Po ataku zimy: ciężki śnieg zrywa linie energetyczne, tysiące ludzi bez prądu

01.04.2013 07:39
Po ataku zimy nadal wiele dróg jest nieodśnieżonych, kierowcy narzekają na warunki do jazdy. Po intensywnych opadach śniegu na Mazowszu i Podlasiu doszło do licznych awarii sieci energetycznej i bez prądu pozostaje 60 tys. odbiorców. Trwa usuwanie szkód. - Śnieg 1 kwietnia. To chyba naprawdę jakiś żart - ironizuje internauta z Łodzi.
Fatalnie jeździ się po drogach - wprawdzie główne ulice w większych miastach są czarne, ale osiedlowe uliczki białe i śliskie. Niestety, na wielu drogach krajowych kierowcy mogą pomarzyć o komfortowej jeździe. Na Alert24 napisał Kamil, który jechał drogą krajową nr 57 na Mazurach - szosa jest pokryta warstwą śniegu.

Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24 - 605 24 24 24>>Śnieg padał nieprzerwanie do wczorajszego popołudnia w pasie od Śląska przez centralną Polskę po Mazury. Czyste niebo było jedynie m.in. w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Mazowsze i Podlasie bez prądu, na drogach fatalnie

W wielu miejscach przeciążone pod naporem śniegu drzewa łamały się i zrywały linie energetyczne. Energetycy usuwają awarie sieci na Mazowszu i Podlasiu, do których doszło po intensywnych opadach śniegu. Rano bez prądu było ponad 100 tys. odbiorców - poinformowała PGE Dystrybucja SA.

Po godz. 15 na terenie Oddziału Warszawa prądu nie miało około 56 tys. odbiorców, na terenie Oddziału Białystok - 6,4 tys. - poinformowała spółka w komunikacie. Bez prądu jest też 3,5 tys. odbiorców w Oddziale Łódź-Teren. Według służb meteorologicznych w niedzielę po południu i w ciągu nocy spadło ok. 25 cm śniegu. W wielu miejscach pod naporem śniegu łamały się drzewa i zrywały linie energetyczne. Mimo pracy wszystkich ekip pogotowia energetycznego i firm zewnętrznych usuwanie awarii może potrwać do godzin wieczornych - informuje PGE Dystrybucja. Najpoważniejsza sytuacja jest powiatach: wyszkowskim, mińskim, siedleckim, łomżyńskim, legionowskim oraz białostockim.

Do awarii energetycznych doszło też minionej nocy w Śląskiem. W powiatach rybnickim i raciborskim uszkodzonych zostało 39 stacji średniego i niskiego napięcia. Bez prądu pozostawało około 2,4 tys. odbiorców. Ostatnie awarie usunięto ok. czwartej nad ranem - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego. W niedzielę problemy z prądem mieli też m.in. mieszkańcy powiatu mikołowskiego. Awarie były usuwane na bieżąco.

Czy będzie lepiej?

Meteorolodzy nie dają szans na szybką poprawę pogody. W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady śniegu, na krańcach wschodnich miejscami opady deszczu ze śniegiem. Na obszarze od Pomorza Gdańskiego i Kujaw, przez Warmię, północne Mazowsze po Suwalszczyznę i Podlasie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm, gdzieniegdzie w opadach śniegu widzialność poniżej 1000 m. Temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera (do 3 stopni) Na północy kraju możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda wymusza podwójną ostrożność - przypominają kierowcom policjanci i apelują o rozwagę przed powrotami z wielkanocnych wyjazdów. Jak powiedział nadkom. Robert Horosz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji, w miniony weekend najwięcej zabitych w wypadkach drogowych było w niedzielę - życie straciło wówczas siedem osób, podczas gdy w sobotę - cztery, a w piątek - pięć.

Policja radzi też, by nie czekać do ostatniej chwili z decyzją o wyjeździe m.in. ze względu na spodziewane korki. - Jeśli kierowcy będą zmęczeni, lepiej zatrzymać się na godzinę gdzieś na stacji benzynowej, wysiąść z samochodu, wziąć kilka głębokich oddechów, zrobić kilka przysiadów niż zacisnąć zęby i jechać na siłę, żeby tylko być szybciej w domu, bo nic dobrego z tego nie będzie - dodał Robert Horosz.

Sprawdź pogodę w serwisie pogoda.gazeta.pl

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (139)
Zaloguj się
 • misiu-1

  Oceniono 325 razy 229

  No przecież chyba nikt nie sądzi, że te setki miliardów euro wpakowane w walkę z globalnym ociepleniem zostały rozkradzione? Klimat wziął pieniądze i uczciwie się oziębił.

 • dziadekjam

  Oceniono 215 razy 127

  Jeszcze jedna Pokojowa Nagroda Nobla dla Al Gora za przeciwdziałanie GLOBALNEMU OCIEPLENIU, a będzie śnieg w lipcu, podobnie jak jeszcze jedna taka nagroda dla Obamy i będą wojny nawet na Antarktyce.

 • nannek

  Oceniono 118 razy 92

  I znów ta sama manipulacja czyli kłamstwo:

  Tytuł: """100 tys. osób bez prądu""
  W środku: """"bez prądu zostało ponad 100 tys. odbiorców."""'

  Tyle że 100tys odbiorców to ~400 tys osób.

 • barabasz37

  Oceniono 86 razy 74

  i po co przepowiadac w tv pogode z wyprzedzeniem na np.16 dni i chwalic sie ze przewidywalnosc 92%,...89%.......

 • 31.februarius

  Oceniono 76 razy 60

  "Nam nie trzeba Bundeswehry, nam wystarczą - 4"

 • nannek

  Oceniono 45 razy 33

  """Po ataku zimy: ciężki śnieg zrywa linie energetyczne, tysiące ludzi bez prądu"""

  Jakie niby tysiące , przecież to są setki tysięcy osób.

  Ponad 100tys odbiorców to ~400tys osób

 • janan2

  Oceniono 105 razy 21

  To nie żart.To w kolejnym roku,kolejna cykliczna anomalia i skutki zmian(oziębiania) klimatu.

  Zart to dopiero będzie.Nasz nierząd z usłużnym półtuskiem popędzi galopkiem podpisać układ o emisji CO2 podobnie jak z ACTA.No,bo za to z pewnością poklepią po plecach i jeszcze pochwalą.Polityka Tuska taka,jak ograbić ma Polaka wszędzie gdzie się da.Więc to dopiero będzie żart,jak jeszcze zapłacimy międzynarodowym wyłudzaczom od sztucznych problemów klimatycznych,kosztem ziomali w imię nabicia kasy i docieplenia nią kont oszustów od sprzedaży wielkiego nic (to cykle klimatyczne)za ciężkie miliardy grabione tu w kraju.Ale to norma u nich,dotyczy opcji swojaczków i wcale nie zjadaczy chleba.To dopiero będzie konkretny żart.

 • jasio1231

  Oceniono 16 razy 10

  Nie martwcie sie. IMGW zapowiedzial ze zawieje i zamiecie. Zawiac juz zawialo. Teraz czas aby zamiotlo.

  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje