Niemiecki polityk o marszu PiS w Opolu: W Polsce i Niemczech jest wolność demonstrowania

01.04.2013 08:28
Zdaniem Bergnera mniejszość niemiecka jest lojalna wobec Polski

Zdaniem Bergnera mniejszość niemiecka jest lojalna wobec Polski (Fot. Michal Grocholski / AG)

- Gdy mówi się, że mniejszość niemiecka nie jest lojalna wobec Polski czy idei Unii Europejskiej, to musimy się temu przeciwstawiać; mówić jasno i wyraźnie, że tak nie jest - powiedział Christoph Bergner, niemiecki wiceminister spraw wewnętrznych. Komentował również planowany przez Prawo i Sprawiedliwość marsz w Opolu pod hasłem "Tu jest Polska".
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i pełnomocnik rządu RFN ds. Wysiedleńców i Mniejszości Narodowych Christoph Bergner komentował utworzenie przed kilkoma miesiącami przez opolskie struktury Prawa i Sprawiedliwości tzw. Białej księgi nielojalności mniejszości niemieckiej wobec Polski, gdzie wpisane zostały m.in. kwestie ustawiania dwujęzycznych tablic w miejscowościach czy na dworcach w woj. opolskim. - Po stronie niemieckiej uważamy, że mniejszość niemiecka jest integralnym i lojalnym budowniczym rozwoju Polski i całej Europy - stwierdził Bergner.

Odniósł się też do zapowiedzi zorganizowania w Opolu marszu pod hasłem "Tu jest Polska", którego ideę poparł Jarosław Kaczyński. - W Polsce i w Niemczech istnieje wolność demonstrowania, różne grupy wykorzystują ją do artykułowania swoich potrzeb. Gdyby doszło faktycznie do takiej demonstracji, to nie wydaje mi się, byśmy w jakikolwiek sposób jako rząd Niemiec ją oceniali - powiedział. - Będziemy raczej mocno podkreślać wyniki porozumienia osiągniętego w ramach polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu i to, że zarówno mniejszość niemiecka w Polsce, jak i Polacy żyjący w Niemczech stanowią ubogacenie i potencjał do zbliżenia się obydwu krajów - podkreślił.

Niemiecki polityk powiedział, że co do podpisanego w czerwcu 2011 r. polsko-niemieckiego Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu, które dotyczy wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech oraz niemieckiej mniejszości w Polsce, to w najbliższym czasie ma być przygotowany bilans realizacji tych ustaleń po obu stronach.

- Analizujemy realizację zobowiązań poczynionych w tej materii wobec siebie przez rządy obu krajów. Pozytywnym przykładem wypełniania tych zobowiązań jest z pewnością powołanie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków po stronie niemieckiej - powiedział Bergner. Dodał: - Staramy się również w tej analizie pokazywać elementy, które nie funkcjonują, jak powinny. Przykładem na to jest np. brak opracowania nowelizacji strategii kształcenia mniejszości niemieckiej po stronie polskiej.

Zapytany o możliwości wsparcia działań na rzecz zapewnienia w Polsce dwujęzycznego nauczania Bergner odpowiedział: - To pytania odnoszące się nie tylko do sytuacji w Polsce i Niemczech, ale we wszystkich europejskich państwach, gdzie istnieje mniejszość niemiecka. W czerwcu tego roku w Hermannstadt w Rumunii będziemy się zajmować tym tematem i szukać globalnego rozwiązania dotyczącego nauczania języka mniejszości narodowej we wszystkich państwach, gdzie mniejszość niemiecka istnieje.

Z danych GUS wynika, że w ostatnim spisie powszechnym z 2011 r. zanotowano w Polsce 148 tys. osób deklarujących narodowość niemiecką (wobec ponad 150 tys. osób ze spisu w 2002 r.). Wg danych mniejszości niemieckiej Niemcy są obecni w 10 z 16 polskich województw. (PAP)

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • marti-32

  Oceniono 49 razy 31

  PiS ma boskie poglądy :D Jeśli chodzi o Litwinów, którzy zabraniają dwujęzycznych nazw Polakom, to będą walczyć do ostatniej kropli krwi, a Niemcom na Śląsku zabraniają. Wot i hipokryci :|

 • klarneta8

  Oceniono 42 razy 22

  ''TU JEST POLSKA'', to wariacki wymysl Kaczynskiego i jego pacholkow.Znam wielu POLAKOW, mieszkajacych w Niemczech, ktorzy mowia po polsku,ale o zadnych stowarzyszeniach nie chca slyszec.Wstydza sie za glupkowate wypowiedzi PIS i p. Arciszewskiej.

 • lehoo

  Oceniono 24 razy 20

  "ubogacenie i potencjał do zbliżenia się"

  Nie sądzę, aby porządnie wykształcony Niemiec wytwarzał aż TAKI bełkot. Sądzę, że raczej tłumacza fantazja poniosła.

 • vomitorium1

  Oceniono 14 razy 14

  "Tu jest Polska"
  a pan prezes jest
  "Prawdziwym Polakiem"
  (i z europą
  nie ma nic
  wspólnego)

 • dyzlav

  Oceniono 18 razy 12

  Mamy taki czas, ,ze każdy może się czuć tym, kim chce, i bardzo dobrze. W interesie wszystkich Europejczyków jest likwidacja państw takich, jakie dzisiaj znamy, i stworzenie małych, zaradnie zorganizowanych regionów z jedną stolicą w Brukseli. Bez Niemiec i Polski, tylko z Mazowszem, Śląskiem, Saksonią i Bawarią. Ludzie jednak wciąż są zaprogramowani, szukają bezpieczeństwa w nacjonalizmie, a to złudne bezpieczeństwo. Ten gorszy ten lepszy, wszyscy dają się walić w d..pę albo spryciarzom, albo nawiedzonym ideologom, dla których uderzanie w te nuty jest prostym sposobem na dobywanie wpływów. Rany, kiedy to się skończy?

  Małe regiony (ale nie za małe, jak stare województwa z PRLu, albo tak, jak teraz jest we Francji) mogą się same zorganizować, prowadzić politykę i gospodarkę zgodnie z interesami swoich mieszkańców. Bez tego np. JOWy są bez sensu.

  Landy w Niemczech, stany w USA, przecież to oczywiste. Ale ludzie u nas są głupi i w ogóle nikt nie myśli logicznie. Sowiecki, zakłamany, schizofreniczny naród.

 • chi_neng1

  Oceniono 12 razy 8

  Panie Bergner

  Taki sposob patrzenia na te sprawe jest obcy Kacznskiemu i pisowi.

  To sa za wysokie progi na ich nogi.

  Poza tym tu nie o to chodzi by panowala spojnosci i jednosc w tym kraju, tylko raczej odwrotnie.

  Tu chodzi o gruntowne i doglebne rozbijanie Ojczyzny na wszystkich frontach jakie sie da !

  Wiec tego rodzaju uzasadnianie i wyjasnianie skierowane do warcholstwa nie ma racji bytu, bo tam nie ma zyznej gleby.
  Tam tylko same plewy bywaja...

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 7

  Nie z PiSem takie numery Bergner!
  Jesteś w Białej Księdze, potrzebne ci to było?

 • kapus0001

  Oceniono 6 razy 6

  P o II Wojnie Światowej Niemcy zostały podzielone. Po latach okazało się że w komunistycznej NRD gzie wszyscy "kochali" pokój w byli przyjacółmi wszystkich istneją formacje pro-nazistowski, a wielu obywateli tęskni za III Rzeszą. Z kolei tzw rewizjonistycznaRFN okazała się,krajem bardziej otwartym dla przybyszów i emigrantów niż dawne demoludy.

 • panibiedroniowa

  Oceniono 14 razy 2

  Żart na Prima Aprilis.Nawet zgrabny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje