Skuteczny bat śledczych na pijanych kierowców, rodzinnych sadystów. Wyroki są w sieci

04.04.2013 06:00
Strona prokuratury okręgowej w Zielonej Górze

Strona prokuratury okręgowej w Zielonej Górze (Fot. Prokuratura w Zielonej Górze)

Właściciel spółki budowlanej walczył o kontrakt. Odpadł z hukiem. Inwestor ,"wygooglał" jego nazwisko i natknął się na wyrok sądu za jazdę po alkoholu. Czasami takie upublicznienie wyroku jest bardziej dotkliwą karą niż więzienie - uznali zielonogórscy prokuratorzy, którzy publikują w sieci listę skazanych. To najczęściej odwiedzana witryna wymiaru sprawiedliwości w Polsce - pisze "Gazeta Wyborcza".
Największy opór przed publikacją mają właśnie pijani kierowcy. Boją się, że nie będą już mieli opinii "porządnego obywatela" wśród znajomych. - Każdy, kto przeczyta, zastanowi się, czy wsiadać po dwóch kuflach piwa - mówi Grzegorz Szklarz, rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej.

W ostatnim roku za zgodą sądów i na czas przez sąd ustalony - zwykle od siedmiu dni do dwóch miesięcy - w internecie zawisły wyroki na 800 pijanych kierowców, 40 rodzinnych sadystów oraz dilerów, złodziei i kilkudziesięciu kiboli zadymiarzy.

Marek wpadł wiosną podczas porannej kontroli drogowej. Poprzedniego wieczoru oblewał z przyjaciółmi doktorat kolegi. Wydmuchał około promila. Zgodził się na karę. Do auta nie wsiądzie przez dwa lata. Publikacją wyroku w sieci nie przejmował się do czasu, gdy na osiedlu zaczęli klepać go po plecach: "No to żeś sąsiad zaszalał". Dzieci w przedszkolu wytykały synom Marka "niezłego tatusia", w sklepie ekspedientka pytała, czy już zapisał się na odwyk, bo ona mu alkoholu nie sprzeda. Skąd wiedzieli? Ktoś link do wyroku puścił na Facebooka i już poszło.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • bubek999

  Oceniono 99 razy 91

  Generalnie fajny pomysl, ale...
  Pijani kierowcy?
  Kibole?
  Drobni zlodzieje?

  Chetnie widzialbym tam prezesow spolek ktorzy dopuscili sie przekretow, pseudo menagerow, dyrektorkow ktorzy potrafia puscic firme z torbami a i tak zawsze znajda ciepla posadke....

 • siekier35

  Oceniono 68 razy 56

  dodać samorządowców,urzędasów i klechy.
  o lokalnych 'rekinach' biznesu nie wspominając.

 • fakiba

  Oceniono 66 razy 54

  Bardzo dobry pomysł

 • nonieee

  Oceniono 70 razy 42

  To jest "prawo". Zwykłych obywateli poniża się w sieci (czy to dobre czy złe to inna sprawa) a złodziejom na wielką skalę zakrywa się oczy na zdjęciach, żeby ich nie rozpoznano (Andrzej Plichta z Amber Gold na przykład).

 • e.day

  Oceniono 41 razy 41

  Poproszę jeszcze o publikowanie w sieci informacji z kontroli przeprowadzonych przez organy państwowe w zakładach produkujących żywność, obiektach gastronomicznych, stacjach paliw itp. Miło byłoby znać zarówno wynik pozytywny, jak i uchybienia czy nieprawidłowości w zakładzie, którego produktów się używa

 • mppmpp

  Oceniono 38 razy 32

  Brawo! Rozszerzyć zakres.
  I nieskromnie zapytam: dlaczego tak późno?!?

 • kobieta-matka1976

  Oceniono 15 razy 9

  Brawo Zielona Góra !!!! Tak powinno być w całej Polsce !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje