Rektor KUL: Odpowiedzialność uczonych rośnie w czasach tabloidyzacji dyskursu publicznego

01.04.2013 09:44
Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL (Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA)

- Jesteśmy bombardowani informacjami o rzekomych prawdach, pozornych sensach i wątpliwych autorytetach - napisał w liście ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przypomniał, że poszukiwanie prawdy to cel uniwersytetów. - Odpowiedzialność uczonych rośnie w czasach tabloidyzacji dyskursu publicznego i zaniedbywania wartości intelektualnych w życiu społecznym - stwierdził.
Do poszukiwania prawdy wezwał wiernych w liście z okazji Świąt Wielkanocnych rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. List czytany jest w poniedziałek w kościołach w Polsce. Tego dnia zbierane są datki na tę uczelnię.

- Współczesny człowiek, by zachować życie, musi znaleźć sposób na to, jak rozpoznać prawdę, co zrobić, by nie uwierzyć pogłoskom. Każdy z nas musi prawdę odkryć dla siebie, przyjąć ją jako drogowskaz i odważnie głosić, bo nikt z nas nie ucieknie od pytania: cóż to jest prawda? - napisał w liście ks. prof. Dębiński. Jego zdaniem konieczność "opowiedzenia się za prawdą lub przeciwko niej" jest w sposób szczególny odczuwana w obecnych czasach.

- Współczesny człowiek, otoczony wielością idei, wielością wskazówek, nierzadko sprzecznych, dotyczących tego, co uznać za prawdę, ma prawdopodobnie większy niż kiedykolwiek problem z rozpoznawaniem prawdy - napisał.

Rektor KUL przywołał opisane w Ewangelii kobiety, które przy pustym grobie Jezusa spotkały anioła i dowiedziały się o zmartwychwstaniu, oraz strażników, którzy miel rozpowszechnić pogłoskę o wykradzeniu ciała Jezusa z grobu przez jego uczniów. Według ks. Dębińskiego "wobec pustego grobu każdy musi się określić" i dokonać wyboru.

Każdy ma swoją prawdę

- Każdy z nas wybiera rzeczywistość, w którą uwierzy i przyjmie jako prawdę. Obdarzeni rozumem i wolną wolą, decydujemy się na jedną z dróg - na tę, którą od pustego grobu biegły Maria Magdalena i druga Maria, lub na tę, którą wybrali strażnicy - pisze rektor KUL.

Ks. Dębiński uważa, że obecnie do człowieka dociera coraz więcej treści, których celem jest "zatoczyć na powrót kamień nad wejściem do grobu Jezusa" i nie dopuścić do rozpoznania Zmartwychwstałego.

- Jesteśmy bombardowani informacjami o rzekomych prawdach, pozornych sensach i wątpliwych autorytetach. Każda pogłoska przedstawiana jest jako jedynie słuszna, a wszystkie razem zmierzają do tego, by nas zwieść - nonsens nazwać mądrością, sens - absurdem, wartości - głupstwem, a prawdę - kłamstwem - czytamy w liście.

"Tabloidyzacja dyskursu publicznego"

Rektor KUL przypomniał, że poszukiwanie prawdy to cel uniwersytetów, a wszyscy uczeni powinni służyć człowiekowi i "jego prawu do prawdy wolnej od pogłosek, przesądów, następujących po sobie intelektualnych mód i propagandowej manipulacji". - Odpowiedzialność uczonych za prawdę rośnie jeszcze bardziej w czasach powszechnego obniżenia poziomu, wręcz tabloidyzacji dyskursu publicznego i zaniedbywania wartości intelektualnych w życiu społecznym. Uniwersytety, chcąc być wiarygodne jako ośrodki badań, nie mogą pozostawać na usługach partykularnych interesów, nie mogą zapominać o etosie nauki, nie mogą odrywać się od wartości - napisał ks. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na 47 kierunkach i specjalnościach kształci się tu ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech.

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • mela_1

  Oceniono 113 razy 97

  To wzniosłe, co ksiądz-rektor głosi...
  ALE KUL NIE DOSTANIE ODE MNIE NIGDY ANI GROSZA.
  Za "prawdę" smoleńską.
  Za poniżenie pamięci abp. Życińskiego.
  Za b.posła Bendera.
  Za zmuszenie do rezygnacji z funkcji prodziekana kogoś, kto śmiał nie zgodzić się z wyrzuceniem innego człowieka z posady.
  Za wątliwej jakości pracę naukową szczególnie w sferze idei.
  Za antysemityzm kadry naukowej.
  Za...
  Na mnie więc proszę juz nigdy nie liczyć.

 • fred_die

  Oceniono 116 razy 96

  "Jesteśmy bombardowani informacjami o rzekomych prawdach, pozornych sensach i wątpliwych autorytetach - napisał w liście ks. prof. Antoni Dębiński"

  Religie się tym zajmują od wieków, więc w czym problem?

 • oloros

  Oceniono 102 razy 90

  o jakiej prawdzie mozna mowic z gory zakladajac ze po pierwsze po drugie itd`?
  - w koncu wychodza takie koszmarki jak list popierajacy Pawlowicz - w trosce o prawde najpewniej

 • fakiba

  Oceniono 86 razy 70

  Już ksiądz Tischner powiedział jakie są prawdy ale wygląda na to że klech coraz bardziej skłaniają się do tej trzeciej

 • papaleone

  Oceniono 83 razy 69

  I tu księżulku popełniasz wielki błąd.
  Ci którzy na własną rękę zaczęli szukać prawdy, są już poza kościołem.
  W dobie wykopalisk,internetu i dostępu do publikacji, nie trudno jest znaleźć pochodzenie wiary.
  Coraz więcej jest ludzi myślących i kojarzących fakty.
  I tym ludziom ciężko jest sprzedać "zbawienie wieczne"
  Oni chcą żyć tu i teraz.

 • fred_die

  Oceniono 73 razy 59

  "- Każdy z nas wybiera rzeczywistość, w którą uwierzy i przyjmie jako prawdę. "

  Prawda nie jest tym w co się wierzy ani rzeczywistością do wyboru, prawdę można jedynie odkryć o ile to w ogóle możliwe.

  "Obdarzeni rozumem i wolną wolą, decydujemy się na jedną z dróg - na tę, którą od pustego grobu biegły Maria Magdalena i druga Maria, lub na tę, którą wybrali strażnicy - pisze rektor KUL."

  Czyli Kaczyński bis. Wybierzcie naszą stronę albo tą gdzie stoi ZOMO. Pan rektor zapomina że to są ekstremizmy za którymi normalny człowiek podążać nie powinien, wolny człowiek idzie własna drogą.

 • y0rg

  Oceniono 69 razy 57

  ale sie nagadał tak, by nic nowego nie powiedzieć

 • c.t.k

  Oceniono 70 razy 54

  W torbie po cukrze na głowie wyglądałby bardziej wiarygodnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje