Afganistan: Zatrzymany groźny terrorysta. W mieszkaniu miał m.in. materiały wybuchowe

03.04.2013 13:00
Mohammad Naeem Adil był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów

Mohammad Naeem Adil był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów (Fot. PKW Afganistan)

Mohammad Naeem Adil, jeden z najbardziej poszukiwanych w ostatnim czasie terrorystów, został zatrzymany przez afgańskich antyterrorystów i żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych PKW - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Następnego dnia po jego złapaniu doszło do ataku rebeliantów na konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa.
27 lutego br. Mohammad Naeem Adil przeprowadził atak na posterunek afgańskiej policji. Zginęło wtedy 17 policjantów. Terrorysta, używając improwizowanych ładunków wybuchowych, przygotowywał również wiele zamachów na wojska koalicyjne i afgańskie siły bezpieczeństwa. Poszukiwania Adila trwały od dłuższego czasu.

Współpraca "Afgańskich Tygrysów" (Kompania Specjalna Afgańskiej Policji) z tamtejszym wywiadem pozwoliła na ustalenie miejsca pobytu terrorysty. W nocy z 29 na 30 marca żołnierze przystąpili do akcji. Udało się zatrzymać Mohammada Naeema Adila, a w jego mieszkaniu znaleziono broń, amunicję, materiały wybuchowe i sprzęt elektroniczny. Cały ten arsenał był wykorzystywany do działalności terrorystycznej.

Razem z Adilem zatrzymano dwóch innych mężczyzn, także podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Rebeliantów przekazano władzom lokalnym.

Atak po zatrzymaniu terrorysty, kilkunastu rebeliantów zabitych

Z kolei rankiem 30 marca, we wschodniej części prowincji Ghazni rebelianci zaatakowali konwój ochraniany przez afgańskie siły bezpieczeństwa. Podczas wymiany ognia pomiędzy ochroniarzami z APPF a rebeliantami rannych zostało kilka postronnych osób, a jeden cywil poniósł śmierć. Po tym zdarzeniu ta sama grupa rebeliantów zaczęła przygotowywać się do ataku na afgańskie i koalicyjne siły bezpieczeństwa. Udało się jednak ich uprzedzić. W akcji zginęło kilkunastu rebeliantów, kilkunastu kolejnych zostało rannych. W operacji nie ucierpiał żaden żołnierz ani osoba postronna.

Jak ustalono, jeden z zabitych rebeliantów był odpowiedzialny za atak na polski patrol w dniu 20 marca br. Użyto do niego miny-pułapki.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • herbat

  Oceniono 93 razy 37

  Wracajcie do Polski.
  Jest jeden terrorysta społeczny, nijaki Piotr D., terroryzuje społeczeństwo groźbą strajku.
  Jest jeszcze paru innych ale ten jest szczególnie upierdliwy ostatnio.

 • wizzman

  Oceniono 94 razy 28

  Jak w Afganistanie to piszecie "terroryści" - ok. Ale jak trzeba napisać o arabach zabijających dzieci w Izraelu to piszecie "bojownicy". Hipokryci.

  A polskim żołnierzom chwała - bronią świata przed najgorszą zarazą. Ci ludzie ryzykują życiem żeby chronić tych Afgańczyków, którzy chcą żyć normalnie przed islamską ekstremą. Porównywanie talibów z AK to obraza.

 • dekarz55

  Oceniono 27 razy 13

  To Duda sie tam ukrywal?

 • piterpolander

  Oceniono 22 razy 12

  nie wierzę, złapali maciorewicza?

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 22 razy 10

  "Arsenał broni"?

 • wenge1

  Oceniono 13 razy 7

  Dość skromnie wygląda ten arsenał. 1 pistolet, kałach, kilka magazynków, a już całkowicie włos się jeży na głowie na widok spodni, laptopa, torby do laptopa, paru banknotów i kilku telefonów. Worki z nawozem- to już zakrawa na wielką ofensywę rebeliantów. Podejrzewam, że to samo można znaleźć w 90% afgańskich domów. Za to dużo więcej znalazłby w nie jednym domu w USA, tylko że tam nie ma rebeliantów.

 • ste-els

  Oceniono 9 razy 7

  Ale w Polsce trudno schwytać oszusta Roberta Andrzeja Makowskiego zamieszkałego pod nie istniejącym adresem w Warszawie ul. Wycieczki 26 oraz spółki widmo MRS Grupa Inwestycyjna, gdzie Makowski jest jedynym udziałowcem.

 • pawel.lewski

  Oceniono 7 razy 5

  Porządki należy robić zaczynając od własnego terenu, kiedy tu braknie bandytów i złodziei wtedy można ich szukać poza granicami za pozwoleniem ich mieszkańców, jak do tej pory bandytów i łobuzów jest u nas pod dostatkiem tylko łapaczy brak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje