Afganistan: Zatrzymany groźny terrorysta. W mieszkaniu miał m.in. materiały wybuchowe

Mohammad Naeem Adil, jeden z najbardziej poszukiwanych w ostatnim czasie terrorystów, został zatrzymany przez afgańskich antyterrorystów i żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych PKW - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Następnego dnia po jego złapaniu doszło do ataku rebeliantów na konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa.
27 lutego br. Mohammad Naeem Adil przeprowadził atak na posterunek afgańskiej policji. Zginęło wtedy 17 policjantów. Terrorysta, używając improwizowanych ładunków wybuchowych, przygotowywał również wiele zamachów na wojska koalicyjne i afgańskie siły bezpieczeństwa. Poszukiwania Adila trwały od dłuższego czasu.

Współpraca "Afgańskich Tygrysów" (Kompania Specjalna Afgańskiej Policji) z tamtejszym wywiadem pozwoliła na ustalenie miejsca pobytu terrorysty. W nocy z 29 na 30 marca żołnierze przystąpili do akcji. Udało się zatrzymać Mohammada Naeema Adila, a w jego mieszkaniu znaleziono broń, amunicję, materiały wybuchowe i sprzęt elektroniczny. Cały ten arsenał był wykorzystywany do działalności terrorystycznej.

Razem z Adilem zatrzymano dwóch innych mężczyzn, także podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Rebeliantów przekazano władzom lokalnym.

Atak po zatrzymaniu terrorysty, kilkunastu rebeliantów zabitych

Z kolei rankiem 30 marca, we wschodniej części prowincji Ghazni rebelianci zaatakowali konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa. Podczas wymiany ognia pomiędzy ochroniarzami z APPF a rebeliantami rannych zostało kilka postronnych osób, a jeden cywil poniósł śmierć. Po tym zdarzeniu ta sama grupa rebeliantów zaczęła przygotowywać się do ataku na afgańskie i koalicyjne siły bezpieczeństwa. Udało się jednak ich uprzedzić. W akcji zginęło kilkunastu rebeliantów, kilkunastu kolejnych zostało rannych. W operacji nie ucierpiał żaden żołnierz ani osoba postronna.

Jak ustalono, jeden z zabitych rebeliantów był odpowiedzialny za atak na polski patrol w dniu 20 marca br. Użyto do niego miny-pułapki.

Więcej o:
Komentarze (120)
Afganistan: Zatrzymany groźny terrorysta. W mieszkaniu miał m.in. materiały wybuchowe
Zaloguj się
 • lot-condora

  0

  Uciąć mu łeb i obedrzeć go ze skóry.

 • tsuranni

  Oceniono 8 razy 4

  niezależnie od szerokości geograficznej i epoki, partyzanci są zawsze określani przez wojska okupacyjne tak samo....

 • kazik2500

  Oceniono 3 razy 3

  A moze by tak podwyzszyc bezpieczenstwo w Polsce a nie wyglupiac sie za granica? Prosze o kontakt jesli MON ma problem z ustalanie priorytetow dla polskiej armii lub z wydawaniem pieniedzy -- chetnie zasugeruje cala liste rzeczy do zrobienia przez paru silnych, umundurowanch.

 • tuvalu1

  Oceniono 3 razy 3

  Znaleziono m.in. sznurek, pilnik do paznokci, różową maskotkę oraz banknot 20 zł.

 • srool

  Oceniono 9 razy 1

  ..a co my tam robimy ? na obcej ziemi ?...walczymy z partyzantami ,którzy walczą o swój wolny kraj !! ( to takie masze AK ) ,my jako zachodnia "kultura" układamy im życie na siłę z tym całym żydowskim systemem ekonomiczno-gospodarczym (!) , ja się pytam po co ?

 • stefan4

  Oceniono 9 razy 1

  A to zdjęcie dzielne szweje zrobiły sobie na pamiątkę? Miło będzie kiedyś pokazać wnukowi, jak dziadzio z giwerą pilnował związanego chłopa, prawda?

  Dawno nikt nie przyniósł nam tyle hanby, co ci najeźdźcy, gnębiący obcy kraj za kasę. Polska jako żandarm Bliskiego Wschodu, psiakrew.

 • ranek1960

  Oceniono 3 razy -1

  A może tam znajdą tego przykurcza jarosława. k. to proponuje od razu kula w łeb lub bagnet w kuper

 • wujekgrga

  Oceniono 4 razy 2

  Mam rodzinę która przeprowadziła się z miasta dużego na wieś. Zaczęły dokuczać im myszy. Ale oni kochają zwierzęta. Zrobili więc pułapki które nie robią krzywdy zwierzęciu. Łapią myszki w klatkę w garażu i w domu, a potem przenoszą za strumyk (tak, taki z kładką) i wypuszczają bo nie wolno myszkom robić krzywdy.

  Czy ktoś poza mną widzi analogię do łapania terrorystów w Afganistanie ?

 • pawel.lewski

  Oceniono 7 razy 5

  Porządki należy robić zaczynając od własnego terenu, kiedy tu braknie bandytów i złodziei wtedy można ich szukać poza granicami za pozwoleniem ich mieszkańców, jak do tej pory bandytów i łobuzów jest u nas pod dostatkiem tylko łapaczy brak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX