Waszyngton wzywa Chiny i Rosję do interwencji ws. Korei Północnej

02.04.2013 21:18
Ośrodek nuklearny kraju w Jongbion

Ośrodek nuklearny kraju w Jongbion (Fot. KYODO REUTERS)

Biały Dom wezwał dziś Pekin i Moskwę do wywarcia presji na Koreę Północną, uznając, że decyzja Pjongjangu o ponownym uruchomieniu reaktora atomowego w Jongbion to "pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań".
- Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Chiny wywierają wpływ na Koreę Płn. (...) Robiliśmy to już w przeszłości i teraz ponownie naciskamy na Chiny, aby wykorzystały te wpływy, by zmienić postępowanie Pjongjangu - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney, dodając, że podobny apel Waszyngton wystosował do Moskwy.

Departament Stanu USA uznał, że gdyby Korea Płn. w istocie uruchomiła reaktor atomowy, byłoby to posunięcie "skrajnie alarmującym". Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Victoria Nuland powiedziała, że byłoby to pogwałcenie międzynarodowych ustaleń, dodała jednak, że od ogłoszenia przez Pjongjang zamiaru uruchomienia reaktora w Jongbion do przejścia do czynów "jest jeszcze długa droga". Podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie zaakceptują Korei Płn. jako mocarstwa nuklearnego.

Pjongjang chce "wzmocnić swój arsenał nuklearny"

Pjongjang zapowiedział wcześniej wznowienie pracy przez główny ośrodek nuklearny kraju w Jongbion, zamknięty w 2007 r. na mocy międzynarodowego porozumienia. Wywołało to ostrą reakcję Seulu, Tokio oraz ONZ. Pekin wyraził zaniepokojenie.

Rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej sprecyzował, że wznowiona ma być m.in. praca 5-megawatowego reaktora jądrowego. Według rzecznika, cytowanego przez oficjalną agencję KCNA, decyzja wynika z woli Pjongjangu, by "wzmocnić swój arsenał nuklearny zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i o jakość".

Pekin apeluje o wznowienie rozmów

Rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei wyraził "zaniepokojenie" oświadczeniem władz KRLD. Pekin zaapelował o wznowienie rozmów sześciostronnych w celu rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim. Negocjacje te od dłuższego czasu pozostają w impasie.

Ośrodek w Jongbion znajduje się 96 km na północ od Pjongjangu. Został zamknięty przez północnokoreańskie władze w 2007 r. na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych.

W lutym Pjongjang przeprowadził swoją trzecią próbę atomową, co doprowadziło do rozszerzenia sankcji ONZ. W sobotę Korea Północna oświadczyła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową. Grozi też atakami na cele amerykańskie i południowokoreańskie.Zobacz także
Komentarze (48)
Waszyngton wzywa Chiny i Rosję do interwencji ws. Korei Północnej
Zaloguj się
 • drugiwojwa

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe czy Chinom podobała by się u jej granic zjednoczona proamerykańska Korea, technologicznie rozwinięta, która z czasem mogła by posiadać broń atomową ?

  W interesie gospodarczym i politycznym Chin jest utrzymanie Korei Północnej.

 • 54bodek

  Oceniono 3 razy -1

  Jak zwykle Ameryka chce cudzymi rękoma wyciągać kasztany z ognia, stąd te sugestie pod adresem Rosji i Chin. A po cichu może też liczy na to że wbije klin między Chiny i Rosję, ostatnio dość blisko współpracujące, co wyraźnie ogranicza wpływy USA w Azji.
  I jak zwykle, trzeba trochę poczekać, żeby zobaczyć co jest pod podszewką.
  ------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • zenon444

  Oceniono 9 razy 9

  Koreańska gra o wszystko - Korea Północna toczy swoją grę ponad pół wieku, istnienie komunistycznego reżimu opartego na dynastii, Kim-ów stało się czymś normalnym dla świata, reżim przez lata czekał sobie przyczajony bawiąc się w swoją zabawę zagładzania własnego społeczeństwa. Czasami obstrzeliwują stronę południową za pomocą artylerii, ewentualnie zatopią „znienawidzonym marionetkom z południa” korwetę. Jednakże generalnie reżim nie pozwalał sobie na przesadzanie z wojowniczością, ponieważ doskonale zdawał sobie sprawę z własnej słabości. Korea północna jest uzależniona w pełni od Chin, które traktują ją, jako przydatny straszak – służący do trzymania krajów stowarzyszonych z zachodem w szachu. Rosja w grze już się nie liczy, ponieważ jest przez północnych Koreańczyków traktowana podejrzliwie. obserwatorpolityczny.pl/?p=9481

 • krakkrakusek1au

  Oceniono 1 raz -1

  Wlasnie wypozyczylem film “Red Dawn”; w rolach glownych: Chris Hemsworth, Josh peck, Josh Hutcherson, Adrianna Palicki, Isabel Lukas i Jeffrey Dean Morgan. Film wyprodukowany w 2012r.

  Przedstawia scenariusz podboju USA przez Koree Pn….???

 • calli

  Oceniono 26 razy 6

  Była dziennikarka CNN: Nakazywano nam fałszowanie informacji w celu demonizacji Iranu i Syrii

  www.nacjonalista.pl/2013/04/02/byla-dziennikarka-cnn-nakazywano-nam-falszowanie-informacji-w-celu-demonizacji-iranu-i-syrii/

 • tanatopraktor

  Oceniono 19 razy -1

  Światowy Szatan zwany Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej praktycznie zawładnał 1/2 swiata. Nie oznacza to jednako ze Bestia ma władzę nad wszystkim, bo nie ma :))) dlatego sie wscieka i blluzni, trochę na prózno! :)))) Jest szansa na utrącenie Bestii łba.
  Chugo Chavez podczas mowy po exjużnaszczęscieprezydentajuesej powiedział:
  "
  The Devil is right at home. The Devil, the Devil himself, is right in the house.

  "And the Devil came here yesterday. Yesterday the Devil came here. Right here. [crosses himself] And it smells of sulphur still today.

  "Yesterday, ladies and gentlemen, from this rostrum, the president of the United States, the gentleman to whom I refer as the Devil, came here, talking as if he owned the world. Truly. As the owner of the world."

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy 2

  Przecież idioci z kanał Fox News kazali czekać do urodzin Kim Ir Sena 15 kwietnia!
  video.foxnews.com/v/2270263016001/us-moves-missile-defense-system-to-coast-of-korean-peninsula/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+foxnews%2Fvideo+(Internal+-+Video+-+Latest)
  Popatrzmy również jak Pani Prezydent ładnie dyga w nowym żółtym kostiumie. Wiem że jak mężczyźni dostają erekcji to kobiety nazywają taki strój TWARZOWY.

 • dariuszczwa

  Oceniono 39 razy -3

  Największym zagrożeniem dla pokoju na Świecie nie jest Pjongjang tylko USA ze swoim laureatem pokojowej nagrody Nobla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje