Koniec milczenia: Korea Płd. zapowiada silną odpowiedź na prowokacje Korei Płn.

01.04.2013 08:04
Cierpliwość Południa powoli się wyczerpuje

Cierpliwość Południa powoli się wyczerpuje (Fot. Ahn Young-joon AP)

Prezydent Korei Południowej Park Geun-hie oświadczyła dziś, że kraj, nie bacząc na polityczne konsekwencje, odpowie militarnie na jakąkolwiek prowokację ze strony Korei Płn. Dotychczas Seul pozostał niewzruszony na zapowiedzi Kim Dzong Una.
- Jeśli pojawi się jakakolwiek prowokacja wymierzona w Koreę Południową i jej obywateli, nastąpi silna odpowiedź w boju, nie bacząc na względy polityczne - powiedziała prezydent Park w czasie spotkania z przedstawicielami ministerstwa obrony.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA podała, że władze w Phenianie ogłosiły "stan wojny" z Koreą Południową. To kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej.

Korea Północna wczoraj zagroziła też atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

Zobacz także
Komentarze (127)
Koniec milczenia: Korea Płd. zapowiada silną odpowiedź na prowokacje Korei Płn.
Zaloguj się
 • m.arco

  0

  Są jak widzę problemy z ustaleniem czy redakcja poprawnie napisała używając wobec pani prezydent określenia ,,Prezydent Korei"

  Niektóre tytuły jednak mają żeńską formę, inne nie.
  Nie odmienia się w żeńskiej formie prezydent, premier, dyrektor, minister, magister , inżynier czy marszałek chociaż tutaj może być marszałkówna. Absolutnie niedopuszczalną formą jest używanie określenia ,,marszałkini" jak to popisywali się nasi ,,światli" posłowie czy tytułowanie pani minister, ministrą.
  Ale jest żeńska forma sędziego, może być pani sędzia lub pani sędzina. Sędzina dlatego,że w pierwotnym znaczeniu sędzina była żoną sędziego, lecz obecnie znaczy to tyle samo co kobieta sędzia.
  Jest król, królowa i królewna. Jest nawet posłanka lub pani poseł, ale nie ma już senatorki, do której zwracamy się pani senator.Jest za to prezes i prezeska.To takie pokrótce przykłady.
  No i nie ma ,,prezydentowej" jest za to żona a bardziej elegancko małżonka prezydenta np. Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska. Nigdy Prezydentowa Anna Komorowska.

 • krol-salomon

  Oceniono 2 razy 2

  Wcale się nie zdziwię, jeśli rano w TVP zobaczymy jakieś dramatyczne wiadomości w stylu:
  Dwa samoloty bombowe B2, zostały zaatakowane, w nocy czasu lokalnego, bez uprzedzenia przez (przestarzale) myśliwce MIG21 z Płn. Korei, gdy te patrolowały pogranicze Korei Płd. Amerykańscy piloci ze strachu odpalili wszystkie pokładowe rakiety nuklearne, wielogłowicowe, od lat zaprogramowane na kilkadziesiąt najważniejszych celów militarnych Korei Płn. Po nadejściu świtu, okazało się, że tam gdzie kiedyś była Korea płn. i kilkanaście km terenu zdemilitaryzowanego, oraz pogranicza Chin i ZSRR - jest całkowicie spalone, pozostały ruiny i kratery, a chmury radioaktywne już zostały opanowane, przez rozpylone mieszanki emulgacyjne, i inne specjalne chemikalia, z samolotów i balonów bojowych, i opadają w postaci deszczu radioaktywnego na teren pustyni poatomowej, byłego państwa zwanego Korea Płn. Teren ten zostanie przywrócony do życia - dla cywilizacji, za jakieś 150 lat. Prezydent USA wyraził ubolewanie z powodu incydentu z pilotami bombowców USA,.Rosja i Chiny wystosowały stanowczy protest, do USA i zażądały zwołania specjalnej sesji ONZ. ONZ rozważa formy pomocy poszkodowanym, nielicznym ofiarom, które przeżyły samoobronny incydent nuklearny. Wracamy do wydarzeń krajowych....

 • colour_of_magic

  Oceniono 2 razy 0

  Zalecam douczyć się jełopy a nie wyżywać na dziennikarzach.
  Bez względu na płeć, mówi i pisze się w rodzaju męskim "Prezydent", "Król", "królowa" to żona króla a prezydentowa to zona prezydenta.
  Zanim zaczniecie się wymądrzać to lepiej się ogarnijcie jełopy i zacznijcie czytać coś więcej a nie tylko skrawkowe informacje w gazetach internetowych.

 • hulajnoga123

  Oceniono 6 razy 4

  Dla nie doinformowanych mala korekcja wersji oficjalnych- Korea Polnocna jest od 1955 w stanie szczelnego embarga, nalozonego bardzo arbitralnie przez USA. Nie chodzi mi o usprawiedliwianie rezimu Korei Polnocnej, ale eskalacje i wybuchy agresji da sie czesciowo wytlumaczyc tym, ze USA skutecznie zdegradowaly Koree Polnocna gospodarczo przez embargo. Co nie oznacza, ze nie bylo zadnej drogi wyjscia. Jednak trzeba rozumiec ponizanego, Kuba to nastepny przyklad- komus sie moze nie podobac komunizm w wydaniu Fidela, ale baza amerykanskw w Guatanamo jest na Kubie- Amerykanie, w interpretacji prawa miedzynarodowego, aneksowaly czesc terytorium niezaleznego panstwa- a to jednak uchodzi im plazem

 • bogucjusz

  Oceniono 4 razy 0

  Nieźli ci północni :-) Grożą Korei PŁD, USA, Japonii. Proponuję jeszcze dorzucić Chiny i Rosję. Zmiażdżcie ich wszystkich! :-)

 • qzyndiabla

  Oceniono 2 razy 0

  Wiadomości Wiadomości dnia
  Koniec milczenia: Korea Płd. zapowiada silną odpowiedź na prowokacje Korei Płn.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  @teaforme

  Zalosny i niedouczony historycznie duren jestes (wg. ciebie pogardliwa nazwa "Muskowa" odnosi sie do czasow...Iwana Groznego, a kuku!).
  A jesli istotnie Putinowi pozostalo tylko jedno jajo, to...moze robic za Hitlera, a to juz naprawde smieszne nie jest:

  Hitler has only got one ball,
  Göring has two but very small,
  Himmler is somewhat sim'lar,
  But poor Goebbels has no balls at all.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 3 razy -1

  Szkoda mi, że Kim Dżong UN poświęca tyle cennego czasu na tą farsę. Ta "zielona skrzynka", opatrzona czerwoną żarówką, to jakiś przeżytek z dawno minionej epoki, zapożyczony w chińskim albo rosyjskim muzeum. Kiedyś widziałem podobna skrzynkę w wylęgarni kurczaków, w Argentynie. Mówiąc poważnie, tego rodzaju inscenizacja powinna pozostać w kinie. Sytuacja wymaga postaw dorosłych i poważnych, bez straty czasu na strachy na wróble!

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Widocznie redaktor(ka) byl wychowany w Szwecji? Tam podobno jest zakaz rozroniania plci? Jak powiedza na Ciebie "chlopczyk" albo "dziewczynka" w szkole to ....proces o dyskryminacje! Hahahha. Widze,ze taki ryk sie podniosl n/t bledu w artykule,ze juz zostal poprawiony? Oczywisscie, redakcyjna korekta nigdy nie dziala,bo znamy literowki z innych artykulow. Tu rzecz jasna to nie byla literowka tylko brak wiadomosci w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje