Waszyngton wdraża system obrony przeciwrakietowej i żąda od Pjongjangu zaprzestania "prowokacyjnych gróźb"

04.04.2013 06:13
Amerykańscy żołnierze z 23. Batalionu Chemicznego, stacjonujący w Korei Południowej

Amerykańscy żołnierze z 23. Batalionu Chemicznego, stacjonujący w Korei Południowej (Fot. LEE JAE-WON REUTERS)

Biały Dom zażądał od Korei Północnej, aby zaprzestała gróźb krótko po tym, jak armia północnokoreańska ogłosiła, że zatwierdziła plany ataku na USA. - To była kolejna prowokacyjna deklaracja, która jeszcze bardziej odizolowała Koreę Północną od reszty społeczności międzynarodowej - oceniła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden. USA po kolejnych groźbach Pjongjangu rozpoczynają wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej.
- Byliśmy dzisiaj świadkami nowego oświadczenia Korei Północnej, które było kolejną niekonstruktywną groźbą - oświadczyła Hayden.

- To była kolejna prowokacyjna deklaracja, która jeszcze bardziej odizolowała Koreę Północną od reszty społeczności międzynarodowej. Korea Północna powinna zaprzestać swoich prowokacyjnych gróźb i podjąć próbę sprostania swoim zobowiązaniom międzynarodowym - dodała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Sekretarz obrony USA, Chuck Hagel, nazwał retorykę Korei Północnej "realnym i wyraźnym niebezpieczeństwem" dla Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. Pentagon zapowiedział wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej na terytorium wyspy Guam na Pacyfiku, co ma zabezpieczyć ten region przed ewentualnym atakiem ze strony Korei. Na miejsce na razie zostały wysłane bombowce, myśliwce oraz statki.

"Bezlitosna operacja ostatecznie zatwierdzona"

Wcześniej w środę oficjalna agencja prasowa KCNA poinformowała, że sztab generalny armii Korei Północnej ostatecznie "zbadał i zatwierdził" plany ataku na USA, z potencjalnym użyciem broni nuklearnej. "Oficjalnie informujemy Biały Dom i Pentagon, że ciągle nasilająca się wroga polityka wobec KRLD i lekkomyślne groźby nuklearne będą zdruzgotane przez silną wolę całego personelu wojskowego i naród oraz mniejsze, lżejsze i zróżnicowane uderzenie nuklearne" - głosiło oświadczenie przekazane przez rzecznika sztabu generalnego armii Korei Północnej.

Według rzecznika "bezlitosna operacja" wojsk północnokoreańskich "została ostatecznie zbadana i zatwierdzona".

Odcięty dostęp do Kaesong

Także w środę Korea Północna odcięła dostęp do Kaesong, gdzie pozostało prawie tysiąc Koreańczyków z Południa.

Pjongjang już wcześniej groził zamknięciem wspólnego kompleksu przemysłowego, położonego na terytorium Korei Północnej. Wczoraj rano nagle zamknięto przejście przez linię demarkacyjną, uniemożliwiając wjazd Koreańczykom z Południa. Dwie godziny później Korea Południowa zaapelowała o natychmiastowe otwarcie Kaesong. Niedługo potem minister Korei Południowej ds. zjednoczenia poinformował, że obywatele jego kraju mogą opuścić kompleks. Zdecydował się jednak na to - jak pisze agencja Reutera - tylko 36 osób. Reszta, 861 osób, została tam z własnej woli, aby dopilnować pracy.

Wznowienie pracy ośrodka nuklearnego, trzecia próba atomowa...

Pjongjang zapowiedział wcześniej wznowienie pracy przez główny ośrodek nuklearny kraju w Jongbion, zamknięty w 2007 r. na mocy międzynarodowego porozumienia. Wywołało to ostrą reakcję Seulu, Tokio oraz ONZ. Pekin wyraził zaniepokojenie.

W lutym Pjongjang przeprowadził swoją trzecią próbę atomową, co doprowadziło do rozszerzenia sankcji ONZ. W sobotę Korea Północna oświadczyła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową. Grozi też atakami na cele amerykańskie i południowokoreańskie.Zobacz także
Komentarze (199)
Waszyngton wdraża system obrony przeciwrakietowej i żąda od Pjongjangu zaprzestania "prowokacyjnych gróźb"
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  Prezydent Theodor Roosevelt mawiał:
  "Polityka zagraniczna to łagodne słowo i gruby kij."
  Łagodne słowa zostały wyczerpane.

 • tuu154

  Oceniono 3 razy 1

  Dokładnie zbombardować, zaorać i posiać kwiatki. Świat zrobi się ładniejszy...

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Chiny są stanowczo za mało aktywne wobec tych ciągłych pogróżek. Może się łudzą, że Amerykanie dadzą się zastraszyć i opuszczą Azję? Już w tym momencie Północna Korea powinna dostać ultimatum od Chin i Rosji, żeby ucichła natychmiast! Pozostało bowiem 26 dni do końca manewrów obronnych południowo-koreańskich. To za dużo czasu, żeby ryzykować dalsze obszczekiwanie Ameryki. Chodzi o miliony ludzi, których życie trzeba ratować, póki czas!

 • micdep

  Oceniono 2 razy 0

  Cos mi sie tutaj wydaje ze to postepowani US jest nie w kierunku Korei a w kierunku sasiadow .... chyba sie cos zaczyna ....

 • czesiekkk

  Oceniono 3 razy 1

  Waszyngton nie ma żadnego programu obrony przeciwrakietowej. Plany obrony przeciwrakietowej miał Bush jr., który popełnił wiele błędów w polityce zagranicznej, ale powrót do koncepcji gwiezdnych wojen, był jak najbardziej słuszny. W czasie wojny w Zatoce Perskiej (1991) była ściema o bateriach Patriot. Teraz Amerykanie próbują wmówić, że mają skuteczny system THAAD. Niczego takiego nie mają. Północna Korea ma świadomość faktu, że atak nuklearny na bazę amerykańską, skończy się odwetem USA i wyparowaniem Phenianu. Tylko to powstrzymuje Północ, groźba wyparowania, tu po wyparowaniu bazy amerykańskiej.

 • tuskopalikot

  Oceniono 1 raz 1

  Istotą broni przeciwrakietowej jest zdolność do przechwytywania i skutecznego niszczenia pocisków rakietowych przeciwnika w rejonie celu ich przeznaczenia. W ten sposób ujawnia się pewna zasadnicza cecha broni przeciwrakietowej – chodzi o obronę celów rozumianych, jako zdefiniowane w umowny sposób terytorium znajdujące się pod dozorem zestawu przeciw rakietowego no i oczywiście w zasięgu własnych środków rażenia. obserwatorpolityczny.pl/?p=8689

 • prorok_lebioda

  Oceniono 4 razy 2

  Kim cośtam może narobić trochę syfu w przypadkowym miejscu, po czym jego "imperium" zostanie zmiecione. Chyba nikt nie wierzy, że aż tak mu odbiło?

 • fawad

  Oceniono 2 razy 0

  Takimi skokami a nawet lepszymi to sie na Zachodzie szczeniaki w parkour zabawiają a nie żołnierze. Piechur powinien umieć się w błoto wcisnąć w pełnym oporządzeniu, body armour i kamizelce taktycznej, i pod ogniem dziurę w ziemi wykopać a nie w dresie skakać przez płotki.

  - TomiK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje