Waszyngton wdraża system obrony przeciwrakietowej i żąda od Pjongjangu zaprzestania "prowokacyjnych gróźb"

04.04.2013 06:13
Amerykańscy żołnierze z 23. Batalionu Chemicznego, stacjonujący w Korei Południowej

Amerykańscy żołnierze z 23. Batalionu Chemicznego, stacjonujący w Korei Południowej (Fot. LEE JAE-WON REUTERS)

Biały Dom zażądał od Korei Północnej, aby zaprzestała gróźb krótko po tym, jak armia północnokoreańska ogłosiła, że zatwierdziła plany ataku na USA. - To była kolejna prowokacyjna deklaracja, która jeszcze bardziej odizolowała Koreę Północną od reszty społeczności międzynarodowej - oceniła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden. USA po kolejnych groźbach Pjongjangu rozpoczynają wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej.
- Byliśmy dzisiaj świadkami nowego oświadczenia Korei Północnej, które było kolejną niekonstruktywną groźbą - oświadczyła Hayden.

- To była kolejna prowokacyjna deklaracja, która jeszcze bardziej odizolowała Koreę Północną od reszty społeczności międzynarodowej. Korea Północna powinna zaprzestać swoich prowokacyjnych gróźb i podjąć próbę sprostania swoim zobowiązaniom międzynarodowym - dodała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Sekretarz obrony USA, Chuck Hagel, nazwał retorykę Korei Północnej "realnym i wyraźnym niebezpieczeństwem" dla Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. Pentagon zapowiedział wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej na terytorium wyspy Guam na Pacyfiku, co ma zabezpieczyć ten region przed ewentualnym atakiem ze strony Korei. Na miejsce na razie zostały wysłane bombowce, myśliwce oraz statki.

"Bezlitosna operacja ostatecznie zatwierdzona"

Wcześniej w środę oficjalna agencja prasowa KCNA poinformowała, że sztab generalny armii Korei Północnej ostatecznie "zbadał i zatwierdził" plany ataku na USA, z potencjalnym użyciem broni nuklearnej. "Oficjalnie informujemy Biały Dom i Pentagon, że ciągle nasilająca się wroga polityka wobec KRLD i lekkomyślne groźby nuklearne będą zdruzgotane przez silną wolę całego personelu wojskowego i naród oraz mniejsze, lżejsze i zróżnicowane uderzenie nuklearne" - głosiło oświadczenie przekazane przez rzecznika sztabu generalnego armii Korei Północnej.

Według rzecznika "bezlitosna operacja" wojsk północnokoreańskich "została ostatecznie zbadana i zatwierdzona".

Odcięty dostęp do Kaesong

Także w środę Korea Północna odcięła dostęp do Kaesong, gdzie pozostało prawie tysiąc Koreańczyków z Południa.

Pjongjang już wcześniej groził zamknięciem wspólnego kompleksu przemysłowego, położonego na terytorium Korei Północnej. Wczoraj rano nagle zamknięto przejście przez linię demarkacyjną, uniemożliwiając wjazd Koreańczykom z Południa. Dwie godziny później Korea Południowa zaapelowała o natychmiastowe otwarcie Kaesong. Niedługo potem minister Korei Południowej ds. zjednoczenia poinformował, że obywatele jego kraju mogą opuścić kompleks. Zdecydował się jednak na to - jak pisze agencja Reutera - tylko 36 osób. Reszta, 861 osób, została tam z własnej woli, aby dopilnować pracy.

Wznowienie pracy ośrodka nuklearnego, trzecia próba atomowa...

Pjongjang zapowiedział wcześniej wznowienie pracy przez główny ośrodek nuklearny kraju w Jongbion, zamknięty w 2007 r. na mocy międzynarodowego porozumienia. Wywołało to ostrą reakcję Seulu, Tokio oraz ONZ. Pekin wyraził zaniepokojenie.

W lutym Pjongjang przeprowadził swoją trzecią próbę atomową, co doprowadziło do rozszerzenia sankcji ONZ. W sobotę Korea Północna oświadczyła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową. Grozi też atakami na cele amerykańskie i południowokoreańskie.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (199)
Zaloguj się
 • brahmaputra33

  Oceniono 370 razy 336

  Do autorów Gazety PL - przestańcie trzy razy przepisywać te same zdania - tytuł, początek wiadomości i tuż dalej to samo, jako wstęp do rozwinięcia wiadomości. Rzygać się chce, zanim się przez to wszystko przebrnie.

 • syngefco

  Oceniono 146 razy 72

  Kim, przestań sr... pod siebie, grozić to możesz swojemu małemu ptaszkowi, z gadania to jedynie język boli. Nie dość, że mały to jeszcze głupi, obrażasz jedynie krasnali.

 • dan_rup

  Oceniono 92 razy 70

  Tak, tak... Od 1930 roku wieszczy sie upadek USA, a patrz - oni wciąż stoja i maja sie nieźle. W zasadzie to maja sie lepiej niz 95% panstw na swiecie. Wiec zanim zaczniecie szczekac zrobcie sobie wycieczke do USA, Rosji, Chin, a na koniec Korei Płn. Potem komentujcie.

 • 31.februarius

  Oceniono 101 razy 39

  "...które było kolejną niekonstruktywną groźbą"

  "...lekkomyślne groźby nuklearne będą zdruzgotane przez silną wolę ..."

  "bezlitosna operacja" wojsk północnokoreańskich "została ostatecznie zbadana i zatwierdzona".

  Wy to tłumaczycie z koreańskiego, angielskiego, "amerykanskjego", czy jest to raczej czysto po gazetowyborsku?

 • 24u

  Oceniono 72 razy 34

  Odpowiadanie na kazda zaczepke paranika,jedynie sprawia mu chora satysfakcje.Czas na czyny.

 • kloszu

  Oceniono 35 razy 23

  To tylko pogróżki ale w tej sytuacji mała iskra może wzniecić pożar na lini Północ- Południe. Jak dojdzie do realnego konfliktu to wojska Kima będą równie ochoczo walczyć jak wojska Saddama. Im wcześniej świat pozbędzie się tego tyrana tym mniej będzie to wymagać ofiar.

 • mrlusiek

  Oceniono 44 razy 22

  nie będzie innego wyjścia jak podgrzać wolnościowe nastroje społeczeństwa północnokoreańskiego i pomóc mu się wyzwolić z tej groźnej i śmiesznej tyranii, a te starania muszą podjąć najwięksi tego świata !
  czas na działania !

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 11 razy 9

  Ha, headline news: Kim kupił akcje Agory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje