Korea Północna ma nowego... premiera. To zausznik Kim Dzong Una, Pak Pong Ju

01.04.2013 16:51
Kim Dzong Un przemawia na posiedzeniu Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei

Kim Dzong Un przemawia na posiedzeniu Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei (Fot. KCNA REUTERS)

Pak Pong Ju, zaufany człowiek rządzącej Koreą Północną dynastii Kimów, został właśnie premierem Korei Północnej. Ten ruch skoncentruje władzę jeszcze mocniej w rękach obecnej ekipy. Personalna roszada nastąpiła w środku ostrego kryzysu w stosunkach Pjongjangu z Seulem i Waszyngtonem.
Nowy premier Korei Północnej ma około 70 lat i już raz był premierem - do 2007 r., kiedy stracił stanowisko w efekcie nieudanych reform gospodarczych. Pak jest ważnym stronnikiem Jang Song Thaeka, wuja obecnego szefa państwa, Kim Dzong Ila. Pracował też dla żony Janga, córki Kim Ir Sena - Kim Kyong-hui.

"Choe Yong Rim został odwołany z funkcji premiera Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a Pak Pong Ju został mianowany premierem" - głosi komunikat oficjalnej północnokoreańskiej agencji KCNA.

W niedzielę Pak został też powołany do politbiura rządzącej KRLD Partii Pracy Korei. Według południowokoreańskich ekspertów, cytowanych przez Reutersa, awans sędziwego polityka, który raz już wypadł z łask, to ruch mający skoncentrować jeszcze mocniej władzę w rękach młodego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Równocześnie jednak roszada ta uzależnia jeszcze mocniej Kima od ciotki i wuja, którzy umocnili swoją kontrolę nad armią.

Gospodarczy reformator szefem rządu w Pjongjangu

- Pak Pong Ju wykonuje polecenia Jang Song Thaeka - powiedział Reutersowi Cho Bong Hyun, ekspert ds. gospodarki Korei Płn. z Instytutu Ekonomicznego IBK. - Czy jest reformatorem? Jest człowiekiem od gospodarki, a Jang chciał uczynić gospodarkę centralną kwestią dla władz - dodaje.

Ale technokrata Pak, który został premierem w 2003 r., by wdrożyć program ambitnych reform gospodarczych, (m.in. dopuszczających autonomię w rolnictwie i liberalizację cen), stracił stanowisko w 2007 r., gdy okazało się, że jego działania nie przynoszą pożądanych skutków w spustoszonym w latach 90. przez głód kraju. Armia Północy protestowała wówczas przeciw rządowi i zdobyła większy wpływ na sprawy państwa. Wpływy stracił wówczas też - a teraz odzyskał - jego protektor Jang.

- Nominacja Paka oznacza, że Północ chce skoncentrować się na gospodarce - uważa Yang Moo Jin z Uniwersytetu Studiów nad Koreą Północną w Seulu. Także sam Kim Dzong Un zapowiedział na spotkaniu partyjnym w niedzielę, że kraj ma się skoncentrować na odbudowaniu gospodarki.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim

Ale młody przywódca komunistycznej Korei podkreślał również, że jego państwo będzie rozwijać swój nuklearny arsenał. Sytuacja w Korei Północnej zaogniła się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pjongjang dokonał kolejnej próby nuklearnej, zapowiada zmiecenie Południa z powierzchni ziemi, postawił wojska w stan gotowości bojowej i zerwał zawieszenie broni z 1953 r.

Nad Koreą Południową zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Południa przygotował plany uderzenia wyprzedzającego na wypadek, gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego. Korea Północna ostrzegła też Japonię o możliwości prewencyjnego uderzenia nuklearnego, a w internecie pojawiły się filmy ukazujące planowaną na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę.

Eksperci zastanawiają się, co Pjongjang może rzucić do walki przeciw swoim przeciwnikom, a amerykańska armia rozważa scenariusze dla Korei, również te najczarniejsze - otwartej wojny.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • norbaka

  Oceniono 44 razy 36

  "Pak jest ważnym stronnikiem Jang Song Thaeka, wuja obecnego szefa państwa, Kim Dzong Ila"

  To kto rządzi w Korei Północnej? Kim Dzong Un, czy zombie jego ojca Kim Dzong Ila???

 • stary.gniewny

  Oceniono 69 razy 13

  Kim Dzong Un rozkazał armii przeprowadzenie ataku nuklearnego na Koreę Płd, Japonię i USA.
  Przybiega głównodowodzący armii w towarzystwie szefa sztabu.
  - Meldujemy wykonanie zadania!
  - Idioci, to miał być prima aprilis.

 • maksimum

  Oceniono 18 razy 4

  Najwyrazniej postawili na prywatyzacje i rozwoj gospodarki tak jak Chiny pod koniec lat 1970-tych.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 3

  Wydaje mi się tylko, albo ten Pepeju ma takie trochę azjatyckie rysy twarzy?

 • bornintheusa

  Oceniono 10 razy 2

  Kim juz mieknie, skonczy sie na dostawach ryzu. Moral z tego taki ze nie wolno pozwolic Iranowi na budowe bomby atomowej, bo swiat bedzie mial dwa problemy.

 • wojtusz

  Oceniono 1 raz 1

  Co mnie obchodzi jakiś koreański Lej Na Mur?

 • teaforme

  Oceniono 13 razy 1

  W KRLD, rezimie na wzor kremlinskiej bandy kurdupli Muscovy , rzadzi Kim Jong-un, z jego rodziny najbardziej "znany" jest jego starszy kuzyn ze wsi Kim Dzong-un, ta szara eminecja, wciaz malo jest znana wsrod samych koreanczykow, i zupelnie nie znana w pozostalej czesci swiata, poza jednym wyjatkiem, "gazetowym zespolem dyletandow dziennikarstwa GW" Wedlug zrodel podawanych przez nich, tym kogo naprawde powinnismy sie obawiac, to "knujacego i podstepnego "Dzonga". Wynika z tego, ze Dzong-un, moze wkrotce obalic nieporadznego kuzyna-przywodce KRLD Jong-un, i stac sie pelnoprawnym wodzem. Jesli Dzong obali Jonga, zausznicy tego pierwszego, beda wymienieni "kolo nosami" tego drugiego.

 • frogman

  Oceniono 39 razy 1

  Można się śmiać z Koreańczyów ale dla mnie największym wstydem były czasy gdy premierem i prezydentem byli ludzie o tym samym nazwisku/ dla ułatwienia dodam że było to w latach 2005-2007/.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje