Na Elbrusie znaleziono ciała alpinistów z Polski i Iranu

01.04.2013 20:36
Elbrus

Elbrus (fot. JukoFF/Wikimedia Commons/public domain/)

Ratownicy, którzy poszukują zaginionych 9 marca alpinistów - Polaka i Irańczyka - dostrzegli w poniedziałek podczas oblotu Elbrusu obiekt, który przypomina ciało człowieka - pisze agencja ITAR-TASS. Dziś ekipa ratunkowa dotarła do tego miejsca i znalazła ciała obu zaginionych.
Zastępca kierownika ekipy ratunkowej Abdullah Gulijew powiedział, że obiekt przypominający ciało ludzkie zauważono w części południowo-wschodniej na prawo od Skał Pastuchowa i powyżej nich na wysokości 4900 m. - We wtorek na miejsce ruszy ekipa ratowników i jeśli jest to ciało człowieka, a nie rozrzucone na śniegu rzeczy, ratownicy przetransportują je na dół w celu dokonania identyfikacji - zapowiedział Gulijew.

Dziś ekipa rosyjskich ratowników dotarła do miejsca, w którym wczoraj dostrzeżono obiekt przypominający ciało. Na wysokości niemal pięciu tysięcy metrów ratownicy natrafili na ciała obu zagonionych mężczyzn. Zwłoki leżały na południowo-wschodnim zboczu góry, nad Skałami Pastuchowa. Jak donosi radio RMF FM, jest to miejsce, w okolicy którego wcześniej znaleziono plecaki zaginionych alpinistów.

24-osobowa grupa ratowników transportuje teraz ciała po południowo-wschodnim zboczu. - Sądząc z położenia ciał alpiniści odpadli od ściany podczas wspinaczki powyżej Skał Pastuchowa i na prawo od nich na wysokości 4900 metrów - powiedział Gulijew.

Poszukiwania trwały od 9 marca

O zaginięciu dwóch alpinistów - Polaka i Irańczyka - regionalny urząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w Kabardyno-Bałkarii poinformowała polska ambasada w Moskwie. Według ambasady mężczyźni zaginęli 9 marca. O zaginięciu Polaka placówka dowiedziała się od jego rodziny.

Polak i Irańczyk nie zarejestrowali swojego wyjścia i nie podali trasy. Ratownicy przeszukali wszystkie schroniska w rejonie Skał Pastuchowa. 16 marca podczas poszukiwań znaleźli na zboczu dwa plecaki, które prawdopodobnie należą do zaginionych alpinistów.

Elbrus położony jest 5642 m n.p.m. w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu. Jest najwyższym szczytem Rosji.

Zobacz także

Najnowsze informacje