EuroCity po kilkunastu latach zacznie przestrzegać prawa. Będą ulgi

02.04.2013 06:23
Pierwszy pociąg EuroCity z Trójmiasta przez Bydgoszcz i Poznań do Berlina

Pierwszy pociąg EuroCity z Trójmiasta przez Bydgoszcz i Poznań do Berlina (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja gazeta)

Od 11 lat pasażerowie pociągów EuroCity płacili za normalne bilety, choć powinny przysługiwać im przejazdy ulgowe - informuje "Gazeta Wyborcza". - Nie chcieliśmy nikogo oszukiwać - wyjaśnia PKP.
Od kilku dni na pociągi EuroCity można już kupować bilety ze zniżką. Okazuje się, że przez 11 lat, wbrew przepisom, tysiące pasażerów musiały przepłacać za przejazd tymi pociągami, pisze "Gazeta Wyborcza". Łamanie prawa przez przewoźnika odkryła jedna z czytelniczek serwisu Rynek-Kolejowy.pl. Ministerstwo Transportu przyznało jej rację. PKP tłumaczy, że nie chciało nikogo oszukiwać, tylko błędnie zinterpretowało przepisy.

Zapłacili niepotrzebnie, pieniędzy nie odzyskają

Szanse na odzyskanie pieniędzy są jednak niewielkie. Tego typu roszczenia przedawniają się po roku, a pasażer musiałby udowodnić przed sądem, że chciał kupić bilet ulgowy, przysługiwała mu zniżka, a sprzedawca odmówił. I wprowadził w błąd, mówiąc, że zniżka nie przysługuje, więc pasażer musiał kupić bilet w normalnej cenie. Trzeba by więc pokazać bilet, zidentyfikować sprzedawcę, a być może nawet odnaleźć świadków. To raczej niewykonalne. (PAP)

EuroCity to międzynarodowe pociągi, które przejeżdżają przez całą Polskę. Przez kilkanaście lat przewoźnik nie uznawał części tzw. ulg ustawowych. Pełną kwotę za bilet musieli płacić uczniowie, studenci i renciści. W czasie przejazdu na trasie Warszawa - Poznań uczniowie tracili więc 47 zł, a studenci - aż 65 zł.

Komentarze (3)
EuroCity po kilkunastu latach zacznie przestrzegać prawa. Będą ulgi
Zaloguj się
 • a_chacun_son_paradis

  Oceniono 2 razy 2

  W ramach zadośćuczynienia EuroCity powinno wprowadzić darmowe przejazdy dla np. uczniów i studentów na okres, powiedzmy połowy tego, w którym okradali pasażerów, czyli jakieś 5 lat (zaokrąglając w dół :)

 • syn_wojtyly

  Oceniono 5 razy 3

  złodzieje. Amen.

 • robertinio007

  Oceniono 4 razy -2

  A czego się spodziewać po PKP??? Tego samego co PO ministrze Nowaku czyli nieudacznictwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje