Putin do Gazpromu: Gazociąg jamalski też przez Polskę. Nasz rząd zdumiony

03.04.2013 16:58
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Mikhail Klimentyev AP)

Władimir Putin zlecił koncernowi Gazprom powrócić do projektu budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier - poinformowała agencja Reutera. Kilka godzin po tej wiadomości strona polska wyraziła zdumienie pomysłem.- Zwiększenie importu gazu rosyjskiego do UE jest wątpliwe z punktu widzenia ekonomicznego - powiedział minister skarbu.
- W związku z gazociągami Nord Stream i South Stream faktycznie zrezygnowaliśmy z projektu Jamał-Europa II - powiedział prezydent Rosji, który spotkał się z szefem Gazprom Aleksiejem Millerem. Zaapelował o powrót do tego projektu, który ma zapewnić "zwiększenie niezawodności zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji, Węgier" - pisze agencja ITAR-TASS.

Miller powiedział zaś, że druga nitka gazociągu jamalskiego mogłaby zacząć działać w 2018-2019 roku.

Sensowności budowania drugiej nitki gazociągu nie widzi jednak strona polska. Kilka godzin po informacji dotyczącej pomysłu Putina, głos zabrał minister skarbu państwa. - Pytanie, czy jest w ogóle ekonomiczne uzasadnienie zwiększenia importu gazu rosyjskiego do UE. Raczej, patrząc na rok 2011 i 2012, obserwujemy spadek importu gazu rosyjskiego, w sumie już o 10 mld m3, więc jest to wątpliwe z punktu widzenia ekonomicznego. Nie widzę dzisiaj przestrzeni w Polsce, na terenie Europy, aby zagospodarować np. kolejne 15 mld m3 gazu rosyjskiego - powiedział na konferencji prasowej Mikołaj Budzanowski.- Po pierwsze, chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć, że jedyną spółką, która może budować gazociągi przesyłowe na terenie naszego kraju, jest polska spółka państwowa Gaz-System. I [budowanie drugiej nitki gazociągu jamalskiego - red.] to nie jest decyzja ani Gazpromu, ani innego rządu. Jesteśmy w Unii Europejskiej i to my będziemy o tym decydować - dodał minister.

Druga nitka od lat tylko w planach

Gazociąg jamalski łączy złoża gazu w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.

Magistralę Jamał - Europa oddano do użytku w roku 1999. Liczy 2 tys. km i przebiega z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę gazociągu Nord Stream (po dnie Bałtyku, z ominięciem Polski) nie zaczęto jej nawet projektować.

Zobacz także
Komentarze (268)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 349 razy 225

  "Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001 roku, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę gazociągu Nord Stream (po dnie Bałtyku z ominięciem Polski) nie zaczęto jej nawet projektować."
  ===================================================================
  Totalne zakłamanie tematu. Porozumienie w sprawie budowy Nord Stream podpisano w Moskwie 29 sierpnia 2006 roku pomiędzy Gazpromem i niemieckimi E.ON Ruhrgas i BASF. Pomysł budowy i dalsze decyzje związane z budową tego rurociągu były wynikiem SPRZECIWU RZĄDU łoBuzka odnośnie planu Rosjan budowy drugiej nitki "Jamalu". Słynne pierdoły o "światłowodach szpiegowskich" w rurociągu i tym podobne kretynizmy. Nie przypadkowo ruroci Nort Stream nazywany jest ironicznie "rurociągiem Steinhoffa" (od nazwiska łoBuzkowego ministra Janusza Steinhoffa) Niech teraz nie zwala się winy na Rosjan, bo na tej "solidarności" z Niemcami, głównie z kanclerzem Schroederem (obecnym prezesem Nord Stream) łoBuzek załatwił sobie "względy" u Niemców, które w późniejszym czasie zaowocowały p[oparciem go na szefa Parlamentu Europejskiego.

 • johanek4e

  Oceniono 242 razy 168

  A światło-wodowy wkład GW w zaniechanie tej inwestycji ,który skończył się awanturą dyplomatyczną z wiadomym podbałtyckim skutkiem?Krótka pamięć,czy spalone red.archiwa ?

 • gorzejgorzej

  Oceniono 159 razy 117

  Zaraz znajdzie się jakiś Buzek, który powie , że narusza to interesy Ukrainy albo jakiegoś Uzbekistanu. I wtedy Niemcy zaproponują nowy Nord Stream.
  O interesie Polski, jak poprzednim razem (Buzek), ten nowy Buzek mówił nie będzie !

 • philosophe

  Oceniono 154 razy 112

  Co za pokretne informacje. "...ze wzgledu na wybudowanie Nord-Stream zaniechano budowy..". Przeciez to wladze Polski zmusily Rosjan do obejscia polskiego terytorium.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 160 razy 98

  "Powinien" nie oznacza, że rurę położy, ale PiS i zgizauropodyl dostaną sraczki na samą myśl.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 206 razy 92

  Pan Premier Putin jak widac chce normalnych stosunkow gospodarczych ze swoim sasiadem,podejrzewam jednak ze z powodu oszolomow,wyznawcow trotylu i spisku na Najasnieszego Pana,niewiele uzyska.My natomiast kupimy gaz znacznie drozej,ale za to zgodnie z historycznym poslannictwem.

 • rabbinhood

  Oceniono 89 razy 81

  Każdy sensowny biznes rozpoczyna się od wyliczenia możliwych sposobów realizacji, potem szacuje się potencjalne koszty i ryzyko każdego wariantu, oraz sposoby rozwiązywania potencjalnych komplikacji i negatywnych scenariuszy. To że nie wyklucza się Polski z rozważa świadczy o braku uprzedzeń i normalizacji wzajemnych stosunków. Daleko jednak od tego do decyzji i realizacji, bo dziś więcej do powiedzenia od polityki mają pieniądze, szczególnie te które mają być zarobione na takim projekcie.

 • kingsizemax

  Oceniono 100 razy 44

  Gazprom powinien rozważyć - powiedział Putin .Przekładając to na realia rosyjskie , można powiedzieć , że Putin wydał szefom Gazpromu polecenie budowy drugiej nitki rurociągu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje