Francja zmieniła prawo ws. aborcji: 100 proc. refundacji, darmowa antykoncepcja dla nastolatek

02.04.2013 12:08
Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne (Fot. MARCIN KLABAN/AGENCJA GAZETA)

Od wczoraj we Francji obowiązują nowe zasady dotyczące stosowania antykoncepcji oraz aborcji. W życie weszła ustawa, którą francuska niższa izba parlamentu przyjęła w październiku ubiegłego roku. Zmiany prawne gwarantują Francuzkom m.in. pełny zwrot kosztów usunięcia ciąży.
Od 1 kwietnia 2013 roku we Francji zaczęło obowiązywać prawo, zgodnie z którym usunięcie niechcianej ciąży będzie w pełni refundowane przez państwo - informują francuskie media. Do tej pory pełnoletnie Francuzki mogły uzyskać zwrot maksymalnie 80 proc. kosztów tego zabiegu. To duża zmiana, ponieważ usunięcie ciąży kosztuje we Francji od 200 do 450 euro.

Zmiany objęły także regulacje dostępu do środków antykoncepcyjnych - czytamy w serwisie Lemonde.fr. Zgodnie z nową ustawą dziewczęta w wieku od 15 do 18 lat nie będą musiały płacić za antykoncepcję. Co więcej, recepty na odpowiednie środki nastolatki otrzymają anonimowo.

We Francji rocznie ciążę usuwa 12 tys. nastolatek

Nowe prawo ma zachęcić nastolatki do stosowania antykoncepcji i doprowadzić do ograniczenia liczby ciąży wśród małoletnich Francuzek. Co roku aborcji dokonuje tam ok. 12 tysięcy dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Według sondażu przeprowadzonego przez INSERM-INED pigułki antykoncepcyjne są we Francji najpopularniejszą metodą antykoncepcji, choć stosuje je nieco mniej kobiet, niż w roku 2000 - donosi "Le Monde". Spadek popularności tej metody wśród młodzieży wiąże się z częstszym wykorzystywaniem prezerwatyw i metod hormonalnych (np. plastrów antykoncepcyjnych).

Wprowadzenie w życie nowej ustawy to realizacja obietnic prezydenta François Hollande'a, który podczas kampanii wyborczej w 2012 roku zadeklarował, że podczas swojej kadencji ułatwi kobietom dostęp do aborcji. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel ponad trzynaście milionów euro.

Zobacz także
Komentarze (325)
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 388 razy 260

  U nas jest lepiej. 15-latka o ile ciemna, biedna i z nizin społecznych, to urodzi. Przeważnie dziecko, które ma dużą szansę aby z braku normalnej rodziny wyrosnąć na bandziora, dla którego przeciwnicy aborcji będą się później domagać kary śmierci.

  O ile ma kasiastych rodziców i perspektywy na przyszłość to wyskrobie z narażeniem życia i zdrowia w kraju, albo za duże pieniądze za granicą. I moralności chrześcijańskiej stanie się zadość.

 • blogfiles

  Oceniono 455 razy 235

  Terlikowi już trzęsą się paluszki, na zaczerwienionym czółku pojawiły się krople potu.

 • dziadekjam

  Oceniono 251 razy 163

  "To duża zmiana, ponieważ usunięcie ciąży kosztuje we Francji od 200 do 450 euro."
  =================================================================
  Tanizna. W Polsce za samo przekonanie "skrobacza" do dokonania zabiegu "niezgodnego z sumieniem" kosztuje więcej..

 • tacx

  Oceniono 243 razy 71

  Buhahaha... TO będziemy mieć za 18lat pierwszy muzułmański kraj Europy. I to gdzie? U najstarszej córy Koscioła. O lelum polelum. Co za czasy.

 • blue911

  Oceniono 426 razy 52

  Kiedy u nas I w USA ludzie tak zmadrzeja?? Dziesiatki ,a moze setki lat uplyna zanim rozum pokona uprzedzenia I ciemnote. Brawo Francuzi!

 • olamazur

  Oceniono 172 razy 48

  Darmowy dostęp do antykoncepcji - rozumiem, popieram, świetny pomysł.
  Ale skrobanka na koszt podatnika? Dlaczego uradzili, że podatnik ma za to płacić?
  Jak już byli tacy głupi oboje, że spłodzili dziecko mimo że prezerwatywy są bardzo tanie (albo i darmowe), to niech za to zapłacą z własnej kieszeni. Bo dojdzie do tego, że aborcję zaczną traktować jak środek antykoncepcyjny ("w razie czego wpadnę na pół dnia do szpitala i po kłopocie...").

 • mutant_popromienny

  Oceniono 253 razy 43

  Nie ma chleba , bedzie zabawa dla gawiedzi...
  Mam w dupie kwestie aborcji , ale ten upadajacy kraj jakim jest RF ma chyba inne , wazniejsze problemy na glowie?

  PS: Spadajace poglowie europejskich francuzow , ucieszy zapewne "nowych Francuzow"....:)

 • tirinti

  Oceniono 127 razy 39

  Wiedzą jak zadbaćo to, by za 20-30 lat nie było bezrobocia.
  A u nas zachęcają do rozmnażania się wiedząc, że dla bachorów, jak dorosną, nie będzie pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje