Francja zmieniła prawo ws. aborcji: 100 proc. refundacji, darmowa antykoncepcja dla nastolatek

Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne (Fot. MARCIN KLABAN/AGENCJA GAZETA)

Od wczoraj we Francji obowiązują nowe zasady dotyczące stosowania antykoncepcji oraz aborcji. W życie weszła ustawa, którą francuska niższa izba parlamentu przyjęła w październiku ubiegłego roku. Zmiany prawne gwarantują Francuzkom m.in. pełny zwrot kosztów usunięcia ciąży.
Od 1 kwietnia 2013 roku we Francji zaczęło obowiązywać prawo, zgodnie z którym usunięcie niechcianej ciąży będzie w pełni refundowane przez państwo - informują francuskie media. Do tej pory pełnoletnie Francuzki mogły uzyskać zwrot maksymalnie 80 proc. kosztów tego zabiegu. To duża zmiana, ponieważ usunięcie ciąży kosztuje we Francji od 200 do 450 euro.

Zmiany objęły także regulacje dostępu do środków antykoncepcyjnych - czytamy w serwisie Lemonde.fr. Zgodnie z nową ustawą dziewczęta w wieku od 15 do 18 lat nie będą musiały płacić za antykoncepcję. Co więcej, recepty na odpowiednie środki nastolatki otrzymają anonimowo.

We Francji rocznie ciążę usuwa 12 tys. nastolatek

Nowe prawo ma zachęcić nastolatki do stosowania antykoncepcji i doprowadzić do ograniczenia liczby ciąży wśród małoletnich Francuzek. Co roku aborcji dokonuje tam ok. 12 tysięcy dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Według sondażu przeprowadzonego przez INSERM-INED pigułki antykoncepcyjne są we Francji najpopularniejszą metodą antykoncepcji, choć stosuje je nieco mniej kobiet, niż w roku 2000 - donosi "Le Monde". Spadek popularności tej metody wśród młodzieży wiąże się z częstszym wykorzystywaniem prezerwatyw i metod hormonalnych (np. plastrów antykoncepcyjnych).

Wprowadzenie w życie nowej ustawy to realizacja obietnic prezydenta François Hollande'a, który podczas kampanii wyborczej w 2012 roku zadeklarował, że podczas swojej kadencji ułatwi kobietom dostęp do aborcji. Rząd planuje przeznaczyć na ten cel ponad trzynaście milionów euro.

Zobacz także
Komentarze (328)
Francja zmieniła prawo ws. aborcji: 100 proc. refundacji, darmowa antykoncepcja dla nastolatek
Zaloguj się
 • miradzieciatko

  0

  Zaskakująca polityka francuskigo rządu.

 • v_kolumna_v

  0

  Na demoralizację kasy nigdy nie brakuje....

 • kisielka0

  0

  VIVA la France!!!

 • gunia-natura

  Oceniono 1 raz 1

  Rząd Francji sponsoruje wyginięcie własnego narodu, jakież to urocze! Pomijając kwestie pozbywania się dzieci, którym nie daje się szansy narodzić, już mają niż demograficzny przy równoczesnej ekspansji Islamu. Ciekawe, ile zajmie muzułmanom zrobienia meczetu w miejsce wieży Eiffela i muzeum w Luwrze?

 • antek.olejnicki

  0

  www.youtube.com/watch?edit=vd&v=x84DYJ_lCxE

 • wojtek_bstok

  Oceniono 2 razy 0

  Europa jest coraz bliżej totalnego upadku :(

 • olietta

  Oceniono 3 razy 1

  Jak bardzo przykro, że takie rzeczy się dzieją. Życie jest cudem. Każde. Bardzo, bardzo źle się dzieje.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy 1

  @zdziwiony6

  No i co z tego? Uchodzcow somalijskich to w UK na palcach jednej reki mozna policzyc - z ich powodu nie zbiednieje.
  A waszego polskiego tlenionego, zaniedbanego pomiotla z brytyjska Induska nawet porownac sie nie da: tutejsze Induski maja z reguly duzo wyzszy poziom wyksztalcenia, kultury, higieny, zamoznosci (Induski to wlasnie najzamozniejsze brytyjskie business women). Ze o znajomosci angielskiego to juz, kurcze, nawet i nie wspomne.:)
  Widac, cwoku, ze UK nie znasz, bo z twego council flat, podnajetego na dziko od polskich Cyganow, Anglii klas srednich za cholere nie mogles ogladac. Za wysokie progi na Polaczka nogi. A kuku!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 3

  @kuma1

  To sa wlasnie straszne skutki tego waszego zwyrodnialego i zboczonego "polskiego katolicyzmu" - Polki rodza nowych obywateli anglikanom, niemieckim protestantom, bezboznym Francuzom, ba...nawet i muzulmanom, ale niewiele takich glupich, co by chcialy powic dziecie polskim katolikom pod polskim krzyzem. Szczegolnie zas, gdy taka stara raszpla jak ty, dawno po klimakterium, im w imie 'patryjotyzmu' to zrobic kaze. A kuku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje