Duda: Zmiana rządu to jedyne wyjście. W Bułgarii się udało

03.04.2013 09:06
Piotr Duda

Piotr Duda (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

- Jeśli nie ma drugiej strony przy stole negocjacji, to trzeba sobie tę stronę zmienić - powiedział na antenie Radia ZET Piotr Duda. - Jeśli ten rząd nie chce prowadzić dialogu społecznego, to jedynym wyjściem jest zmiana rządu - dodał przewodniczący "Solidarności". Jego zdaniem w Polsce może mieć miejsce podobny scenariusz jak w Bułgarii, gdzie rząd upadł w wyniku protestów społecznych.
- Kilkanaście lat temu pokazał to prezydent Lech Wałęsa, zmieniając rząd Jana Olszewskiego. Pamiętamy, jak został zmieniony. Na pewno nie chodziło wtedy o sprawy teczek. Wszystko jest możliwe, rząd sam się może podać do dymisji. Już nie takie rzeczy działy się w krajach Unii Europejskiej - stwierdził Duda. Odpowiedział w ten sposób Monice Olejnik, która pytała go, "jak można zmienić rząd bez kartki wyborczej".

Jako drugi przykład Duda podał niedawną dymisję centroprawicowego rządu Bojko Borysowa w Bułgarii, który upadł po serii gwałtownych demonstracji ulicznych wywołanych podniesieniem cen energii. - Miesiąc temu w Bułgarii nikt nie sądził, że rząd może podać się dymisji. Parę demonstracji i rządu pana premiera Bułgarii nie ma - mówił przewodniczący "S" w audycji "Gość Radia ZET".

Dodał, że "Solidarność" czeka do 17 kwietnia na odpowiedź na swoje postulaty. Kilkukrotnie podkreślił, że najważniejsze dla niego jest rozpoczęcie rozmów z rządem. Zaznaczył jednak, że w tej sprawie "pierwszy ruch należy do pana premiera". - Ja jestem otwarty, czekam na telefon - powiedział.

Duda: Premierowi brakuje argumentów merytorycznych

Piotr Duda odpowiedział także premierowi Tuskowi na wyliczanie liczby nieobecności na posiedzeniach Komisji Trójstronnej. - Jak brakuje argumentów merytorycznych, to się mnie wyzywa od pętaków albo od wagarowiczów. Komisja Trójstronna jest fasadą. Nawet jeśli coś tam ustalimy, to wszystko jest uwalane na Radzie Ministrów. Dzisiaj trzeba w inny sposób negocjować - mówił przewodniczący "S".

Duda podkreślił, że "największym skandalem" jest to, że najważniejsze projekty ustaw nie trafiają do negocjacji w Komisji. - Choćby ta ostatnia, kontrowersyjna, dotycząca czasu pracy, w ogóle nie była procedowana na Komisji Trójstronnej. Poszła obok do konsultacji. Premier mówi o komisji, a sam doskonale wie, że nic się tam nie załatwia - stwierdził.

Zobacz także
Komentarze (304)
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 639 razy 391

  Ty koleś chyba nie zauważyłeś że ten rząd został wybrany przez obywateli tego kraju w wyborach i to 2 RAZY. jeżeli chcesz obalac ten rząd to wystartuj w wyborach i je wygraj. Skoro w swojej wyobraźni masz takie poparcie to nie będezie z tym problemu. Przewroty były dobre na komunę a nie na dzisiaj. Aha i nie mieszaj mnie do tego bo nie mam zamiaru przez całe życie zasuwać na przywileje emerytalne dobrze zarabiających górników, nauczycieli i wszsytkich doklejonych do nich działaczy związkowych, sam dostać potem 1500 brutto emerytury.

 • wmc-33

  Oceniono 417 razy 287

  Zmiana rządu byłaby dobrym pomysłem, gdyby była zmianą na lepsze. W przypadku rządu Olszewskiego można było zakładać, że każdy inny rząd będzie lepszy. Obecnie groziłby nam rząd Jarosława Kaczyńskiego z jakąś egzotyczną koalicją, albo jakaś inna forma rządów PO. Zmian na lepsze w tym nie widać. Widać za to, że Duda to zwykły dupek.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 361 razy 261

  No dobra, zmiana rzadu. Ale na kogo? Na fanatyczny PiSS? Juz raz mielismy IV RP i NIGDY WIECEJ tego szamba.

 • janekpanek43

  Oceniono 261 razy 195

  Kolesiowi widocznie sodówa uderza do głowy...

 • marceli_39

  Oceniono 252 razy 186

  Duda na marszałka polnego,ale bez buławy bo uszkodzi sobie pusty czerep.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 175 razy 155

  "Solidarność" i OPZZ przejęły kamienicę przy ul. św. Wojciecha 30 w Poznaniu na podstawie ustaw o związkach zawodowych. Od razu podwoiły lokatorom czynsz.

  Bolesław Stanikowski, szef wielkopolskich struktur OPZZ:

  "- Skoro dostaliśmy kamienicę, to chcemy coś z tego mieć. (...) Czy my jesteśmy instytucją charytatywną? Możemy sprzedać mieszkania, ale po cenach rynkowych. Pan by coś za darmo komuś oddał? (...) niech nie myślą, że pozwolimy im płacić takie czynsze jak obecnie. Nie po to odzyskaliśmy kamienicę, by dokładać do interesu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje