiskiem, nagle awansującym. W urzędach na identyfikatorach nikt dziś nie zauważy dopisku magister-inżynier przy nazwisku, bo to zakazane. Naszymi zbawcami są humaniści , różnej maści teolodzy, dziennniarze, socjolodzy, historycy, którzy nawet nie zadali sobie trudu ukończenia studiów magisterskich. Po licencjacie, też ma się wpisane w akta wykształcenie wyższe. Kasa i układy załatwią resztę.

 • kartofeldopieca

  Oceniono 18 razy 16

  Zabezpieczono mienie wartości 33,7 tysiąca? Od 584 osób? Aha, to faktycznie od sku...syna... Już śpię spokojny że sprawiedliwości stanie się zadość...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje