Luksusowy statek zerwał się z cumy w porcie w Alabamie. Polacy na pokładzie

03.04.2013 23:04
Carnival Triumph

Carnival Triumph (Fot. Dave Martin AP)

Silny wiatr spowodował, że remontowany w Mobile w stanie Alabama luksusowy wycieczkowiec Carnival Triumph zerwał cumy i uderzył w znajdujący się obok statek handlowy. Na pokładzie wycieczkowca są robotnicy, w tym kilkudziesięciu Polaków.
Rzecznik armatora Vance Gulliksen odmówił potwierdzenia informacji, że w wyniku zderzenia w boku wycieczkowca powstała dziura. Dodał, że na miejscu znajdują się holowniki i jednostki straży przybrzeżnej.

Zatrudnionym przy remoncie robotnikom nic nie grozi, na razie jednak nie mogą zejść z pokładu wycieczkowca.

Według rzecznika straży pożarnej w Mobile Steve'a Huffmana wiatr zmiótł do rzeki budkę strażników znajdującą się dwa doki dalej, w której były dwie osoby. Jedną uratowano, trwają poszukiwania drugiej.

Na statku są polscy robotnicy, którzy pracowali przy jego remoncie. Jednostka miała powrócić do rejsów w czerwcu.

Uwięzieni na statku spali w namiotach

W lutym pożar w maszynowni pozbawił statek prądu i spowodował awarię systemu wodno-kanalizacyjnego. Statek dryfował po wodach Zatoki Meksykańskiej, a załoga i 4200 pasażerów spędziło ostatnie dni rejsu w warunkach dalekich od luksusu. Na statku przestała działać większość toalet, a ścieki i nieczystości zalały wiele kabin i korytarzy.

Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna, mimo wysiłków załogi, groziła poważnymi konsekwencjami dla zdrowia pasażerów. Dym z maszynowni uniemożliwił pasażerom przebywanie na niższych pokładach. Musieli spędzić resztę rejsu pod gołym niebem, w zaimprowizowanych namiotach. Do portu Mobile statek przeprowadziły holowniki.

Wycieczkowiec należał do koncernu turystycznego Carnival Corp, który był właścicielem statku Costa Concordia. Osiadł on na skałach u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio na Morzu Śródziemnym. Zginęły wówczas 32 osoby.Zobacz także
Komentarze (56)
Luksusowy statek zerwał się z cumy w porcie w Alabamie. Polacy na pokładzie
Zaloguj się
 • princealbert

  Oceniono 3 razy 1

  pewnie sie schlali i po pijaku te cumy zerwali. Teraz odsypiaja kaca.

 • xsawer

  Oceniono 3 razy -1

  Gdyby nie ci Polacy na pokładzie to chooy ze statkiem i załogą!

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 4

  swietny dowcip GW, od razu pomyslalem skad kilkudziesiecu turystow w Georgi na cruise , jakas wycieczka zbiorowa czy jakis wyjazdi integracyjny , a tu popatrz , robotnicy polscy. Usmialem sie setnie.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  @ supertlumacz

  We wspoludzial polskich robotnikow (wraz z silnym wiatrem) przy spowodowaniu tego wypadku nawet jestem sklonna uwierzyc, ale - na mily Bog - ni slowa o tym w podanych przez ciebie linkach.
  Masz fantazje, czlowieku. A hucpe jak patentowany Zyd. A kuku!

  Nb. Nie wiesz, co ze srodowym strajkiem generalnym na Slasku? Sa jakies komentarze?
  www.radiownet.pl/publikacje/strajk-by-zylo-sie-lepiej#/publikacje/strajk-by-zylo-sie-lepiej

 • 5magna

  Oceniono 3 razy 3

  OK. Dostali vizy do sprzatania gowien kiedy czarni i Meksykanie odmowili tej roboty. Ciekawe ilu tam polskich kamikaze czysci ta elektrownie w Fukoshima.....

 • marekatlanta71

  Oceniono 4 razy 4

  Nie było innych chętnych do czyszczenia obsranego statku, że musieli robotników z Polski sprowadzić?

 • supertlumacz

  Oceniono 16 razy 10

  Polska brygada remontowa przeprowadzała remont części rufowej w czasie postoju statku na mokrym doku, przy spokojnej pogodzie. Chcąc należycie odrdzewić a potem pomalować pachołki cumownicze, zwane też polerami, zrzucili na statku cumy rufowe i spring (stalowa lina biegnąca w kierunku śródokręcia służąca do przymocowania statku do nabrzeża) rufowy. Rufa statku zaczęła powoli odchodzić od nabrzeża. Początkowo niezauważalnie...Kiedy nabrała inercji, opanowanie sytuacji było już niemożliwe. To trudniejsze od zatrzymania dłonią pociągu na peronie...
  www.usatoday.com/story/news/nation/2013/04/03/carnival-triumph-breaks-loose-mobile/2050345/ Kiedy nabrał inercji, rozbijał rufą inne statki w basenie portowym, a w końcu zerwał cumy i spring dziobowy i zaczął dryfować, być może nawet opuszczając basen portowy. W czasie kolizji rufowych utracił sterowność, a być może został uszkodzony nawet napęd. Dopiero wezwane holowniki pozwoliły opanować sytuację.

  Reportaże filmowe i zdjęcia pochodzą z wcześniejszych przygód tego statku obejmujących m.in. pożar.

  W ramach The Patriot Act en.wikipedia.org/wiki/Patriot_Act ze względów bezpieczeństwa narodowego wstrzymywano wydawanie wiz pracowniczych Polakom których poziom inteligencji przekracza IQ poprzedniego prezydenta, GWB. Stąd nieszczęśliwy wypadek.

  Łączę się w żalu i bólu z Ministerstwem Skarbu USA en.wikipedia.org/wiki/United_States_Department_of_the_Treasury
  Straty mogą przekraczać koszt budowy nowego statku tj. ponad $1mld

 • no4nwo

  Oceniono 14 razy 4

  Tytuł z kategorii "kliknij mnie, bo przegrasz życie".

  Gazeciane gó...jady w natarciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje