Ministerstwo Zdrowia do Pawłowicz: Homoseksualność nie jest chorobą

03.04.2013 12:31
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze)

- Homoseksualność nie jest zaburzeniem ani chorobą, a osoby z orientacją homoseksualną nie powinny być w związku z tym kierowane na leczenie wiążące się ze zmianą orientacji - przekonuje resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację posłanki Krystyny Pawłowicz (PiS).
Pawłowicz w marcu zwróciła się do ministra zdrowia z pytaniem, "czy nie uważa, że działania rządu, a zwłaszcza premiera, zamiast usilnego popierania projektów ustaw przewidujących różne udogodnienia dla osób homoseksualnych, utrwalających w istocie cierpienia, zwłaszcza tych, którzy chcieliby powrotu do normalnego życia, winny pójść w kierunku wspierania działań umożliwiających osobom z problemem homoseksualizmu podjęcie właściwej terapii?".

"Moglibyśmy homofobię uznać za chorobę"

Ponadto Pawłowicz pytała, czy państwowe jednostki służby zdrowia prowadzą jakieś konkretne formy pomocy i terapii dla osób homoseksualnych, czy zajmują się problemami tych osób i w jaki sposób. - Idąc tokiem rozumowania pani poseł, równie dobrze moglibyśmy homofobię uznać za chorobę. Ale nikt z nas nie wpadłby na pomysł, aby ją leczyć, zwłaszcza, że w przypadku pani Pawłowicz mogłoby to być nieskuteczne - podkreślił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

W odpowiedzi na interpelację przesłaną w środę do Sejmu resort zdrowia podkreślił, że "w oparciu o wiedzę naukową homoseksualność nie jest zaburzeniem ani chorobą", a "homoseksualizm to jedna z orientacji seksualnych i określana jest jako trwałe zaangażowanie seksualne i psychoemocjonalne".

Resort przypomniał, że w 1973 r. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wykreśliło homoseksualizm z listy zaburzeń psychicznych, a rozpoznanie homo- i biseksualizmu zostało usunięte także z klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ponadto zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, osoby z orientacją homoseksualną nie powinny być traktowane jako zaburzone lub chore z powodu orientacji i nie powinny być kierowane z tego powodu na leczenie wiążące się ze zmianą orientacji - czytamy w odpowiedzi.

"Leczenie? Nierzetelne i nietrafne"

Ministerstwo zwróciło uwagę, że w 1993 r. amerykański Komitet Nadużyć w Psychiatrii (Committee on Abuse and Misuse of Psychiatry in the United States) stwierdził, że "terapia reparatywna (tzn. zmieniająca orientację) jest nieetycznym nadużyciem psychiatrii, któremu należą się sankcje ze strony środowiska profesjonalistów". MZ poinformowało, że także "prof. Robert Spitzer (Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku), jeden z głównych kreatorów klasyfikacji zaburzeń psychicznych po wielu latach stosowania tego typu "leczenia" w 2012 r. uznał je za nierzetelne i nietrafne".

Jednocześnie resort zapewnił, że osoby z orientacją homoseksualną, mające problemy z brakiem jej akceptacji przez otoczenie, nie akceptujące u siebie tej orientacji, z różnych przyczyn, mają możliwość otrzymania profesjonalnej pomocy w formie poradnictwa lub psychoterapii np. seksuologów, psychiatrów, psychoterapeutów w podmiotach leczniczych.

"W relacjach homo nie ma żadnego pożycia"

"Udzielana im pomoc ma na celu afirmację własnej orientacji czy neutralizację lęków. Osoby z orientacją homoseksualną, które jej nie akceptują, z motywów światopoglądowych, również mają możliwość uzyskania pomocy w rozwiązaniu problemów np. w dostosowaniu się do wyboru życia bez homoseksualnej aktywności. Nie proponuje się im jednak terapii reparatywnej z wyżej wymienionych przyczyn" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Resort wskazał ponadto, że Konsultant Krajowy w dziedzinie seksuologii organizuje szkolenia terapeutów i promuje programy prozdrowotne zgodnie z zaleceniami WHO oraz światowych towarzystw seksuologicznych.

Podczas styczniowej debaty w Sejmie nad projektami w sprawie związków partnerskich Pawłowicz mówiła m.in., że "w relacjach homo nie ma żadnego pożycia, jest najwyżej jałowe użycie drugiego człowieka, traktowanego jak przedmiot". Podkreślała, że proponowane związki mają cel "czysto hedonistyczny, autodestrukcyjny dla człowieka, partnera, członków jego rodziny".Zobacz także
Komentarze (726)
Zaloguj się
 • szary-polak

  Oceniono 805 razy 535

  Jak taki kołtun, rodem z wczesnego średniowiecza, jest profesorem ? Pawłowicz, to wzorcowy przykład ciemnoty ,nieuctwa, które panuje w wielu miejscach, instytucjach w Polsce...
  Pawłowicz to obciach, to obraza rozumu !

 • al-bundy

  Oceniono 569 razy 403

  Pałwowicz to wzorzec z Sevres niekompetencji i upadku szkolnictwa wyższego.

 • seroo1

  Oceniono 503 razy 371

  :))))))
  "równie dobrze moglibyśmy homofobię uznać za chorobę. Ale nikt z nas nie wpadłby na pomysł, aby ją leczyć, zwłaszcza, że w przypadku pani Pawłowicz mogłoby to być nieskuteczne"

  Ale pojechał po babie :))))))))))

 • europejczyk_prawdziwy

  Oceniono 393 razy 249

  pawłowicz to nie profesor, to ledwie doktor czegos tam.Dzwię sie ministrstwu ze fatygowało sie z odpowiedzią temu koczkodanowi w spódnicy!

 • komarrek

  Oceniono 311 razy 235

  Gdyby głupota była chorobą można by ją leczyć. Chociaż przy dzisiejszym postępie nauki i zabawie genami być może kiedyś da się "wyleczyć" zarówno homoseksualizm jak i głupotę. Mnie osobiście przeszkadza jedynie głupota ludzka, homoseksualiści niech sobie żyją tak jak chcą.

 • jamcijest44

  Oceniono 241 razy 151

  - Homoseksualność nie jest zaburzeniem ani chorobą, a osoby z orientacją homoseksualną nie powinny być w związku z tym kierowane na leczenie wiążące się ze zmianą orientacji.

  Zamieńmy "homoseksualność" na "głupotę", a odpowiedź wyda się aktem miłosierdzia wobec pani poseł.

 • jamcijest44

  Oceniono 212 razy 148

  Może i ta pani niezbyt rozgarnięta, ale za to jak prowokująco kobieca. Prawie tak jak posłanki Sobecka, Wróbel albo Kempa...

 • ka-mi-la789

  Oceniono 240 razy 146

  Homoseksualizm nie jest chorobą, za to umysłowość typu Pawłowicz zdecydowanie tak. O leczenie dla siebie powinien prosić ten toporny, ciemny tłuk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje