Papież Franciszek wymienia pierwszych biskupów w Polsce

03.04.2013 06:21
Jorge Mario Bergoglio, czyli papież Franciszek

Jorge Mario Bergoglio, czyli papież Franciszek (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

- Papież Franciszek podjął pierwsze decyzje personalne dotyczące Kościoła w Polsce - informuje "Rzeczpospolita".
Jak wynika z informacji, do których dotarła gazeta, nowym metropolitą wrocławskim ma zostać arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski.

Ponadto Franciszek mianował dwóch biskupów pomocniczych dla archidiecezji warszawskiej. Od czasu wypadku biskupa Piotra Jareckiego, który prowadził auto pod wpływem alkoholu, kardynał Kazimierz Nycz ze wszystkimi uroczystościami musi poradzić sobie tylko z jednym biskupem pomocniczym Tadeuszem Pikusem. Drugi, Marian Duś, jest chory, a ponadto w tym roku osiągnie wiek emerytalny.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że nowymi biskupami w Warszawie zostali ks. prof. Wojciech Bartkowicz, rektor warszawskiego seminarium, oraz ks. Janusz Bodzon, kanclerz warszawskiej kurii.

Biskup Piotr Jarecki wkrótce ma wyjechać ze stolicy i zostać kapelanem w żeńskim klasztorze na południu Polski.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (389)
Papież Franciszek wymienia pierwszych biskupów w Polsce
Zaloguj się
 • 440922edek

  0

  Kochany Papieżu wymień wszystkich dostojników naszego zgniłego Kościoła , niestety.
  nadal opowiadają głupoty o swojej pedofilii i nie mają godności i odwagi aby przyznać się do zbrodni przeciw najsłabszej osobie - dziecku.

 • ludwik.filip

  Oceniono 2 razy 0

  ojcze FRANCISZKU ! zajmij się natychmiast RYDZYKIEM !! On niszczy i rujnuje NASZE BABCIE...moherówki ..One nie mają na lekarstwa,mleko,chleb !!!

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  Ze starym, niejeden,
  Bezpieczniej się czuje,
  Lecz nowe lepiej
  Się prezentuje.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 2

  Na szczęście mamy w końcu odważnego i mądrego Papieża! Kościoły wschodnie mają prawo być reprezentowane ze względów ekumenicznych. Papież ma nawet racje odnośnie imienia. Po co tracić czas na dopisywanie "I", kiedy miliony latyfundiów leży od setek lat odłogiem wśród posiadłości ziemskich świata i Kościoła, podczas gdy prze wieki miliony dzieci głoduje i umiera? Rozumiem, że Jezus nie mógł nakarmić wszystkich z powodu niewiary, w pierwszych dniach Kościoła. Teraz jest wiara i możliwości wspomożenie biednych! A więc nie ma wytłumaczenia, że biedni nadal umierają z głodu!

 • 56marek

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekaw jestem reakcji naszego "BETONU" z Michalikiem ,Głodziem i innymi purpuratami z episkopatu w Polsce. ?...

 • 56marek

  Oceniono 7 razy 7

  Kiedy Papież Franciszek zrobi porządek z obrońcą pedofili Michalikiem, "kieliszkiem" Głodziem i z koncernem medialnym zakonu Redemptorystów ,oraz z tym Oszołomem i przestępcą Rydzykiem (ciągłe wyłudzanie pieniędzy od biednych i skołowanych "wiernych". Może zdąży zrobić porządek z tymi "pasterzami"!

 • stefan99999

  Oceniono 2 razy 2

  Właśnie przypadkiem trafiłem na ten tekst dzisiaj 5 czerwca.

  I co spece? Żadna z tych informacji się nie sprawdziła.

  Nowym arcybiskupem Wrocławia jest Józef Kupny z Katowic, a nominacji na warszawskich pomocniczych nie widać.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 6 razy 6

  Pierścionki na rączkach , fikuśna sukienka , cycki zwisające do brzucha , czy to jeszcze chłop czy już dziewucha ???

 • elzbieta09

  Oceniono 5 razy 5

  Bp. Jarecki u sióstr...To jest forma zesłania. Skromne dwa pokoje zamiast pałacu biskupiego. Wikt i opierunek według gustu zakonnic (dobry gust). 24-godzinny nadzór przez przełożoną klasztoru i jej zastępczynie (nic nie ujdzie ich uwagi - żadna flaszeczka). Gości po godz 22 się nie przyjmuje. Daleko do artystów (ulubione towarzystwo biskupów), polityków (nic nie można załatwić dla siebie) i administracji. Kontakty trzeba wyrabiać od nowa. Kapelan codziennie musi odprawiać Msze dla sióstr więc wyjazdy siła rzeczy są ograniczone do minimum, bo trzeba znaleźć zastępstwo za siebie. Chłopców brak. W klasztorze męskim można byłoby wypić z kimś, a w żeńskim nie uchodzi, a nawet jeśli, to musi się skończyć na lampeczce, bo siostry będą krzywo patrzeć. Samemu w pobliskim sklepie zaopatrywać się nie wypada. jeśli ktoś będzie stale przychodził pod jakimś pretekstem, siostrzyczki to wypatrzą i zaczną się przyglądać. na dodatek musi udawać pobożnego, bo tego się od niego oczekuje w klasztorze. Podoba mi się papież Franciszek. Dobrze wymyślił. Zesłanie do klasztoru męskiego nie byłoby takie upierdliwe....

  Mieszkałam w akademiku prowadzonym przez zakonnice. Wiem, o czym piszę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje