Staniszkis u Olejnik: Sikorski? Lubię go, ale szybciej mówi, niż myśli

02.04.2013 21:12
- Radosław Sikorski nareszcie zaczyna otaczać się w MSZ ludźmi kompetentnymi. Ale opowiadając w Berlinie o federacji, po prostu się wygłupił. Nie bronił interesu Polski - mówiła w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Komentowała też 500 dni rządu Tuska i konflikt na linii premier - Jarosław Kaczyński.
- Czyim ministrem jest Radosław Sikorski? Przyjdzie taki czas, kiedy będziemy to pytanie bardzo konkretnie stawiać - mówił niedawno Jarosław Kaczyński, krytykując działania ministra spraw zagranicznych ws. Smoleńska. W "Kropce nad i" u Moniki Olejnik prof. Jadwiga Staniszkis, oceniając ministra, podkreśliła, że "nareszcie bierze [do swojego resortu] ludzi kompetentnych, z wizją, jak wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far".

- Ale opowiadając w Berlinie o federacji, Sikorski po prostu się wygłupił. Nie bronił interesu Polski. Ten projekt jest już zapomniany. Teraz Van Rompuy jest "tym głównym" i dla niego Sikorski jest po prostu jakimś amatorem - stwierdziła Staniszkis. Dodała, że "lubi" ministra spraw zagranicznych, ale "szybciej mówi, niż myśli". - Ten jego Twitter jest niepoważny - dodała.

"Walka Tuska z Kaczyńskim to tylko rytuał"

- Nie dostrzegam walki pomiędzy Tuskiem i Kaczyńskim. To bardziej rytuał - stwierdziła w "Kropce nad i" Staniszkis. Według niej "to jest tak przewidywalny, jałowy, nudny konflikt, że nie schodzi w przestrzeń realną".

- Problemy Polski są tak poważne: demograficzne, sprawa OFE, brak strategii rozwoju, brak zdolności kreowania kapitału, wisimy na tych środkach unijnych, które kiedyś się skończą, emigracja, która zabija szanse demograficzne - wyliczała Staniszkis - że powinno się działać ponad podziałami. A ten konflikt to utrudnia - zaznaczyła.

"Premier rządzi strachem, umie manipulować"

Jadwiga Staniszkis stwierdziła też, że nie życzy Tuskowi zwycięstwa w wyborach szefa PO. - Rządzi strachem, umie manipulować, ma otoczenie, które mu w tym pomaga.

Za to Jarosław Kaczyński według pani profesor powinien zostać honorowym szefem PiS. - I oddać partię młodemu pokoleniu, żeby można było wymieść obecny aparat. Nazwisk nie wymienię, byłam proszona, by nie chwalić, żeby nie zaszkodzić - zaznaczyła.

"Tusk nie ma wizji. Ma wizję ukrywania problemów"

Staniszkis krytykowała też premiera za działania w sprawie OFE. - To, co zrobił rząd Tuska, zabierając połowę składki, rozpoczęło lawinę kolejnych dewastujących propozycji. Majstrowanie przy reformie OFE było błędem - stwierdziła. Dodała, że według niej Donald Tusk nie ma wizji rządzenia krajem.

- Ma wizję ukrywania problemów. Weźmy umowy śmieciowe: ci ludzie nie mają żadnych świadczeń. Tak się obniża standardy. Tusk używa tu argumentu bezrobocia. Ale płace są tak niskie, że to nie one są głównym problemem, tylko brak dynamiki, brak strategii - zakończyła.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • wojtekmat

  Oceniono 50 razy 30

  Kaczyński na pewno ma "wizje".
  Problem tylko w tym, że w danym momencie zależą one od branych proszków jak przestaje bać, to wizje się kończą (jak to w czasie wyborów prezydenckich było).
  A na poważnie - ja wole, gdy krajem rządzi dobry administrator , a nie ideolog "wizjoner".
  Wielu takich było: lenin, stalin, hitler, mao...
  Wizjonerzy" maja niepokojącą tendencję do ignorowania rzeczywistości- a w tym gorszym przypadku (jeśli mają takie możliwości) do jej zmiany bez względu na koszty. Tym bardziej, że te koszty ponoszą inni.

 • e-komentarz

  Oceniono 47 razy 13

  "Sikorski? Szybciej mówi, niż myśli" - ale jednak myśli.
  Babciu Jadziu, Ty już tylko mówisz, myślenie już nie działa wcale.
  "Tusk rządzi strachem" - skądś ten strach jednak się wziął. 2005-2007?
  "Weźmy umowy śmieciowe" - znam wiele młodych osób które z nich się
  cieszą, inaczej nie miałyby żadnej pracy. O emeryturze nie myślą, to dla nich abstrakcja...

 • jerjar

  Oceniono 30 razy 8

  Staniszkis Jadwiga wieszczy i wróży. Coś tam na ogniu uciera i miesza. Wrzuci zdechłą żabę, lubczyku listek, suszonego pająka i gorczycy worek. Tak się rodzi ekspertyza, prognoza, czy cóś tam.

  Ale z Sikorskim ma trochę racji. Niby na luzie pisze na tym Twitterze, lecz nie rozumie, że gdy media nagłaśniają jego wpis, że w Biedronce nie mają barwników do jajek, więc idzie do Tesco, to brzmi jak celebryckie fochy. Jan Kowalski może takie mieć, ale minister spraw zagranicznych to jednak jakiś majestat, no powiedzmy: majestacik.

 • wmc-33

  Oceniono 10 razy 6

  Akurat Jadźka jest ostatnią osobą na świecie, która ma prawo komukolwiek zarzucać, że mówi zanim pomyśli. Nie zmienia tego nawet fakt, że tym razem w tym jednym detalu ma rację.

 • 13perun

  Oceniono 30 razy 6

  Babcia ma rację w kwestiach:
  - Radosława "biskupowi wolno więcej" Sikorskiego,
  - Tuska manipulatora,
  - demograficznej porażki styropianowej rewolucji,
  - klęski Buzkowych OFE,
  - potrzeby odstawienia na bocznice Kaczyńskiego.

 • fakiba

  Oceniono 4 razy 2

  Pani Sztaniskis powiedziała że lubi Sikorskiego toż to skandal i jawna zdrada prezes pewnie jej tego nie zapomni lubić i wychwalać można tylko Fotygę i jej wspaniałą dyplocośtam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje