Próbowali wywieźć gotówkę z Cypru. Zostali zatrzymani, a pieniądze skonfiskowane

Bank na Cyprze

Bank na Cyprze (Fot. Vadim Ghirda AP)

Posiadacze pieniędzy w cypryjskich bankach na różne sposoby próbują wyprowadzić pieniądze z wyspy - opisuje "Financial Times". W zeszłym tygodniu zatrzymano 3 osoby, które próbowały wywieźć z Cypru po ponad 200 tys. euro w gotówce.
Prywatne osoby mogą wywieźć w ciągu jednego dnia zaledwie tysiąc euro. Takie ograniczenie nałożyły władze w celu uniknięcia masowej ucieczki pieniędzy z wyspy. M. in. wzmocniono siły policyjne w portowym mieście Limassol, drugim co do wielkości na Cyprze. Funkcjonariusze pilnują, by nikt łodzią nie wywiózł pieniędzy.

W zeszłym tygodniu policji udało się zatrzymać co najmniej 3 osoby. Każda próbowała wywieźć co najmniej 200 tys. euro. Pieniądz zostały skonfiskowane, a zatrzymani byli przesłuchiwani.

"Financial Times" opisuje również, że na Cyprze pojawiają się osoby, które oferują posiadaczom zamrożonych w bankach pieniędzy możliwość ich nielegalnego transferu za granicę. Dają tutaj przykład rosyjskiego biznesmena, któremu złożono taką propozycję w zamian za 20 proc. jego depozytów. Nie wiadomo jednak, czy oferenci byli w stanie przeprowadzić taką transakcję, bo biznesmen nie przystał na ich warunki.

Zobacz także
 • Ryszard Petru Dlaczego UE czekała 9 miesięcy z ratowaniem Cypru? A wyspa okazała się "najbardziej wrażliwym wrzodem, który może pęknąć"
 • Marek Borowski w studiu TOK FM "Koronkowa robota". Opodatkowanie depozytów dla ratowania Cypru
Komentarze (101)
Próbowali wywieźć gotówkę z Cypru. Zostali zatrzymani, a pieniądze skonfiskowane
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Sprawiedliwi z Łubianki zapluwają się tu i rozpaczają nad krzywdą swoich kumpli - moskiewskich bandytów, kumpli bandyty Putina. Mówią, że Barroso to komuch i bandyta :). Putin się nie przejmuje - on ma swoje miliardy ulokowane o wiele dalej i bezpieczniej. Ale przyjdzie kryska i na tego matyska :))

 • rhwrhw

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie tu logika, to forsa w bankach to przecież już była opodatkowana - nieudolność bankierów, polityków - rządów jest spychana na zwykłych obywateli - tak było - jest i będzie. Jak obywatel nie zna jakiegoś zawiłego przepisu to jego wina a tu czyja wina ? PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PARTIE POLITYCZNE ! ICH JEST W POLSCE TYLKO NIECAŁE 0,5 % - NIEWOLNO IM DAWAĆ MANDATU WYBORCZEGO KONIECZNIE ZABIERAĆ KARTKI DO GLOSOWANIA DO DOMU ! to jest jedyny pokojowy sposób na tych zakompleksionych typków i to nie ma znaczenia z jakiej partii pochodzą.

 • rysiyk

  Oceniono 3 razy 1

  Biedna Mafia okradała kraj płaciła uczciwej łapówki lobbowała. A teraz biorą im od tego Podatek. Jak by wiedzieli to by przejedli to.

 • diver77

  Oceniono 4 razy 2

  Zamiast mówić o złodziejstwie zastanówcie się nad faktami !
  Ludzie mieli pieniądze po prostu w prywatnym banku Laika który splajtował !

  Wy też trzymacie w większości pieniądze w prywatnych bankach... i jeśli któryś z tych banków splajtuje to polskie państwo a raczej Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje te pieniądze ale tylko do pewnej wysokości, we wszystkich krajach Unii gwarancja jest identyczna a mianowicie 100 000 euro albo ich równowartość np w złotych !
  Powyżej tej sumy można stracić nawet wszystko !
  W związku z tym ludzie których to będzie kosztować nawet do 60% salda konta powyżej 100 000 nie stracą wszystkiego !
  Nie ma więc żadnego "świętego prawa własności" w stosunku do pieniędzy w banku, każdy bank może splajtować... jeśli chodzi o zatrzymanie ludzi z kasą w walizce to wiedzieli co ich czeka gdy ich złapią więc gdzie jest problem ? Gdyby Cypr nie wprowadził ograniczeń to odpłynęłaby przede wszystkim czarna gotówka którą ludzie trzymali w skarpetach...

  Większość z was tutaj na forum nie ma ponad 100 000 euro gotówki w banku więc nie podniecajcje się bo ludzie tacy jak wy nie stracili na tym NIC !
  Stracili wszelkiej maści kombinatorzy w dużej mierze z Rosji którzy trzymali na Cyprze nie zawsze czyste pieniążki... oni wiedzieli co robią i jakie ryzyko istnieje, nie żal mi ich zupełnie i możecie być pewni że mają co do garnka włożyć !
  To tyle gwoli ścisłości bo jak się czyta niektóre komentarze to po prostu żal !

 • allmoney

  Oceniono 3 razy 1

  Kompletnie bezsensowna wiekszosc komentarzy.nie macie pojecia i nie widzicie roznicy pomiedzy sytuacja Cypru i tamtejszych bankow a chocby Polski i jej bankow.
  nawet szkoda komentowac.

 • anno11

  Oceniono 6 razy 0

  Niech mnie ktos sprobuje przekonac, ze te prywatne miliony i miliardy zlozone w bankach cypryjskich zostaly zarobione legalnie i z ustawowym opodatkowaniem. Przeciez to biedne panstewko nie ma ani gospodarki ani innego dochodu gospodarczego a forsa nalezy do ludzi ktorzy nie sa z wyspy. Tak funkcjonuje bank mafijny.
  Przynajmniej tutaj EU nie pozwoli sie tutaj robic w balona.

 • bylypisior

  Oceniono 7 razy -1

  Art. 56 TWE - SWOBODA PRZEPŁYWU KAPITAŁU.
  Jeden z fundamentów Unii Europejskiej. Wystarczy, że taki ograbiony odda sprawę do ETS (czy innego organu unijnego) :-D. A może nie wystarczy?
  Kochani :). Swoboda przepływu kapitału to podstawowy element Unii Europejskiej i Unii Gospodarczej i Walutowej (Cypr ma euro).
  Swoboda przepływu kapitału dotyczy także transferów do państw trzecich (nie tylko UE).

  Niech mi teraz Barroso i inne eurokomuchy wyjaśnią DLACZEGO przymykają oczy na ewidentne łamanie podstawowych zapisów traktatów ustanawiających wspólnoty europejskie?
  Nie mówiąc o świętym prawie własności :-D.

  Unia Europejska pogrąża się jeszcze bardziej (jeśli to możliwe)...

 • m.arco

  Oceniono 4 razy 0

  Toż to jakieś straszne bandziory rządzą.Kradną na żywca.
  Złodzieje rządzą MWF, UE i Cyprem a debile się cieszą. Spokojnie, taki Barroso mentalnie to komuch, za wszystkich się weźmie

 • tw52

  Oceniono 6 razy 0

  co w tym nadzwyczajnego? wprowadzono ograniczenie wywozu do 1000 euro, wiec jak ktos przekroczyl prawo, to mu zabrali.
  warto wiedziec, ze na terenie Europy istnieje stale ograniczenie przewozu przez granice gotowki - nie pamietam ile, ale chyba 10000 euro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje