Po kontroli NFZ: nieprawidłowości w co trzeciej placówce nocnej opieki zdrowotnej

01.04.2013 10:18
Punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej w Szczecinie

Punkt nocnej i świątecznej opieki medycznej w Szczecinie (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

W co trzeciej kontrolowanej placówce udzielającej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one m.in. braku odpowiedniej liczby lekarzy - wynika z kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia zleconej przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza po śmierci 2,5-letniej Dominiki.
Pracownicy oddziałów wojewódzkich NFZ skontrolowali w marcu 120 miejsc, w których udzielana jest nocna i świąteczna pomoc zdrowotna. Kontrole koordynowała warszawska centrala Funduszu.

Wykryte nieprawidłowości dotyczyły braku w miejscu udzielania świadczeń wymaganej liczby lekarzy oraz zadeklarowanego dodatkowego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego. W 32,5 proc. przychodni liczba lekarzy była niezgodna z zadeklarowaną w umowie; w przypadku pielęgniarek dotyczyło to 27,5 proc. placówek.

W siedmiu miejscach (ponad 5 proc.) lekarze udzielali świadczeń w ramach dwóch różnych umów (np. umowy SOR i nocnej i świątecznej opieki medycznej). Zdarzało się, że ten sam zespół lekarsko-pielęgniarski jednocześnie zabezpieczał dwa miejsca udzielania świadczeń.

Nie ma jak dojechać

Pomimo deklaracji świadczeniodawców w 17 placówkach (14 proc.) nie było samochodów osobowych oraz możliwości korzystania z nich. W dziewięciu miejscach (7 proc.), pomimo zadeklarowania w ofercie zapewnienia transportu sanitarnego, świadczeniodawca nie posiadał ani własnego transportu, ani też umowy na realizację usług w tym zakresie.

W 12 placówkach (10 proc.) nie zapewniono możliwości wykonania badań laboratoryjnych i w takiej samej liczbie przypadków stwierdzono brak możliwości wykonania badań rtg., pomimo zawarcia w ofercie informacji o spełnianiu tego wymogu.

Kontrola po śmierci małej Dominiki

NFZ podkreśla, że wyniki kontroli potwierdzają potrzebę dokonania zmian w zasadach kontraktowania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Fundusz zapowiedział, że obecność pediatry w składzie lekarskim będzie wysoko premiowana przy kontraktowaniu. NFZ ma też preferować podmioty zapewniające zaplecze diagnostyczne, możliwość transportu i nagrywania rozmów.

Systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej opieki dotyczące najmłodszych zapowiadał również w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Ma to związek m.in. z tragicznymi wydarzeniami w Skierniewicach, gdzie zmarło 2,5-letnie dziecko, które trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. Karetka pogotowia przyjechała dopiero za drugim razem, wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Kiedy boli brzuch...

Ze świątecznej i nocnej opieki lekarskiej możemy skorzystać m.in. w przypadku wysokiej gorączki, bólu brzucha czy gardła, napadowego kaszlu, biegunki. Mamy prawo udać się do lekarza również poza miejscem zamieszkania. Do placówek dyżurujących w ramach świątecznej pomocy lekarskiej można przyjść również w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia (zabiegi zlecone przez lekarza).

Informacje o dyżurujących placówkach można znaleźć w przychodniach oraz na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. Zawierają one adres i numer telefonu. Porady nocnej opieki lekarskiej udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 18-8 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta. W szczególnych przypadkach lekarze i pielęgniarki dojeżdżają do chorych.

Poważniejsze sprawy dla pogotowia

Jednak w przypadkach stanów bezpośredniego zagrożenia życia lub poważnych komplikacji zdrowotnych i urazów powinniśmy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub wezwać pogotowie (999, 112). W szczególności chodzi o sytuacje: utraty przytomności, upadki z wysokości, złamania, wypadki komunikacyjne, nagłe zaburzenia świadomości, nagłe duszności, porażenia prądem elektrycznym, poród oraz dolegliwości związane z ciążą.

Zobacz także
Komentarze (12)
Po kontroli NFZ: nieprawidłowości w co trzeciej placówce nocnej opieki zdrowotnej
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  Oceniono 1 raz 1

  A ja uważam że SOR-y i inne placówki które udzielają doraźnej pomocy medycznej działają znakomicie
  Pomoc pacjentom obrali sobie za punkt honoru,dla pacjenta wszystko

  wiadomosci.wp.pl/kat,1342,opage,10,title,Skandal-w-szpitalu-Czego-chciala-poslanka-PO,wid,14087754,wiadomosc.html

 • borsuk_lu

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba śmierci dziecka by NFZ robił co do niego należy? Teraz czekam na dymisję za brak nadzoru.

 • stan-1

  Oceniono 5 razy 5

  Mnie dziwi, czemu to minister musi zarządzać kontrole i sprawdzanie co się dzieje w terenie. Tych co mieli tego dopilnować wywalić na zbitą twarz do pośredniaka. Wydawali nasze pieniądze bez sprawdzania za co płacą.

 • iremus

  Oceniono 6 razy 6

  Gdy napisałem 2 lata temu do szefa NFZ, że usługi prywatnej przychodni z którą NFZ podpisał kontrakt to zwykła fikcja otrzymałem odpowiedź że, jestem głąb który nie zna się na lecznictwie. Zostałem przekonany, że dyżurująca w zakresie chirurgii prywatna przychodnia bez lekarza i pielęgniarki a jedynie z telefonistką to standardt europejski.

 • atosatos1

  Oceniono 4 razy 4

  A przez kilka lat działania nocnej opieki medycznej fundusz nie kontrolował, udając że wszystko jest cacy. Jak zawsze, kontrakty dostawały w pierwszej kolejności znajome firmy, choćby nie miały transportu, odpowiedniej liczby personelu ( jedynie na papierze wszystko zgadzało się ).

  Niech lekarze nie dziwią się, że w takiej sytuacji SOR-y są oblegane przez pacjentów, którzy w takiej nocnej pomocy nie zostaną rzetelnie potraktowani.

 • net_friend

  Oceniono 19 razy 15

  Kontrolę przeprowadziła instytucja, która sama od początku jest głównym problemem białej patologii.

 • hektorspyke

  Oceniono 15 razy 15

  Prima Aprilis, nie w co trzeciej tylko w co drugiej

 • gr_ub_y

  Oceniono 11 razy 11

  Prima Aprilis!!!!!!!!!!!

  Nie dajcie się nabrać, to wszystko są kłamstwa i konfabulacje!

 • z_swiatczak

  Oceniono 12 razy 10

  Czy gazeta mogłaby dowiedzieć się czy z tytułu nieprawidłowości są nakładane finansowe kary i jakiej wysokości, by PAZERNYM "ŚWIADCZENIODAWCOM" oszukaństwo nigdy się nie kalkulowało?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje