Staniszkis u Olejnik: Sikorski? Lubię go, ale szybciej mówi, niż myśli

Jadwiga Staniszkis i Radosław Sikorski

Jadwiga Staniszkis i Radosław Sikorski (fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta)

- Radosław Sikorski nareszcie zaczyna otaczać się w MSZ ludźmi kompetentnymi. Ale opowiadając w Berlinie o federacji, po prostu się wygłupił. Nie bronił interesu Polski - mówiła w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Komentowała też 500 dni rządu Tuska i konflikt na linii premier - Jarosław Kaczyński.
- Czyim ministrem jest Radosław Sikorski? Przyjdzie taki czas, kiedy będziemy to pytanie bardzo konkretnie stawiać - mówił niedawno Jarosław Kaczyński, krytykując działania ministra spraw zagranicznych ws. Smoleńska. W "Kropce nad i" u Moniki Olejnik prof. Jadwiga Staniszkis, oceniając ministra, podkreśliła, że "nareszcie bierze [do swojego resortu] ludzi kompetentnych, z wizją, jak wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far".

- Ale opowiadając w Berlinie o federacji, Sikorski po prostu się wygłupił. Nie bronił interesu Polski. Ten projekt jest już zapomniany. Teraz Van Rompuy jest "tym głównym" i dla niego Sikorski jest po prostu jakimś amatorem - stwierdziła Staniszkis. Dodała, że "lubi" ministra spraw zagranicznych, ale "szybciej mówi, niż myśli". - Ten jego Twitter jest niepoważny - dodała.

"Walka Tuska z Kaczyńskim to tylko rytuał"

- Nie dostrzegam walki pomiędzy Tuskiem i Kaczyńskim. To bardziej rytuał - stwierdziła w "Kropce nad i" Staniszkis. Według niej "to jest tak przewidywalny, jałowy, nudny konflikt, że nie schodzi w przestrzeń realną".

- Problemy Polski są tak poważne: demograficzne, sprawa OFE, brak strategii rozwoju, brak zdolności kreowania kapitału, wisimy na tych środkach unijnych, które kiedyś się skończą, emigracja, która zabija szanse demograficzne - wyliczała Staniszkis - że powinno się działać ponad podziałami. A ten konflikt to utrudnia - zaznaczyła.

"Premier rządzi strachem, umie manipulować"

Jadwiga Staniszkis stwierdziła też, że nie życzy Tuskowi zwycięstwa w wyborach szefa PO. - Rządzi strachem, umie manipulować, ma otoczenie, które mu w tym pomaga.

Za to Jarosław Kaczyński według pani profesor powinien zostać honorowym szefem PiS. - I oddać partię młodemu pokoleniu, żeby można było wymieść obecny aparat. Nazwisk nie wymienię, byłam proszona, by nie chwalić, żeby nie zaszkodzić - zaznaczyła.

"Tusk nie ma wizji. Ma wizję ukrywania problemów"

Staniszkis krytykowała też premiera za działania w sprawie OFE. - To, co zrobił rząd Tuska, zabierając połowę składki, rozpoczęło lawinę kolejnych dewastujących propozycji. Majstrowanie przy reformie OFE było błędem - stwierdziła. Dodała, że według niej Donald Tusk nie ma wizji rządzenia krajem.

- Ma wizję ukrywania problemów. Weźmy umowy śmieciowe: ci ludzie nie mają żadnych świadczeń. Tak się obniża standardy. Tusk używa tu argumentu bezrobocia. Ale płace są tak niskie, że to nie one są głównym problemem, tylko brak dynamiki, brak strategii - zakończyła.

Zobacz także
 • Donald Tusk na konferencji prasowej Tusk: Chcemy prostować kampanię brutalnych bzdur ws. Smoleńska
 • Jarosław Kaczyński Kaczyński: Czyim ministrem jest Sikorski? Przyjdzie czas, że zapytamy. Potrzebujemy tylko narzędzi
Komentarze (33)
Staniszkis u Olejnik: Sikorski? Lubię go, ale szybciej mówi, niż myśli
Zaloguj się
 • 2560a

  0

  Staniszkis u Olejnik: Sikorski? Lubię go, ale szybciej mówi, niż myśli
  --znaczy sie pan minister jest WOLNOMYSLACY...czyli........
  zgadzam sie!

 • fakiba

  Oceniono 4 razy 2

  Pani Sztaniskis powiedziała że lubi Sikorskiego toż to skandal i jawna zdrada prezes pewnie jej tego nie zapomni lubić i wychwalać można tylko Fotygę i jej wspaniałą dyplocośtam

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy -1

  Jadźka jaja sobie robi uważając ze Sikorski, 85 geniusz na świecie, jest zdolny do myślenia..

  Ma uprzywilejowana pozycje do robienia przekrętów, najpierw u Mazowieckiego, Kaczora a teraz u Tuska.
  Poza tym jak zaczyna gadać to najczęściej jak mały chłopiec w krótkich majtkach.
  Ostatnio podchlebiał się do pijaka i cham, Flaszki Głódzia

 • wmc-33

  Oceniono 10 razy 6

  Akurat Jadźka jest ostatnią osobą na świecie, która ma prawo komukolwiek zarzucać, że mówi zanim pomyśli. Nie zmienia tego nawet fakt, że tym razem w tym jednym detalu ma rację.

 • philosophe

  Oceniono 11 razy -1

  Sikorski, pomimo wielu alt spedzonych za granica, nie potrafil przyjac cywilizacji zachodnioeuropejskiej i powrocil do polskiego grajdolka, Jego wystepy tchna peerelowszczyzna - nawet chyba nie zdaje sobie on z tego sprawy. Do Tuska mu nawet nie daleko, ale do Rostowskiego dzieli go przepasc !

 • 13perun

  Oceniono 15 razy -1

  Babcia trafnie przedstawiła obraz totalnej klapy tej styropianowej rewolucji z '89.
  Styropian na śmietnik - może być nawet po nowych stawkach :-)

 • zyks

  Oceniono 9 razy -3

  Plecie bzdury. A Olejniczka, która ją stale promuje, jest jej warta.

 • zlappande

  Oceniono 7 razy -3

  nie ma niczego, z czym byloby sie trudno zgodzic

  ale pani Staniszkis - przez tyle lat macila pani w tym kotle, jeszcze dodatkowo mamila Jaroslawa (a wiadomo, ze Jaroslaw jest dziecinnym staruszkiem) np o tym Petelickim - no to bylo powazne ? takie rzeczy opowiada pani profesor ?

  oczywiscie, takie bajania mozna kontynuowac dalej: Polska ngdyby miala GDP trzy razy wiekszy no i gdyby miala wiele bogactw naturalnych, szczegolnie tych budujacych energie, jak bysmy mieli ropy tyle co Arabia Saudyjska a do tego wydobycie byloby tanie to naprawde mogloby byc cudownie

  jeszcze jakby na ten przyklad "Gazeta Polska" dbala bardziej o rzetelnosc i wychowanie w patriotyzmie nie byloby sciema, jak by ta mlodziez przestala gwizdac a wziela sie za lektury a jeszcze jakby Duda zamiast palic opony wymyslal by rewelacyjne rozwiazania spoleczne

  no cuda, powiadam pani profesor
  jeszcze jakbysmy potrafili byc innowacyjni z nowymi technologiami, a wszyscy starzy profesorowie na uczelniach nie mieli by klopotow z dopelnianiem swoich umiejetnosci i wogole jakbysmy mieli wiecej blachy to bysmy zarzucili swiat konserwami, ale nie mamy miesa, pani profesor

  to znaczy mieso juz mamy i blache tez juz mamy, ale co to za pieniadze mozna z tego wyciagnac ? i od kogo ?

 • 13perun

  Oceniono 30 razy 6

  Babcia ma rację w kwestiach:
  - Radosława "biskupowi wolno więcej" Sikorskiego,
  - Tuska manipulatora,
  - demograficznej porażki styropianowej rewolucji,
  - klęski Buzkowych OFE,
  - potrzeby odstawienia na bocznice Kaczyńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje