Krzywonos o odejściu z Kongresu Kobiet: Nie chcę wyciągać brudów

Lena Kolarska-Bobińska, Henryka Krzywonos i Jolanta Kwaśniewska podczas Kongresu Kobiet

Lena Kolarska-Bobińska, Henryka Krzywonos i Jolanta Kwaśniewska podczas Kongresu Kobiet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Kongres Kobiet za bardzo wchodzi w politykę, a ja nie jestem politykiem. Dlatego odchodzę - mówi w rozmowie z ?Gazetą Wyborczą? Henryka Krzywonos-Strycharska. Tydzień temu Kongres opuściła Jolanta Kwaśniewska, która tłumaczyła, że chce poświęcić się pracy w swojej fundacji Porozumienie bez Barier. Jednak nieoficjalnie mówi się, że powodem są konflikty w stowarzyszeniu.
Jedna z najbardziej znanych twarzy Kongresu Kobiet, odznaczona przez ruch jako Polka Dwudziestolecia, wyjaśniając powody swojego odejść z Kongresu Kobiet, podkreśla, że nie chce w żaden sposób szkodzić kobietom działającym w stowarzyszeniu. Jednak jak mówi "Gazecie Wyborczej" Krzywonos-Strycharska, od dłuższego czasu nie było jej z Kongresem po drodze. - Nie jestem politykiem, a Kongres - jak sądzę - za bardzo w tę sferę wchodzi. Do tego doszła uciążliwość kilkugodzinnych podróży do Warszawy, np. na 40-minutowe spotkanie. Na samolot mnie przecież nie stać - wyjaśnia.

Zapytana o sprawę głośnego odejścia Jolanty Kwaśniewskiej słynna działaczka opozycyjna podkreśla, że z byłą pierwszą damą łączy ją przyjaźń, a to zobowiązuje.

- Z Jolantą Kwaśniewską przyjaźnię się od 15 lat. Wiem, kim jest, co zrobiła, robi i co planuje, dlatego w pełni mogę się z tym utożsamiać. Przyjaźń zobowiązuje. Jeśli przyjacielowi dzieje się krzywda, trzeba się za nim wstawić. Jolanta była jedną z założycielek Kongresu. Nie chcę wyciągać brudów, ale szybko zepchnięto ją na boczny tor i zwracano się do niej tylko wtedy, gdy była potrzebna - wyjaśnia Krzywonos-Strycharska.

Cały wywiad w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (29)
Krzywonos o odejściu z Kongresu Kobiet: Nie chcę wyciągać brudów
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 1 raz -1

  Najpierw twierdziła że nie stać ją na samoloty a teraz że wie o jakichś brudach
  Był już taki jeden z teczką której zawartości nie chciał ujawnić
  Stan Tymiński mu było
  Żenada

 • pseudo12345

  Oceniono 1 raz 1

  Wyobrażam sobie co tam musi się dziać. Tam, gdzie takie modliszki - babofony jak Środa, Szczuka. Gnać stare baby do lasu!!!!!

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  Ten Kongres Kobiet się rozlatuje, bo nie ma parytetów dla chłopów...:-(

 • adammichnikoff

  Oceniono 5 razy -1

  Ten Handke to wyjątkowy idiota, nawet na tle tych durniów solidaruchów, co o niczym pojęcia nie mieli, bo nigdy w życiu nie pracowali. On jest tak głupi, że nawet nie wie do dziś, że zaszkodził Polsce i jak bardzo zaszkodził. jeździł do USA w latach 70. i skopiował stamtąd chory system, który w międzyczasie się tam skompromitował, po drodze powodując spustoszenie w edukacji i zaczęto się z niego wycofywać. A ten debil wepchał go polskim szkołom, które do tej pory miały lepszy ssystem. co było widać po wynikach międzynarodowych testów.

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 1

  Świetny njós i w sumie wszystko jasne, ale wie ktoś może przez przypadek, co to za "ruch" co tę "twarz kongresu odznaczył jako Polkę Dwudziestolecia"?

 • kibic_rudego

  Oceniono 11 razy -5

  leworęczny darmozjad nie załapał się do koryta to odchodzi

 • krzych.korab

  Oceniono 37 razy 15

  Znowu wykorzystano wizerunek Pani Prezydentowej Kwaśniewskiej. Jak w sławnym koncercie dobroczynnym po którym znani wykonawcy żądali zapłaty za występ. Kobiety z kongresu walczą o ilość w sejmie a nie jakość.

 • globalneocipienie

  Oceniono 22 razy 4

  Parytety to podręcznikowy wzór dyskryminacji i segregacji. Podstawową domeną polityki jest rozpychanie się łokciami, zdobywanie kolejnych pozycji. Widocznie feministki uważają, że kobiety tego nie potrafią, skoro potrzebują parytetów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje