Prof. Żylicz: Film "Anatomia upadku" zmanipulowany

02.04.2013 06:00
Prof. Marek Żylicz

Prof. Marek Żylicz (Fot. Fot . Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Prof. Marek Żylicz protestuje przeciwko emisji w TVP filmu "Anatomia upadku" "Gazety Polskiej". Uważa, że film został zmanipulowany przez autorkę Anitę Gargas.
TVP chce dwa dni przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej pokazać dwa filmy o katastrofie - dokument "Śmierć prezydenta" National Geographic i film Anity Gargas "Anatomia upadku" wyprodukowany przez "Gazetę Polską". Prof. Żylicz, ekspert międzynarodowego prawa lotniczego i członek rządowej komisji Jerzego Millera, która zbadała przyczyny katastrofy 10 kwietnia, zgodził się wystąpić w "Anatomii..." jako jedyny z członków komisji Millera.

W 33. minucie filmu prof. Żylicz tak opowiada o współpracy z Rosjanami: "Utrudniali dostęp do dokumentów, nie ułatwiali przesłuchań, nie dopuścili naszego przedstawiciela do oblotu. Anodina [szefowa MAK] nie dopuściła do szczegółowego ustalenia treści rozmów na wieży i rozmów zewnętrznych". W kolejnej minucie widzimy premiera Donalda Tuska. O współpracy z Rosjanami mówi zupełnie inaczej.

Gargas chciała pokazać, że utrudnianie przez Rosjan naszego śledztwa (mówi o tym Żylicz) Tusk bagatelizuje, wręcz nie dostrzega problemu czy nawet zagrożenia. To właśnie zdaniem Gargas ma świadczyć o tytułowym "upadku". Taka manipulacja oburza prof. Żylicza, bo premier te słowa wypowiedział najprawdopodobniej na konferencji 28 kwietnia 2010 r., czyli na samym początku śledztwa. Prof. Żylicz wypowiada się dwa lata później.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (332)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 334 razy 212

  Bądźmy szerzy, dla mediów wszelkiej maści 4/10 jest żyłą złota, a dla naczelnych pisokształtnych, warunkiem -najważniejszym w zasadzie - politycznej egzystencji.

 • fakiba

  Oceniono 257 razy 157

  Przecież to normalne że sekciarze Smoleńscy manipulują i kłamią przecież powiedzenie prawdy byłoby dla nich zabójcze i śmiertelnie niebezpieczne

 • jezory.pasiukowski

  Oceniono 306 razy 136

  Ogladalem oba. Anatomia jest strasznie haotyczna, kupy sie nie trzyma. Chwilami jest smieszna, ale generalnie nudna.

 • papaleone

  Oceniono 162 razy 124

  Facet wpada w poślizg samochodem i ginie na drzewie.
  Naturą spiskowca, nie jest pytanie.
  Czy był trzeźwy?
  Czy nie jechał za szybko?
  Czy zachował ostrożność?
  Tylko, kto posadził to drzewo i w jakim celu?

 • allmoney

  Oceniono 153 razy 95

  =============================

  allmoney
  przed chwilą

  0

  .
  samolot lecial caly i sprawny do konca a zaloga do konca normalnie pracowala,lekcewazac zreszta wskazania i ostrzezenia systemow i przyrzadow.Lecieli normalnie az do chwili gdy wyszli z chmur i zobaczyli tuz przed soba ziemie i wrzasneli "KUUUU...AAA" jakze po polsku.To wszystko,lacznie z uderzeniem w brzoze zostalo zapisane i cala Polska mogla to sobie przeczytac i wysluchac.A wiec skoro wszystko dzialo sie normalnie az do konca,to NIE MA mowy o zadnym wybuchu,zamachu itd.
  To ze klamie Macierewicz i jego obl;akany szef ,to normalne....koryto wzywa.Ale ze klamstwo chce propagowac publiczna rzekomo telewizja,dzialajac na szkode rzadu i nas wszystkich,tyo normalne juz nie jest .I ci durnie,bezczelni,lawirujacy pomiedzy PO a PiS (na wszelki przypadek,bo moz edojada do wladzy ?) chca jeszcze od Polakow abonament za "dzialalnosc misyjna "

 • stanislawolek

  Oceniono 139 razy 81

  ..kłamstwo powtarzane 1000 razy staje sie prawdą ....

  ...gazeta polska ... to nic innego jak jak ruska prawda ...co prawdy nie pisała ...

 • calli

  Oceniono 147 razy 67

  Widziałem film na NatGeo, widziałem tego gniota Gargasowej - jeśli chcecie je porównywać, to równie dobrze możecie zacząć puszczać w TVP filmiki z jutuba o jaszczuroludziach rządzących planetą i Chupacabrze z Puerto Rico.

 • wmc-33

  Oceniono 76 razy 66

  Schowanie filmu przed widzami nikogo o manipulacji nie przekona, wręcz przeciwnie. Pokazanie filmu i drobiazgowe wskazanie jego słabości będzie ciekawsze i pożyteczniejsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje