Immunitet poselski należy znieść całkowicie [WYNIKI SONDY]

03.04.2013 21:27
Kontrola radarowa

Kontrola radarowa (Fot. MARCIN TOMALKA / AG)

65 proc. pytanych w naszej sondzie czytelników portalu Gazeta.pl uznało, że immunitet poselski należy znieść całkowicie. Ich zdaniem powinno to dotyczyć nie tylko spraw drogowych.
Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w dzisiejszej debacie za skierowaniem do dalszych prac projektu, który ma umożliwić karanie m.in. posłów i senatorów za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania im immunitetu. Projekt dotyczy także prokuratorów, prezesa IPN, rzecznika praw dziecka i generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

W naszej sondzie zapytaliśmy, czy twoim zdaniem parlamentarzyści powinni być na drogach traktowani tak jak inni obywatele? A także czy widzisz potrzebę karania ich za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania immunitetu?

Zdecydowana większość, bo 65 proc. pytanych, odpowiedziała, że immunitet poselski należy znieść całkowicie i że powinno to dotyczyć nie tylko spraw drogowych. 34 proc. sondowanych odpowiedziało, że posłowie na drodze powinni być traktowani tak jak inni obywatele. Jednak całkowite zniesienie immunitetu to zbyt duża zmiana.

Zaledwie 1 proc. pytanych uznało, że nie ma co kombinować w ustawach. Według nich poseł to poseł i immunitet należy mu się niejako z urzędu, także na drodze.

Jakie jest twoje zdanie na ten temat? ZAGŁOSUJKomentarze (64)
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 104 razy 100

  Dlaczego tylko poselski ?
  Wszelkie immunitety powinny być zlikwidowane
  Że poseł powinien płacić mandat to rozumiem,ale dlaczego nie może go płacić sędzia lub prokurator ?
  Tego nie rozumiem

 • xyz-xyz

  Oceniono 122 razy 72

  Patrząc na ten sondaż mam wrażenie, że 65 % czytaczy Wybiórczej to niestety bezmózgi. Ciekawi mnie, że emocjonują się przypadkami parlamentarzystów i żądają likwidacji immunitetu dla dla nich, ponieważ zdarzają się przypadki wykroczeń drogowych. Niestety nie żądają likwidacji immunitetu dla prokuratorów, którzy demolują Polskę w poczuciu absolutnej bezkarności. Podejrzewam, że nawet nie wiedzą, że prokuratorów chroni immunitet. Jest to ewenement w skali światowej. Idea monteskiuszowskiego podziału władzy zakłada, że władza ustawodawcza i sądownicza jest chroniona przed władzą wykonawczą. Nie odwrotnie. W Polce, za sprawą "redaktorów", ochronę tych dwóch władz się ogranicza, zaś prokuratorski immunitet się przemilcza. Immunitet dla prokuratorów, to pozostałość wpływu Związku Radzieckiego na polskie prawo karne. Myślcie ludzie! Pijany poseł, czy nawet skorumpowany poseł, nie jest dla was tak groźny, jak zdemoralizowany absolutną bezkarnością prokurator.

 • nie.mam.20

  Oceniono 67 razy 63

  immunitet powinien wylacznie obowiazywac wewnatrz budynku Sejmu i obejmowac wypowiedzi posla. Immunitet dla sedziow czy prokuratorow to grube naduzycie.
  Poza tym poslowie powinni byc poddawani takiej samej procedurze sledzczej czy procesowej, jak kazdy inny obywatel.
  Przynajmniej tak jest w Australii, gdzie za klamstwo na sali rozpraw, sedzia sadu najwyzszego dostal wyrok odsiadki.

 • lukki69

  Oceniono 55 razy 51

  immunitet to skutek uboczny złotej wolności szlacheckiej.W 89 roku na fali euforii i przekonania o swoim sukcesie a także przez nieznajomość dojrzałej demokracji został podtrzymany i ta PATOLOGIA trwa do dziś.Na dzień dzisiejszy jest zupełnie nie potrzebny. Nie ma zadnych podstaw zeby człowiek mający być przykładem przy dzisiejszej komunikacji i rozwoju stosunków miedzyludzkich musiał miec immunitet.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 49 razy 47

  Szanowna Pani Kopacz... jesteście równi nie tylko na drogach. Jestesmy nowoczesnym krajem w którym nawet półgłówki mają takie same prawa jak normalni ludzie.

 • 1radika

  Oceniono 41 razy 41

  Znaczenie słowa poseł dawno straciło swoją wartość.Posłani przez obywateli posłowie reprezentują wszystkich - tylko nie społeczeństwo.Sztuczne dodawanie powagi immunitetem jest tylko kwiatkiem do kożucha.

 • bardzouparty

  Oceniono 44 razy 32

  Znieść immunitet poselski, prokuratorski i sędziowski.
  I wszystkim dorosłym Polakom rozdać broń maszynową i po trzy wiadra amunicji.

 • askeladen

  Oceniono 37 razy 29

  Przede wszystkim sedziowie i prokuratorzy musza byc pozbawieni imunitetu. Do czego to podobne, zeby przedstawiciel prawa byl "bezprawny"?
  A co powiedziec o gazecie, ktora ignoruje najwazniejsze wydarzenie w kraju, STRAJK na slasku?
  www.radiownet.pl/publikacje/strajk-by-zylo-sie-lepiej#/publikacje/strajk-by-zylo-sie-lepiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje