Wielkie cięcia świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii. Największa reforma od 70 lat

01.04.2013 18:04
Minister ds. pracy i emerytur Iain Duncan Smith

Minister ds. pracy i emerytur Iain Duncan Smith (Fot. REUTERS/Olivia Harris)

W Wielkiej Brytanii w kwietniu będzie wprowadzana w życie seria dużych zmian w systemie świadczeń socjalnych, które łącznie sprowadzają się do zmniejszenia jego skali, największej od zapoczątkowania go w latach 40. XX w. Rząd chce powstrzymać rosnące koszty wydatków na cele socjalne w ramach redukcji strukturalnego deficytu budżetu, jednego z największych w grupie państw OECD.
Najważniejsze ze zmian polegają na ograniczeniu w czasie prawa do zapomogi chorobowej, opodatkowaniu wolnego pokoju w lokalach socjalnych, wprowadzeniu maksymalnego pułapu świadczeń, o które można się ubiegać, oraz ściślejszych zasad ustalania, komu należy się zapomoga dla niepełnosprawnych, i nowych zasad waloryzacji świadczeń, ograniczających skalę podwyżek.

Począwszy od obecnego roku obrachunkowego 2013-14, rozpoczynającego się z początkiem kwietnia, przez najbliższe trzy lata świadczenia socjalne będą waloryzowane o 1 proc. rocznie, a więc znacznie poniżej stopy inflacji (w lutym br. 2,8 proc. i tyle samo w ujęciu średniorocznym za cały 2012 r.).

By praca była bardziej opłacalna niż zasiłek

Lokatorzy lokali socjalnych otrzymają niższe świadczenia, jeśli w zajmowanym lokalu mają wolny pokój. Rozwiązanie to, motywowane względami sprawiedliwości społecznej, przekłada się średnio na stratę 14 funtów tygodniowo dla otrzymujących świadczenia i uderza w ok. 660 tys. osób w kraju. Rząd liczy, że pozwoli to zaoszczędzić 465 mln funtów rocznie i zmniejszyć zatłoczenie lokali socjalnych. Osoby objęte cięciami argumentują, że z braku mniejszych lokali nie mają się dokąd wyprowadzić. Według danych cytowanych przez media koszty zapomóg mieszkaniowych podwoiły się z 11,5 mld funtów w latach 2001-2002 do 23 mld funtów w 2013 r.

Inne zmiany polegają na pozbawieniu prawa do darmowej pomocy prawnej tych, których gospodarstwa domowe osiągają roczny przychód powyżej 32 tys. funtów. Także poniżej tego progu pomoc prawna nie będzie przyznawana automatycznie, lecz na podstawie testu. W przypadku spraw rozwodowych, roszczeń z tytułu kontuzji fizycznych i odwołań od decyzji w sprawach imigracyjnych pomoc prawna w ogóle nie będzie przysługiwać. Koszty pomocy prawnej finansowanej przez podatnika mają się przez to zmniejszyć o 350 mln funtów rocznie (z 2,2 mld funtów obecnie).

Minister ds. pracy i emerytur Iain Duncan Smith, architekt wprowadzanych rozwiązań, broni ich, wskazując, że ich celem jest doprowadzenie do tego, by praca zawsze była bardziej opłacalna niż życie z zasiłków. Grupa zrzeszająca Kościoły protestanckie, m.in. metodystów, baptystów i szkockich prezbiterian, we wspólnym oświadczeniu stwierdziła, że rząd demonizuje biednych i przedstawia ich w fałszywym świetle.

Zobacz także
Komentarze (153)
Zaloguj się
 • maniakon

  Oceniono 209 razy 153

  swietna reforma jakby UK porownac do polski to 99% polakow majac taki poziom opieki jak brytyjczycy kwalifikowalaby sie na zasilki socjalne ktore sa wieksze niz polska srednia krajowa, rozpieszczanie ludzi w tej dziedzinie doprowadzilo do tego ze sa rodziny juz w 3 pokoleniu zyjace z zasilkow i majace domy od panstwa w ktorych wszystkie rachunki oplaca panstwo - nie wiem za to jak to ma dotknac pracujacych na wyspach polakow wiekszosc z nich pracuje a nie zyje z zasilkow jak pracuja to i dochody nawet prze dwoch minimalnych krajowych 2x14tys. maja za wysokie na pomoc socjalna moze jakas niewielka z racji zarabiania najnizszej krajowej, w kraju w ktorym wlasciwie nie ma bezrobocia to dobry ruch w celu zaktywizowania tych ktorych panstwo utrzymuje czesto od pokolen i ruch w kierunku walki z patologia gdzie bardziej sie oplacalo siedziec na zasilku niz pracowac

 • makrelas

  Oceniono 165 razy 61

  No kto by pomyslal!

  Jeszcze niedawno sie wydawalo, ze to my przejdziemy na ich model socjalny.

  A to oni przechodza na nasz model socjalu - czyli idz sie utop frajerze.

 • krzysiek2608

  Oceniono 69 razy 35

  Od maja w Polsce nie będzie zasiłku dla bezrobotnych wszystkie dodatkowe środki będą kierowane na pomoc głodującym w Wielkiej Brytanii

 • m2rket

  Oceniono 44 razy 30

  Nie wyglad na zbyt radykalne. Inna sprawa ze 23 mld f na zlotowki 115 mld zl samo w sobie jest chore. Anglia nie jwst tak bogata jak jej wydaje ze jest

 • icek20

  Oceniono 160 razy 30

  I tak sie skonczy wedrowka ludow.Zero swiadczen -wracamy do polski albo innych demoludow

 • spiral_architect

  Oceniono 116 razy 28

  Jeszcze tylko wyraźna obniżka podatków, totalne odchudzenie przepisów i wolny rynek gospodarczy, który - jak to wolny rynek - sprzyja przede wszystkim przedsiębiorczym, nie zas korporacyjnym psychopatom. Który sprzyja przede wszystkim biednym, w przeciwieństwie do państwa socjalnego, które jest prawdziwym wrogiem niezamożnych. Co ja mówię - jest wrogiem wszystkich nas.

 • mich64

  Oceniono 125 razy 27

  "By praca stała się bardziej opłacalna niż zasiłek." O to tak jak u nas, szybko się uczą. Zasiłki zlikwidują a pracującym obniżą pensje do poziomu naszych śmieciówek. I będzie dobrze.

 • nepwk

  Oceniono 38 razy 24

  a jak tam urodzaj szczawiu w UK?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje