Światowa ekspansja greckich neonazistów. Złoty Świt otwiera biura w innych krajach

02.04.2013 08:09
Wiec skrajnej prawicy pod niemiecką ambasadą w Atenach

Wiec skrajnej prawicy pod niemiecką ambasadą w Atenach (Fot. John Kolesidis/Reuters)

Neonazistowska partia Złoty Świt po umocnieniu swojej pozycji na greckiej scenie politycznej planuje światową ekspansję. Chcą otwierać biura w Niemczech, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Skrajnie prawicowa partia Złoty Świt chce stworzyć struktury "wszędzie, gdzie są Grecy" - informuje "The Guardian ". Otworzyli już biuro w Niemczech, a wkrótce posłowie Złotego Świtu wybierają się do Australii. - Naszym najbliższym celem jest otwarcie biura w Melbourne - zapowiedział rzecznik partii lias Kasidiaris. Greccy neonaziści chcą też rozbudować partyjne struktury w USA i Kanadzie, gdzie grecka diaspora jest bardzo silna. Państwa te od lat są kierunkiem często wybieranym przez greckich emigrantów.

Konserwatyści i młodzi imigranci to łatwy łup

Spora część greckiej diaspory jest sceptycznie nastawiona do partii, która odwołuje się do barw i symboliki III Rzeszy. Politolodzy oceniają jednak ich kampanię jako dobrze przygotowaną. - Jest tu sporo konserwatywnych ludzi, dawni rojaliści, dawni zwolennicy junty. Są rozczarowani m, co dzieje się w Grecji. Czują się zdradzeni w kwestiach takich jak Macedonia, Cypr czy grecka mniejszość w Albanii. Nacjonaliści starają się to wykorzystać - ocenia australijski historyk greckiego pochodzenia Anastasios Tamis.

- Młodsze pokolenie to dzieci imigrantów - ludzie, którzy urodzili się już poza Grecją, nic nie wiedzą o jej historii, problemach społecznych i gospodarczych. Są łatwym łupem, skrajna prawica może bazować na ich niewiedzy - utrzymuje Tamis.

Nie odnajdą się w wielokulturowych społeczeństwach

Tamis przyznaje, ze nawet część jego studentów popiera Złoty Świt. Przewiduje jednak, że w wielokulturowych i liberalnych społeczeństwach ideologia neonazistowska nie zyska wielu zwolenników. Greccy lewicowcy mieszkający w Australii domagają się od ministra odpowiedzialnego za imigrację zakazu wjazdu dla deputowanych Złotego Świtu. Z podobnym przyjęciem spotkali się w Kanadzie, gdzie w ubiegłym roku otwierali biuro.

Partia Złoty Świt jest obecnie trzecią siłą polityczną w Grecji i cały czas umacnia swoją pozycję. Na fali kryzysu udało im się dostać do parlamentu: w ubiegłym roku zdobyli 18 z 300 mandatów. Dziś - jak wynika z sondaży - popiera ich ponad 11 proc. Greków.

Złoty Świt został założony w 1993 r. Symbolem partii jest meander, który przypomina swastykę. Partia chętnie odwołuje się też do barw i symboli kojarzących się z III Rzeszą. Ideologię partii najlepiej oddaje hasło: "Grecja dla Greków". Są radykalnymi przeciwnikami imigracji, domagają się też zerwania z Unią Europejską, którą obwiniają o kryzys ekonomiczny.

Zobacz także
Komentarze (206)
Światowa ekspansja greckich neonazistów. Złoty Świt otwiera biura w innych krajach
Zaloguj się
 • stenia312

  0

  Jeśli Zloty świt chce Grecje dla Greków to po co się pchaja do innych Krajów bezczelnie i zakładaja swoje bandyckie partie ,wypędzić nierobów do swego kraju i niech się biorą do pracy a nie czekają aż im kasza manna z nieba spadnie ,nauczeni sa że nie pracowali lenie a za darmo mieli wszystkie miejskie przejazdy jak ktoś do pracy dojeżdża z poza miasta miał zwracane koszta wysokie socjalne dostawali a jak teraz mają gorsze warunki to są nieszczęśliwi a do prac to się nie spieszą żeby krajowi swojemu pomóc !do roboty.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  0

  Z takim nastawieniem, to mogą skolonizować każdy kraj na świecie - przecież wysyłając tam swoje watahy, umieszczają w nich Greków... więc już jest powód do ekspansji - Grecy SĄ na miejscu...

 • noken

  0

  no tu w melbourne antifa całkiem sprawna, będzie się działo ;)

 • yarrrr

  0

  Niech się odizolują od świata i żyją po swojemu. Problem tylko taki, że część Greków - większość - myśli inaczej.

 • abszperwentyl

  Oceniono 1 raz 1

  grecy i neonazizm??? zeby oni chociaz biali byli!!!

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  Są radykalnymi przeciwnikami imigracji? więc niech zabieraja do siebie swoich sekciarzy z innych krajów

 • kaszebe12

  Oceniono 3 razy -1

  Zapomnieliscie , durne ,oglupione lemingi o tym , ze Adolf i Benito byli dziecmi tej samej , skorumpowanej do szpiku kosci demokratury , ktora , po upadku komuny,dzisiaj pokazuje, na nowo, swoje prawdziwe oblicze ?
  -Poki macie papu w zoladkach i iluzje informacji , mozecie spokojnie ogladac futbol przy piwku.-Gdy sie , owce , obudzicie ,bedzie za pozno.

 • wks_fanatyk

  Oceniono 2 razy -2

  I tro jest najlpesza wiadomośc tego dnia! Tak trzymac!!! www.youtube.com/watch?v=vOgZot6Nl-I

 • obserwatore77

  Oceniono 4 razy 4

  cosimo z bnd piszesz?
  wczoraj AK a dzisiaj Grecy?
  Ignorancie Saloniki okupowała Bułgaria podczas II wojny światowej w sojuszu z Hitlerem
  Grekom różne rzeczy można zarzucić że prześladują Macedonię nie uznają mniejszości narodowych, wydają masę pieniędzy na armię ale nie to że współpracowali z Niemcami i z Hitlerem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje