Korea Płn. zrywa porozumienie. Wznowi pracę ośrodka nuklearnego

02.04.2013 08:21
Kim Dzong Un rozmawia z generałami. W głębi przestarzałe telefony i sprzęt. Fragment filmu wyemitowanego w koreańskiej telewizji KRT

Kim Dzong Un rozmawia z generałami. W głębi przestarzałe telefony i sprzęt. Fragment filmu wyemitowanego w koreańskiej telewizji KRT (Fot. REUTERS TV Reuters)

Władze Korei Północnej zapowiedziały wznowienie pracy przez główny ośrodek nuklearny kraju w Jongbion. Został on zamknięty w 2007 roku na mocy międzynarodowego porozumienia.
Rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej sprecyzował, że wznowiona ma być m.in. praca 5-megawatowego reaktora jądrowego. Według rzecznika, cytowanego przez oficjalną agencję KCNA, decyzja wynika z woli Phenianu, by "wzmocnić swój arsenał nuklearny zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i o jakość".

ONZ: Kryzys zaszedł za daleko

Agencja KCNA przekazała, że ponowne uruchomienie reaktora ma też rozwiązać problem "poważnych" niedoborów energii elektrycznej. Przy pełnym wykorzystaniu reaktor ten jest w stanie rocznie wyprodukować ilość plutonu wystarczającą do skonstruowania jednej bomby - pisze agencja Associated Press.

Przebywający z wizytą w Andorze sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun podkreślił, że kryzys wokół Korei Płn. "zaszedł za daleko", a jedyną metodą na jego rozwiązanie są negocjacje. - Groźby nuklearne to nie jest zabawa - podkreślił Ban. Wskazał, że jego zadaniem jest "przeciwdziałanie wojnie i dążenie do pokoju".

Prezydent Korei Płd. Park Geun Hie wezwała, aby na prowokacje Phenianu reagować "ostrymi dyplomatycznymi i militarnymi środkami odstraszania". Południowokoreańskie MSZ apelowało o "pełne przestrzeganie rezolucji w celu zagwarantowania denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

Międzynarodowe porozumienie

Ośrodek w Jongbion znajduje się 96 km na północ od Phenianu. Został zamknięty przez północnokoreańskie władze w 2007 roku na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych: oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja.

W lutym Phenian przeprowadził swoją trzecią próbę atomową, co doprowadziło do rozszerzenia sankcji ONZ. W sobotę Korea Północna oświadczyła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową; grozi atakami na cele amerykańskie i południowokoreańskie.

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 26 razy 20

  Ta na bank "wznowia". Tam prace wre caly czas

 • enedue3

  Oceniono 28 razy 12

  Te "śmiechy" ze "starego sprzętu" są to śmiechy ignorantów technicznych , niedouczonych dziennikarzyn i szerokiego pospulstwa. Dla ludzi technicznych obudowa metalowa komputera to skrzynka faradaya, która ma za zadanie chronić elektronikę komputera przezd impulsem elektromagnetycznym przy wybuchu ładunku atomowego bądź specjalnej bomby EM ale tez zapobiega emisji fali elektromagnetycznej na zewnątrz, utrudnia podsłuch. Druga sprawa to stary telefon, telefonia przewodowa jest odporna na podsłuch z kosmosu, z mobilnych podsłuchiwaczek! Moim zdaniem wszystko zgodne jest z fizyką :)

 • olena.s

  Oceniono 35 razy 7

  Jakiem liberał, demokrata i wolnościowiec, tak czasem chciałabym jakiegoś efektywnego międzynarodowego żandarma, który potrafiłby szybko przykrócić smyczy takim oszołomom.

  katar1.blox.pl/html

 • gold_berg

  Oceniono 10 razy 4

  niestety Korea Północna wodzi świat za nos - jeżeli jej się teraz nie rozbroi to w przyszłości będzie wielkie booooom....

 • lucek75

  Oceniono 14 razy 4

  Trzeba ich... zanim oni nas

 • angryboy

  Oceniono 3 razy 3

  Kim Dzong Un - podoba mi się ten pan.
  Prawdziwy chłop z jajami.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Południowokoreański horror pt. "Host", film, którego światowa premiera odbyła się na tegorocznym MFF w Cannes, pobił rekord otwarcia na ekranach kin w Korei Południowej. W ciągu pierwszego weekendu jego kinowej obecności obejrzało go 2,6 miliona widzów. Tylko w sobotę, 29 lipca, na film wybrało się 790 tysięcy Koreańczyków. To także rekord.
  First, the movie starts with the scene of American military pathologist’s dumping over 200 bottles of formaldehyde into the sewer system, leading into the Han River. Over the next few years, a strange amphibious monster emerges from Han River and attacks people at random. The monster snatches up the protagonist’s daughter and returns to its hideout under Wonhyo Bridge.
  en.wikipedia.org/wiki/The_Host_(2006_film)
  A jak to polaki widzą i rozumieją?
  The Host: Potwór – południowokoreański film w reżyserii Joon-ho Bong z 2006 roku. Film łączy w sobie elementy dramatu i komedii. Film opowiada przygodę koreańskiej rodziny Park. Kang-doo Park pomaga ojcu w prowadzeniu baru na brzegu rzeki Han w Seulu. Pewnego dnia miastem wstrząsa atak potwora, wśród ofiar jest córka Kang-doo. Gdy jednak okazuje się to nieprawdą, cała rodzina wyrusza jej na ratunek.
  Co to za scena na początku w amerykańskiej kostnicy wojskowej?

  Wylej to do rzeki, to rozkaz!
  kinoprosmotr.net/drama/2781-vtorzhenie-dinozavra.html

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy 3

  Tak, ale Kim zabronił armii KRLD pierwszej otwierać ognia...

  02.04.2013 10:43
  Армии КНДР запретили первой открывать огонь

  Ким Чен Ын отдал секретный приказ войскам на передовой линии. Им категорически запрещено первыми открывать огонь, чтобы не давать Южной Корее и США повода для нанесения удара возмездия. Северокорейский руководитель также посетил войсковые части на границе с Южной

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje