NIK: 80 proc. szkół nieprzygotowanych na sześciolatki

02.04.2013 06:46
Sześciolatki w szkole

Sześciolatki w szkole (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Brak odpowiednich łazienek i niedostosowanie sal informatycznych to najczęściej wskazywane niedociągnięcia. Do tego nieodpowiednie świetlice i stołówki. Jak wynika z kontroli NIK, jedynie jedna piąta szkół jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków, pisze "Rzeczpospolita".
"Rzeczpospolita" dotarła do nieoficjalnych wyników kontroli NIK. Izba wskazuje, że jedynie co piąta szkoła jest dostosowana do potrzeb sześcioletnich uczniów. Problemem są m.in. nieodpowiednie łazienki i sale informatyczne. NIK ma zastrzeżenia także do opieki oferowanej przez szkolne świetlice. Nie wszystkie szkoły mają świetlice, często pomieszczenia są nieprzystosowane dla młodszych dzieci. Inspektorzy nisko ocenili też przygotowanie szkolnych stołówek, które umożliwiać sześciolatkom zjedzenie 2-3 posiłków dziennie.

Tłok w klasach i ogromna konkurencja

Brak odpowiedniego przygotowania placówek to główny powód, dla którego reforma zaplanowana na 2012 r. została przesunięta o dwa lata. Także rodzice, choć już od 2009 r. mogą do pierwszej klasy posyłać sześciolatki, niechętnie decydują się na taki krok. Niespełna 20 proc. sześcioletnich dzieci trafia do szkół. A to oznacza, że w 2014 r., gdy reforma wejdzie w życie, w pierwszych klasach znajdzie się nawet 700 tys. uczniów. Kumulacja roczników będzie wiązała się nie tylko z tłokiem w klasach, ale tez z dwa razy większa konkurencją na kolejnych etapach edukacji.

Coraz częściej pojawiają się więc glosy, by zrezygnować z planowanej reforny. Pod wnioskiem o referendum w tej sprawie podpisało się już ponad 200 tys. osób.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • krusnik02

  Oceniono 82 razy 74

  Szumilas będzie szła po trupach ale z reformy nie zrezygnuje - to jej "być albo nie być" w rządzie, podobnie jak spraw LOT-u dla ministra skarbu. Jeżeli przez wiele miesięcy chrzani się w mediach głupoty że nasze szkoły podstawowe są super przygotowane do przyjęcia sześciolatków a tu nagle NIK rozjeżdża to twierdzenie jednym raportem to wg mnie pan premier powinien rozstać się z panią minister jak najszybciej. Ta kobieta po prostu sobie nie radzi - wystarczy przykład wzrostu agresji wśród gimnazjalistów po odejściu od wprowadzonego przez Giertycha modelu "zero tolerancji". Rodzicom sześciolatków mocno kibicuję - ta sprawa powinna być rozstrzygnięta w drodze referendum.

 • niktwazny126

  Oceniono 87 razy 69

  Z badań MEN wynika, że sześciolatki słabiej sobie radzą w szkole, a zwłaszcza na "świętch, nienaruszalnych" testach - osiągają niższe od oczekiwanych wyniki. I co? I nic. niech sobie niższe osiagają, niech rodzice protestują, MEN wie ! Że żaden urzędnik ministerialny nie był w szkole poza Warszawą i nie widział, jak szkoły wyglądają? Nie szkodzi. MEN zapytał w kuratoriach- ktore wiedzą mniej- więcej tyle samo. Zdanie rodzicow i zwyczajnych nauczycieli nie ma znaczenia. Ponoć "dobry nauczyciel poradzi sobie w każdej sytuacji". Jeżeli nie, to jest zły...

  Z opowieści sąsiadki- nauczycielki : mama z kandydatem- sześciolatkiem zwiedza szkołę. Nagle problem- dziecko zsikało się w majtki. Tym razem problem matki. Ile razy problem nauczyciela, ktory dostanie nie jedno niedojrzałe emocjonalnie i społecznie, ale cale stadko ?

 • trup

  Oceniono 87 razy 65

  Tylko czy zobaczymy, ile głupia ministerka edukatorka wyp... pieniedzy w błoto, żeby tylko za pomocą sowieckiego pomysłu udowodnić swoją przydatność na rządowym stołku? Nie tylko zresztą szumilas ale taż a może nawet przede wszystkim hall. Wpisze sobie jedna z drugą "reformę" do cv, zgarnie kasę za "pomysł racjonalizatorski" a rodzice i dzieci niech sie męczą przez jej głupotę, arognację i pęd do kariery!

 • von_seydlitz

  Oceniono 69 razy 53

  MEN to najbardziej zideologizowane ministerstwo - Już Giertych był bardziej elastyczny.....

 • forgotten_realms

  Oceniono 57 razy 51

  Szumilas, chodziłaś do szkoły? Tak premierze. Ok, zostaniesz zatem ministrem edukacji.

 • rabbinhood

  Oceniono 36 razy 36

  to świetna okazja do nauki dzieci od najmłodszego wieku takich rzeczy jak przemoc i nierówność społeczna, oraz pogodzenie się z nieuniknionym losem i obojętnością innych. Gratuluję. Pomysł to może jest i dobry, ale dobre chęci nie wystarczą.

 • siekier35

  Oceniono 39 razy 35

  ot idiotyzacja polski postępuje....

 • arahat1

  Oceniono 40 razy 34

  wc w szkole podstawowej..starsi uczniowie staja nogami na deskach sedesowych gdy sra... sikaja na deski sedesowe, brak drzwi w wc aby uczniowei nie zamykali drzwi bo moze cos tam robia....pytanie: czyt takie zachowanie wyniesli z domow? drugie pytanie: kto za ten burde...w oswiacie odpoiwda? nikt! ale sa premie...nie ma papieru toaletowego..dzieici ki nosza swoj w zebach..

 • natenczas_wojski

  Oceniono 68 razy 22

  Dla wszystkich jest jasne że 6-latki w szkole są po to by utrzymać miejsca pracy nauczycieli w zbliżającym się niżu. Dzieci są najmniej ważne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje