Rektor KUL: Odpowiedzialność uczonych rośnie w czasach tabloidyzacji dyskursu publicznego

01.04.2013 09:44
Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL (Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA)

- Jesteśmy bombardowani informacjami o rzekomych prawdach, pozornych sensach i wątpliwych autorytetach - napisał w liście ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przypomniał, że poszukiwanie prawdy to cel uniwersytetów. - Odpowiedzialność uczonych rośnie w czasach tabloidyzacji dyskursu publicznego i zaniedbywania wartości intelektualnych w życiu społecznym - stwierdził.
Do poszukiwania prawdy wezwał wiernych w liście z okazji Świąt Wielkanocnych rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. List czytany jest w poniedziałek w kościołach w Polsce. Tego dnia zbierane są datki na tę uczelnię.

- Współczesny człowiek, by zachować życie, musi znaleźć sposób na to, jak rozpoznać prawdę, co zrobić, by nie uwierzyć pogłoskom. Każdy z nas musi prawdę odkryć dla siebie, przyjąć ją jako drogowskaz i odważnie głosić, bo nikt z nas nie ucieknie od pytania: cóż to jest prawda? - napisał w liście ks. prof. Dębiński. Jego zdaniem konieczność "opowiedzenia się za prawdą lub przeciwko niej" jest w sposób szczególny odczuwana w obecnych czasach.

- Współczesny człowiek, otoczony wielością idei, wielością wskazówek, nierzadko sprzecznych, dotyczących tego, co uznać za prawdę, ma prawdopodobnie większy niż kiedykolwiek problem z rozpoznawaniem prawdy - napisał.

Rektor KUL przywołał opisane w Ewangelii kobiety, które przy pustym grobie Jezusa spotkały anioła i dowiedziały się o zmartwychwstaniu, oraz strażników, którzy miel rozpowszechnić pogłoskę o wykradzeniu ciała Jezusa z grobu przez jego uczniów. Według ks. Dębińskiego "wobec pustego grobu każdy musi się określić" i dokonać wyboru.

Każdy ma swoją prawdę

- Każdy z nas wybiera rzeczywistość, w którą uwierzy i przyjmie jako prawdę. Obdarzeni rozumem i wolną wolą, decydujemy się na jedną z dróg - na tę, którą od pustego grobu biegły Maria Magdalena i druga Maria, lub na tę, którą wybrali strażnicy - pisze rektor KUL.

Ks. Dębiński uważa, że obecnie do człowieka dociera coraz więcej treści, których celem jest "zatoczyć na powrót kamień nad wejściem do grobu Jezusa" i nie dopuścić do rozpoznania Zmartwychwstałego.

- Jesteśmy bombardowani informacjami o rzekomych prawdach, pozornych sensach i wątpliwych autorytetach. Każda pogłoska przedstawiana jest jako jedynie słuszna, a wszystkie razem zmierzają do tego, by nas zwieść - nonsens nazwać mądrością, sens - absurdem, wartości - głupstwem, a prawdę - kłamstwem - czytamy w liście.

"Tabloidyzacja dyskursu publicznego"

Rektor KUL przypomniał, że poszukiwanie prawdy to cel uniwersytetów, a wszyscy uczeni powinni służyć człowiekowi i "jego prawu do prawdy wolnej od pogłosek, przesądów, następujących po sobie intelektualnych mód i propagandowej manipulacji". - Odpowiedzialność uczonych za prawdę rośnie jeszcze bardziej w czasach powszechnego obniżenia poziomu, wręcz tabloidyzacji dyskursu publicznego i zaniedbywania wartości intelektualnych w życiu społecznym. Uniwersytety, chcąc być wiarygodne jako ośrodki badań, nie mogą pozostawać na usługach partykularnych interesów, nie mogą zapominać o etosie nauki, nie mogą odrywać się od wartości - napisał ks. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na 47 kierunkach i specjalnościach kształci się tu ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech.

Zobacz także
Komentarze (94)
Rektor KUL: Odpowiedzialność uczonych rośnie w czasach tabloidyzacji dyskursu publicznego
Zaloguj się
 • free.akad

  0

  Właściwy dobór kadry naukowej jest najistotniejszym czynnikiem rozwoju nauki.

  Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z dn. 16.03.2011 Artykuł 118 a mówi iż zatrudnienie nauczyciela akademickiego dokonuje się na podstawie otwartego konkursu. Warunki konkursu określa statut uczelni.

  A w statutach można znaleźć zdumiewającą elastyczność. Ile konkursów na stanowiska akademickie ogłosiło KUL od wejścia w życie w/w ustawy? Gdzie na stronie internetowej KUL można zapoznać się ze statutem uczelni, oraz paragrafem dotyczącym warunków konkursów na stanowiska akademickie?

  Chociaż konkursy zaczęły być ogłaszane, czyli upublicznianie na stronie MniSW, to sposób przeprowadzania tych konkursów w żaden sposób nie jest kontrolowany, a statuty uczelniane zapewniają sobie nepotyzm opiniami opiekunów oraz szczególnymi przypadkami, jak powyżej.

  Problem jest poważny ponieważ za pieniądze podatnika budżet finansuje etaty osobom niekompetentnym, ale ze szczególnego rozdania.

  Sposób przeprowadzania konkursów na stanowiska akademickie może pomóc naświetlić ten problem: www.ankietka.pl/ankieta/109518/konkursy-na-stanowiska-akademickie-w-polsce.html

  Jeśli ankieta Państwa nie dotyczy, warto przekazać ją właściwym adresatom.

 • drojb

  0

  "Współczesny człowiek, by zachować życie, musi znaleźć sposób na to, jak rozpoznać prawdę, co zrobić, by nie uwierzyć pogłoskom. Każdy z nas musi prawdę odkryć dla siebie, przyjąć ją jako drogowskaz i odważnie głosić, bo nikt z nas nie ucieknie od pytania: cóż to jest prawda?" ---- NA PEWNO prawdą nie jest niepokalane poczęcie, zmartwychwstanie i nieomylność papieży. Reszta - do rozważenia.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  @ cristiada
  "Serdeczne pozdrowienia dla plujących tu jadem ateistów. Bóg z Wami. "

  Drogi Ziomalu Katoliku,
  proszę Ciebie byś ze swoimi współwyznawcami wziął swoich pasterzy i żony Jezusa i utrzymywał ich zachcianki ze swoich pieniędzy. Proszę grzecznie byście nie okradali więcej Polski i dawali obcemu państwu, Watykan. Przy okazji wykastrujcie swoich księży, którzy gwałcą dzieci, bo im te instrumenty nie są potrzebne.

  Jak już przestaniecie grabić Polskę i gwałcić dzieci to nikogo nie będzie obchodziło jaki kit sobie wciskacie

 • miidryg5

  Oceniono 3 razy 3

  won mi z klechami.. g*wno mnie obchodzi zdanie tych niedouczonych prostaków

 • rpyzel

  Oceniono 4 razy 4

  KUL kuźnia kadr "naukowych"

  "Muzyka typu house, heavy-metal, techno zaburzają rozwój aparatu rozrodczego u dziewcząt, czynność menstruacyjną rytmów biologicznych i prowadzi, to do: niepłodności, trudności z utrzymaniem ciąży, chorób somatycznych i skłonności do dysfunkcji psychicznych."

  Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż habilitant jest absolwentem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej KUL.
  mlodyfizyk.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?0

 • atur22

  Oceniono 3 razy 3

  KUL??? a co to za uniwersytet? Czy to nie oni ucza ze swiat stworzyl jakis bog w 6 dni? albo ze Jezus zyje? Albo ze jego matka byla dziewica i zaszla w ciaze? Magiczne InVitro? albo ze modlitwa pomaga w leczeniu chorob? sorry Teologia to czysta bajkologia;-) I tak nauczajmy...Teologia to bajanie...

 • sqlap72

  Oceniono 4 razy 4

  >Rektor KUL przywołał opisane w Ewangelii kobiety, które przy pustym grobie Jezusa spotkały anioła i dowiedziały się o zmartwychwstaniu, oraz strażników, którzy miel rozpowszechnić pogłoskę o wykradzeniu ciała Jezusa z grobu przez jego uczniów <
  >Rektor KUL przypomniał, że poszukiwanie prawdy to cel uniwersytetów, a wszyscy uczeni powinni służyć człowiekowi i "jego prawu do prawdy wolnej od pogłosek, przesądów, następujących po sobie intelektualnych mód i propagandowej manipulacji".<
  No to warto księdzu rektorowi przypomnieć, że w poszukiwaniu prawdy bardzo pomocna jest tzw. brzytwa Ockhama zgodnie z którą: > nie należy wprowadzać nowych pojęć i założeń, jeśli nie ma się ku temu mocnych podstaw, a najprostsze rozwiązania teoretyczne, przyjmujące najmniejszą liczbę założeń, uważane są za najlepsze<
  Teraz niech każdy sam odpowie sobie, która z wersji zniknięcia z grobu ciała Jezusa jest bardziej prawdopodobna: uczniowie wykradli, czy anioł kobietom powiedział.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 5

  @ hady69

  Jako profesor jednej z najlepszych uczelni swiata zapewniam cie, niedouku, ze tzw. prawdy o otaczajacej nas rzeczywistosci to tylko arbitralne teorie na jej temat, ktorymi sobie te rzeczywistosc jakos tlumaczymy, organizujemy, a ktore i tak predzej czy pozniej przestaja byc w naszym kontakcie z rzeczywistoscia wystarczajaco uzyteczne i musimy je zmieniac, wymyslac nowe.
  Jedyny rzeczywisty kontakt z rzeczywistoscia to masz wowczas, gdy ci - dajmy na to - cegla na leb spadnie i leb ci spuchnie.
  Czy wy, Polacy, w szkole chocby abecadla metodologii nauk nie macie? Istota nauki jest "Wiem, ze nic nie wiem", nie zas chlopsko-plebejskie "wiem i juz niczego poznawac nie musze". A kuku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje