Luksusowy statek zerwał się z cumy w porcie w Alabamie. Polacy na pokładzie

03.04.2013 23:04
Carnival Triumph

Carnival Triumph (Fot. Dave Martin AP)

Silny wiatr spowodował, że remontowany w Mobile w stanie Alabama luksusowy wycieczkowiec Carnival Triumph zerwał cumy i uderzył w znajdujący się obok statek handlowy. Na pokładzie wycieczkowca są robotnicy, w tym kilkudziesięciu Polaków.
Rzecznik armatora Vance Gulliksen odmówił potwierdzenia informacji, że w wyniku zderzenia w boku wycieczkowca powstała dziura. Dodał, że na miejscu znajdują się holowniki i jednostki straży przybrzeżnej.

Zatrudnionym przy remoncie robotnikom nic nie grozi, na razie jednak nie mogą zejść z pokładu wycieczkowca.

Według rzecznika straży pożarnej w Mobile Steve'a Huffmana wiatr zmiótł do rzeki budkę strażników znajdującą się dwa doki dalej, w której były dwie osoby. Jedną uratowano, trwają poszukiwania drugiej.

Na statku są polscy robotnicy, którzy pracowali przy jego remoncie. Jednostka miała powrócić do rejsów w czerwcu.

Uwięzieni na statku spali w namiotach

W lutym pożar w maszynowni pozbawił statek prądu i spowodował awarię systemu wodno-kanalizacyjnego. Statek dryfował po wodach Zatoki Meksykańskiej, a załoga i 4200 pasażerów spędziło ostatnie dni rejsu w warunkach dalekich od luksusu. Na statku przestała działać większość toalet, a ścieki i nieczystości zalały wiele kabin i korytarzy.

Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna, mimo wysiłków załogi, groziła poważnymi konsekwencjami dla zdrowia pasażerów. Dym z maszynowni uniemożliwił pasażerom przebywanie na niższych pokładach. Musieli spędzić resztę rejsu pod gołym niebem, w zaimprowizowanych namiotach. Do portu Mobile statek przeprowadziły holowniki.

Wycieczkowiec należał do koncernu turystycznego Carnival Corp, który był właścicielem statku Costa Concordia. Osiadł on na skałach u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio na Morzu Śródziemnym. Zginęły wówczas 32 osoby.Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 72 razy 54

  Dobra wiadomość jest taka że kilkudziesięciu robotników Stoczni Gdańskiej znalazło zatrudnienie

 • tanatopraktor

  Oceniono 73 razy 33

  A w Bombaju słoń powiesił sie na jaju......
  Nius na pierwszą stronę.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 46 razy 32

  A może ten statek dowiedział się o planowanym rakietowym ataku Kima i - oszalały ze strachu uciekał na oślep przed siebie?

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 29 razy 17

  poprostu nasze chłopaki postanowili sprzedać kotwicę na złom , trochę się też martwię tą dziurą w kadłubie bo to by znaczyło że nasze ziomki zaczęły już wycinkę od dołu mniemając chyba że pod wodą nikt nie zobaczy .

 • supertlumacz

  Oceniono 16 razy 10

  Polska brygada remontowa przeprowadzała remont części rufowej w czasie postoju statku na mokrym doku, przy spokojnej pogodzie. Chcąc należycie odrdzewić a potem pomalować pachołki cumownicze, zwane też polerami, zrzucili na statku cumy rufowe i spring (stalowa lina biegnąca w kierunku śródokręcia służąca do przymocowania statku do nabrzeża) rufowy. Rufa statku zaczęła powoli odchodzić od nabrzeża. Początkowo niezauważalnie...Kiedy nabrała inercji, opanowanie sytuacji było już niemożliwe. To trudniejsze od zatrzymania dłonią pociągu na peronie...
  www.usatoday.com/story/news/nation/2013/04/03/carnival-triumph-breaks-loose-mobile/2050345/ Kiedy nabrał inercji, rozbijał rufą inne statki w basenie portowym, a w końcu zerwał cumy i spring dziobowy i zaczął dryfować, być może nawet opuszczając basen portowy. W czasie kolizji rufowych utracił sterowność, a być może został uszkodzony nawet napęd. Dopiero wezwane holowniki pozwoliły opanować sytuację.

  Reportaże filmowe i zdjęcia pochodzą z wcześniejszych przygód tego statku obejmujących m.in. pożar.

  W ramach The Patriot Act en.wikipedia.org/wiki/Patriot_Act ze względów bezpieczeństwa narodowego wstrzymywano wydawanie wiz pracowniczych Polakom których poziom inteligencji przekracza IQ poprzedniego prezydenta, GWB. Stąd nieszczęśliwy wypadek.

  Łączę się w żalu i bólu z Ministerstwem Skarbu USA en.wikipedia.org/wiki/United_States_Department_of_the_Treasury
  Straty mogą przekraczać koszt budowy nowego statku tj. ponad $1mld

 • tirinti

  Oceniono 18 razy 10

  LOL nasi nawet statek ukradną.
  Niedługo na Allegro pojawią się ogłoszenie z częściami do statków wycieczkowych.

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 4

  swietny dowcip GW, od razu pomyslalem skad kilkudziesiecu turystow w Georgi na cruise , jakas wycieczka zbiorowa czy jakis wyjazdi integracyjny , a tu popatrz , robotnicy polscy. Usmialem sie setnie.

 • marekatlanta71

  Oceniono 4 razy 4

  Nie było innych chętnych do czyszczenia obsranego statku, że musieli robotników z Polski sprowadzić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje